Międzynarodowe rozmowy o małych rektorach modułowych – inauguracja programu NHSI

zk

28.06.2022 13:33 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Międzynarodowe rozmowy o małych rektorach modułowych – inauguracja programu NHSI

Partnerzy portalu

Międzynarodowe rozmowy o małych rektorach modułowych – inauguracja programu NHSI - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Z inicjatywy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu odbyła się konferencja inaugurująca program NHSI. To projekt na rzecz standaryzacji regulacji dotyczących małych reaktorów modułowych (SMR).

W spotkaniu inaugurującym NHSI (ang. Nuclear Harmonization and Standardization Initiative) wzięli udział przedstawiciele krajowych regulatorów jądrowych, producentów, operatorów a także organizacji międzynarodowych. Na zaproszenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w rozmowach uczestniczyli również eksperci Państwowej Agencji Atomistyki na czele z Prezesem PAA dr. Łukaszem Młynarkiewiczem.

Pierwsze spotkanie w ramach inicjatywy NHSI, które odbyło się 23 i 24 czerwca w wiedeńskiej siedzibie MAEA zapoczątkowało międzynarodowe działania na rzecz wsparcia rozwoju oraz przygotowania technologii SMR do wdrażania w dwóch odrębnych, ale uzupełniających się grupach:
- organów regulacyjnych (Regulatory Track),
- operatorów, właścicieli technologii itp. (Industrial Track).

Program NHSI ma na celu stworzenie platformy dialogu pomiędzy regulatorami oraz przemysłem jądrowym, wymianę informacji i doświadczeń w zakresie technologii SMR, a także wypracowanie zharmonizowanego podejścia regulacyjnego na potrzeby bezpiecznego wdrożenia małych reaktorów modułowych i innych, zaawansowanych technologii jądrowych. Założeniem inicjatywy jest ujednolicenie m. in. procesu licencjonowania, standardów bezpieczeństwa oraz oceny technologii. Do 2024 r. będą prowadzone równolegle prace zarówno w obszarze „industrialnym”, jak i regulacyjnym. Efektem tych aktywności mają być „mapy drogowe”, czyli instrukcje z konkretnymi planami działań wspierającymi rozwój oraz implementację technologii SMR w poszczególnych państwach.
Spotkanie szefa MAEA z Prezesem PAA

Kwestiom związanym z SMR poświęcone było również spotkanie online szefa MAEA Rafaela Mariano Grossiego z Prezesem Państwowej Agencji Atomistyki dr. Łukaszem Młynarkiewiczem. Rozmowa odbyła się z inicjatywy Dyrektora Generalnego MAEA jeszcze przed konferencją inaugurującą projekt NHSI.

Szef PAA poinformował Dyrektora Grossiego o rosnącym zainteresowaniu technologią SMR wśród polskich przedsiębiorców. Dr Łukasz Młynarkiewicz wyraził także chęć dalszej współpracy PAA dla wypracowania jednolitych procedur międzynarodowych na rzecz wdrażania technologii małych reaktorów modułowych.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.