Wynik wyszukiwania - "ppa" - Wiadomości

Better Energy w 2023 r. Znaczący wzrost wytwarzania zielonej energii w porównaniu do 2022 r.

Better Energy, spółka z branży OZE prowadząca działalność w Danii, Polsce, Szwecji i Finlandii, ogłosiła imponujące wyniki za 2023 rok. W omawianym okresie nastąpił wzrost ilości wytwarzanej z farm fotowoltaicznych energii elektrycznej, liczby farm fotowoltaicznych w portfelu oraz farm fotowoltaicznych w formule trzech partnerstw joint venture. Spółka spodziewa się dalszego wzrostu wyników w bieżącym roku.
26.04.2024

Respect Energy i Eurowatt podpisały umowę PPA

Respect Energy i Eurowatt podpisały umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) na okres jednego roku. W ramach umowy Eurowatt będzie dostarczać energię elektryczną wyprodukowaną przez swoją farmę wiatrową o mocy 31,5 MW zlokalizowaną w Potęgowie do Respect Energy i jej klientów.
24.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Odnawialne źródła energii rozgościły się w strategiach ESG. Umowy cPPA wychodzą naprzeciw potrzebom biznesu

Nawet 63 umowy cPPA podpisano w Polsce do października 2023 r. – wynika z raportu RE-Source Poland Hub i DWF „Rynek cPPA w Polsce”. Zwiększa się także wolumen zakontraktowanej energii, wynoszący już ok. 5,2 TWh rocznie. Biznes dostrzegł w OZE nie tylko sposób na efektywną realizację strategii ESG, ale także szansę na napływ zagranicznych inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że udział zielonej energii z PPA będzie rosnąć, a wraz z nią potrzeba edukacji i wymiany doświadczeń.
11.04.2024

Schneider Electric Innovation Summit ogłasza nowe współprace i innowacje

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, podczas Innovation Summit w Paryżu, podkreślił potrzebę natychmiastowych działań i współpracy w celu przyspieszenia transformacji energetycznej oraz w odpowiedzi na kryzys klimatyczny.
08.04.2024

Podsumowanie Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024

W dniach 19 i 20 marca 2024 roku odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit, międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, przedstawicieli ambasad, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
22.03.2024

Zielona energia dla biznesu. Już w kwietniu największe wydarzenie o rynku cPPA w Polsce – Konferencja RE-Source Poland Hub

Umowy cPPA na zakup zielonej energii zawierane między odbiorcami a wytwórcami energii z OZE, z roku na rok zyskują na popularności a liczba podpisanych kontraktów systematycznie rośnie. Dane za 2023 roku pokazują, że w Europie doszło do przekroczenia magicznej granicy 10 GW mocy zainstalowanej źródeł OZE w zawartych umowach cPPA. Stanowi to 40% wzrost w stosunku do 2022 r. Jak na tym tle prezentuje się Polska? Z jakich powodów polscy przedsiębiorcy kontraktują zielona energię?
15.03.2024

Nowa era dialogu i innowacji na 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER 

18 i 19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu stworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
13.03.2024

Zhybrydyzowany piec w Gliwicach będzie częściowo zasilany energią wiatru

Należąca do międzynarodowej grupy Saint-Gobain firma Isover wykonała hybrydyzację pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie, ograniczając emisje i zwiększając moce produkcyjne. Prąd do zasilania pieca od 2025 r. ma pochodzić z farm wiatrowych.
07.03.2024

Polenergia z 10-letnim kontraktem na zieloną energię dla Schattdecor

Polenergia podpisała z Schattdecor Polska długoterminową umowę cPPA, która zapewni firmie stały dostęp do czystej energii z odnawialnych źródeł. Za dostawy zielonej energii odpowiada należąca do Grupy Polenergia Obrót.
26.02.2024

Enefit dostarczy zieloną energię do zakładów produkcyjnych Toms Group w Polsce

Enefit w Polsce i Better Energy rozpoczęły współpracę z duńskim producentem słodyczy Toms Group w celu zapewnienia dostaw energii odnawialnej dla jego polskich zakładów produkcyjnych. W ramach umowy Enefit będzie dodatkowo odpowiedzialny za komercyjne bilansowanie farmy fotowoltaicznej Better Energy w Chełmnie. Partnerstwo, oparte na fizycznej dostawie energii, jest jednym z pierwszych na polskim rynku przykładów wykorzystania umowy PPA (Power Purchase Agreement) z udziałem wielu partnerów.
23.02.2024

Play z zieloną energią od Statkraft

Statkraft – największy producent energii odnawialnej w Europie i Play, jeden z wiodących dostawców usług telefonii komórkowej w Polsce zawarli umowę zakupu energii (PPA). To kolejny dowód na to, że lokalny krajobraz energetyczny zmienia się i staje coraz bardziej zrównoważony.
15.02.2024

Marka e2V zajmująca się obrotem zieloną energią, podpisała długoterminową umowę z Grupą Sunly, producentem energii z OZE

e2V/Ekovoltis, renomowana spółka obrotu zieloną energią, z radością ogłasza podpisanie pięcioletniej umowy PPA (Power Purchase Agreement) w formule Pay as Produced z wiodącym producentem energii z OZE, Grupą Sunly. Umowa, obejmująca odkup energii elektrycznej wytworzonej w źródłach PV, zaczęła obowiązywać od marca 2024 roku, otwierając nowy rozdział w dziedzinie zrównoważonej energetyki.
15.02.2024

Statkraft i Air Liquide zawarły umowę VPPA

Statkraft i Air Liquide podpisały wirtualną umowę zakupu energii elektrycznej (VPPA). Dla światowego lidera w dziedzinie gazów, technologii oraz usług dla przemysłu i zdrowia, jest to pierwszy tego typu kontrakt. Współpraca ma wesprzeć wysiłki Air Liquide na rzecz dekarbonizacji działalności spółki
14.02.2024

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA do 2031 roku

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA (Power Purchase Agreement) na prawie 8 lat. W ramach umowy EWG Taczalin będzie dostarczać Respect Energy i jej klientom 100 GWh zielonej energii rocznie.
13.02.2024

Auchan przyspiesza zieloną transformację energetyczną w Polsce

Firma Auchan Polska podpisała umowy gwarantujące zaopatrzenie sklepów sieci w energię solarną o łącznym wolumenie blisko 139 GWh rocznie. Energia pochodzić będzie z polskich farm fotowoltaicznych firmy GoldenPeaks Capital, z którą sieć zawarła 12-letnią umowę zakupu energii (PPA), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych Auchan, realizowanych we współpracy z firmą Helexia. Obie inwestycje w skali jednego tylko roku pozwolą ograniczyć emisję CO2 o 88 tys. ton.
09.02.2024

Qair z kontraktem na dostawy energii odnawialnej dla sieci sklepów Decathlon

Qair podpisał 10-letni kontrakt cPPA z fizyczną dostawą energii do sieci sklepów sportowych Decathlon w Polsce. Umowa, która weszła w życie z początkiem 2024 roku, przewiduje dostawę energii z odnawialnych źródeł oraz gwarancje pochodzenia na poziomie kilkunastu GWh rocznie, zgodnie z profilem konsumpcji energii przez Decathlon. Podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie jest spółka Qair Obrót. Ważnym wyróżnikiem współpracy obu firm jest uwzględnienie w bilansowaniu energii wyprodukowanej w wewnętrznych instalacjach PV Decathlonu.
08.02.2024

Raport: rośnie liczba cPPA - kontraktacji energii z OZE bezpośrednio u wytwórców

W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2023 r. w Polsce zostało zawartych 19 umów cPPA - kontraktów na zakup energii bezpośrednio u wytwórców z OZE, w całym 2022 r. było ich 17, w latach 2018-2021 - 27 - wynika z opublikowanego w środę raportu Rynek cPPA w Polsce.
08.02.2024

Stabilność i niskie ceny coraz ważniejsze. Trendy w sektorze energii dla firm w 2024 r.

Coraz ściślejsze unijne wymagania wynikające z dyrektyw RED III czy EED i utrzymująca się niepewność dotycząca cen energii w kraju mogą być czynnikami, które w 2024 r. przekonają kolejne firmy do transformacji energetycznej. Równolegle stały wzrost liczby podpisywanych umów cPPA w ostatnich miesiącach sugeruje, że stabilne, a przy tym niższe ceny energii z OZE przekonują biznes w Polsce do przechodzenia na alternatywne źródła.
31.01.2024

EDP Renewables wybrane przez Lhyfe na dostawcę czystej energii w ramach długoterminowego kontraktu w Niemczech

EDP Renewables (EDPR), lider w rozwoju energii odnawialnej na świecie, podpisał umowę zakupu energii (PPA) z Lhyfe, producentem i dostawcą zielonego wodoru dla przemysłu i sektora motoryzacyjnego. Umowa podpisana za pośrednictwem Kronos Solar EDPR jest ważnym krokiem, ponieważ jest to pierwsza długoterminowa umowa korporacyjna na dostawcę energii odnawialnej podpisana w Niemczech.
25.01.2024

Jak elastyczne modele sprzedaży zielonej energii mogą zrewolucjonizować podejście sektora MŚP do OZE?

W bieżącym roku przedsiębiorcy stają przed realną koniecznością profilowania swoich biznesów zgodnie ze standardami ESG. Wymogi formalne różnią się w zależności od wielkości i skali przedsiębiorstw, ale mianownik jest jeden – „zielone wdrożenia” budują przewagę konkurencyjną od mikroprzedsiębiorstw do korporacji. Czy sektor MŚP żywo zainteresowany transformacją w duchu ESG, może jedno z rozwiązań odnaleźć w elastycznych metodach sprzedaży zielonej energii? Jakie opcje ma do zaproponowania ta branża, by biznes coraz bardziej otwie
24.01.2024

Nośniki digitalowe Clear Channel zasilane zieloną energią od Polenergii Sprzedaż

Polenergia przez 5 najbliższych lat będzie zasilać zieloną energią sieć nośników reklamowych Clear Channel Poland. To efekt długoterminowej umowy smart cPPA. Dostawy energii, które realizowane są przez Polenergię Sprzedaż, ruszyły 1 stycznia 2024 roku.
19.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Allegro przyspiesza dekarbonizację i zabezpiecza cenę zielonej energii na dekadę dzięki umowie z R.Power

Allegro, największy marketplace pochodzący z Europy, podpisało długoterminową umowę z R.Power, jednym z największych niezależnych producentów energii w Polsce. Umowa zabezpiecza cenę ponad 200 GWh zielonej energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmy fotowoltaiczne R.Power między 2025 a 2035 rokiem, pozwalając w tym czasie Allegro na ograniczenie emisji CO2e aż o blisko 150 tys. ton.
13.01.2024

Ignitis zwiększył inwestycje i przychody na polskim rynku energii w 2023 roku

Inwestycje Ignitis w Polsce tylko w 2023 r. wyniosły ponad 170 mln euro. Spółka kontynuowała swój udział w rozwój sektora energii wiatrowej – a w nadchodzącym roku uruchomi dwie farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy 187 MW. Grupa zamyka rok z podwojonym wolumenem sprzedaży energii na rynku polskim względem roku 2022 i rekordową umową PPA z Umicore.
27.12.2023

Qualitas Energy umacnia swoją działalność w Polsce, otwierając nowe biuro we Wrocławiu

Qualitas Energy, globalna platforma inwestycyjna i zarządcza skoncentrowana na energii odnawialnej, transformacji energetycznej i zrównoważonych inwestycjach infrastrukturalnych, ogłosiła dziś otwarcie nowego biura we Wrocławiu, położonego w południowo-zachodniej Polsce. Posunięcie to oznacza wzmocnienie zaangażowania firmy oraz swojej działalności w tym kraju.
21.12.2023

Enefit przedłuża współpracę z Orange Polska

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych wytwórców energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisała kolejną umowę na dostawę energii elektrycznej do Orange Polska. Do 2026 roku Enefit będzie agregował dostawy ok. 470 GWh energii rocznie. Umowa przewiduje, że w całym okresie umowy aż 1230 GWh zostanie dostarczone w ramach zawartych przez Orange kontraktów CPPA, w których Enefit będzie pełnić rolę integratora odpowiedzialnego za dostawy i bilansowanie.
20.12.2023

E.ON Polska rozmawia z branżą deweloperską

Transformacja energetyczna znacząco wpływa na wszystkie sektory gospodarki, co widać w ankietach biznesowych realizowanych wśród partnerów firmy E.ON Polska. W odpowiedzi na najczęściej pojawiające się zagadnienia branżowe eksperci spółki wskazali sposoby zwiększania efektywności energetycznej i realizacji celów klimatycznych ich klientów.
12.12.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Kredytem w dwutlenek węgla. Banki na froncie walki o zeroemisyjność

Działania mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie zeromisyjności dotyczą nie tylko sektora przemysłowego. Banki również odgrywają istotną rolę w transformacji energetycznej.
13.11.2023

Co motywuje firmy do podpisywania tzw. korporacyjnych umów na zakup energii w sektorze energii odnawialnej?

Umowy typu Corporate Power Purchase Agreement są długoterminowymi umowami na zakup energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Początkowo tym rodzajem umów zainteresowane były firmy uważane za liderów innowacji, którzy chcieli wykorzystać swoją siłę nabywczą do wprowadzenia pozytywnych zmian na świecie. Aktualnie grono odbiorców znacząco się poszerzyło, wśród nich są firmy wytwórcze, przemysł energochłonny, instytucje publiczne jak również duże centra handlowe.
07.11.2023

Cemex Polska stawia na odnawialne źródła energii

Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy kontrakt na dostawy zielonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, który został potwierdzony i zabezpieczony zakupem gwarancji pochodzenia. Umowa oparta jest o formułę cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) i obejmuje dostawy energii w okresie 8 lat począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Zobowiązanie ma zabezpieczać około 30% rocznych potrzeb energetycznych zakładów Cemex Polska. Statkraft to wywodzący się z Norwegii, największy producent energii odnawialnej w Europie.
02.11.2023

Statkraft publikuje raport na temat globalnych trendów energetycznych. OZE będą wzrastać mimo międzynarodowych zawirowań

Statkraft, największy producent energii odnawialnej w Europie, obecny w 21 krajach na całym świecie, opublikował swój coroczny raport „Low Emissions Scenario”, w którym przeanalizowane zostały czynniki oraz skutki globalnej transformacji energetycznej. Od zeszłego roku norweska firma rozwija swoje portfolio OZE w Polsce, gdzie zabezpieczyła portfel projektów na wczesnym etapie o mocy około 500 MW.
02.11.2023

Linia bezpośrednie w świetle dyrektywy 2019/944 i polskiego prawa energetycznego

Linie bezpośrednie w obszarze energetyki stanowią fascynujący element ewoluującego prawa unijnego oraz krajowego. Jak zauważył już R. Zajdler linia bezpośrednia umożliwiena przedsiębiorstwom uzyskiwanie energii elektrycznej z dedykowanego źródła, co pozwoli na istotne ograniczenie kosztów pozyskiwania energii elektrycznej związanych z usługą przesyłu oraz dystrybucji, jak również potencjalne subsydiowanie niektórych odbiorców.
20.10.2023

ARP Energia sp. z o.o. utworzyła w Częstochowie elektrownię fotowoltaiczną o mocy ok. 2 MW

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy ok. 2 MW w Częstochowie otwarta! Inwestycja została zrealizowana przez spółkę ARP Energia sp. z o.o. należącą do Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Od wielu lat ARP S.A. angażuje się w projekty związane z transformacją energetyczną Polski.
13.10.2023

Projekt Solartechnik sprzedał KGHM farmę fotowoltaiczną w Żukach o mocy 5,2 MW

Niespełna miesiąc od podpisana przez Projekt Solartechnik przedwstępnej umowy na sprzedaż spółce KGHM Polska Miedź gotowych farm fotowoltaicznych, pierwsza z ośmiu zakontraktowanych elektrowni słonecznych - farma w Żukach - stała się własnością miedziowej spółki - podał we wtorek Projekt Solartechnik.
10.10.2023

Zmiany klimatu zabijają płazy na całym świecie

Przez zmiany klimatu na świecie żyje coraz mniej płazów. Wyginięcie grozi salamandrom - zginie dwie na pięć, a katastrofalne statystyki pogorszyć może nowa choroba pojawiająca się w Stanach Zjednoczonych i Europie - wykazało badanie przeprowadzone przez ponad 100 naukowców, w tym z Uniwersytetu Łódzkiego.
10.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

Energy Solution pomoże w oszacowaniu śladu węglowego i raportowaniu ESG

Sukcesywne zmniejszanie emisji CO2 w gospodarce ma olbrzymie znaczenie środowiskowe. Dokładne wyliczanie śladu węglowego i jego redukcja to również wymiar biznesowy, istotny zwłaszcza dla firm zobowiązanych do raportowania pozafinansowego. W najbliższych latach ich liczba znacząco się powiększy w związku z kolejnymi, unijnymi regulacjami.
04.10.2023

Cable pooling przez najbliższe lata… tylko na papierze

Cable pooling już istnieje, ale tylko na papierze – bo problemem są operatorzy sieci. W trudnej sytuacji jest również fotowoltaika, która została uziemiona, tak jak w 2016 roku uziemiona została energetyka wiatrowa. Właśnie tak brzmią najważniejsze wnioski z dyskusji w ramach panelu „Rozproszona generacja OZE i potencjał magazynowania energii odnawialnej – jak podnieść stabilność wytwarzania z OZE?”, który odbył się w ramach IX Kongresu Energetyczego organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych we Wrocławiu.
03.10.2023

W niedzielę wchodzą przepisy ustawy o OZE m.in. dotyczące klastrów energii biometanu

Wsparcie odnawialnych źródeł energii zarówno na rynku energii elektrycznej jak i rynku ciepła, promocja klastrów energii, a także wykorzystania biometanu - przewidują przepisy nowelizacji ustawy o OZE, które w niedzielę wchodzą w życie.
01.10.2023

Qair Polska uruchamia farmę fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW

Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych, redukując emisję dwutlenku węgla o 50 tysięcy ton rocznie.
15.09.2023

Fabryka Northvolt w Gdańsku zasilana zieloną energią od Polenergii

W Gdańsku powstała największa w Europie fabryka magazynów energii wraz z centrum badawczo-rozwojowym. Od października obiekt będzie zasilany zieloną energią z polskiej farmy wiatrowej. Będzie to możliwe dzięki umowie na dostawę czystej energii, którą właściciel fabryki, spółka Northvolt, podpisał z Grupą Polenergia.
14.09.2023

KGHM kupił instalacje fotowoltaiczne od Projekt Solartechnik o łącznej mocy 50 MW

KGHM Polska Miedź kupił osiem instalacji fotowoltaicznych od spółki Projekt Solartechnik o łącznej mocy 50 MW – podała we wtorek komunikacie miedziowa spółka. Farmy kupione przez KGHM zlokalizowane są w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.
12.09.2023

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE, w tym pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku źródeł na jednym przyłączu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
18.08.2023

Największa instalacja PV na Bałkanach Zachodnich zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku

Aż 140 MW – taką moc będą mieć w sumie moduły, dostarczone przez Trina Solar, światowego lidera w dziedzinie inteligentnych rozwiązań w zakresie energii słonecznej dla neutralnej węglowo przyszłości, które jeszcze w tym roku mają zostać oddane do użytku w Albanii w ramach elektrowni Karavasta Solar. Projekt realizowany przez Voltalię będzie największym tego typu na Bałkanach Zachodnich i stanowi również kolejny krok w rozwoju Trina Solar w tej części Europy.
17.08.2023

Qair zabezpieczył finansowanie dla 130 MW projektów fotowoltaicznych

iezależny producent energii odnawialnej Qair poinformował o uzyskaniu kredytu bankowego na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 129,5 MW, w tym trzy duże farmy w Golczewie, Rokietnicy i Pakości. Umowa kredytowa została podpisana z konsorcjum Santander Bank Polska i PKO Bank Polski o wartości 335,3 mln zł (kredyt terminowy).
03.08.2023

Iberdrola kupiła dwie polskie farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Greenvolt Power, spółka należąca do Grupy Greenvolt, specjalizująca się w wielkoskalowych projektach wiatrowych i fotowoltaicznych właśnie sfinalizowała sprzedaż dwóch farm wiatrowych. Nabywcą jest Ibedrola, a transakcja, która została ogłoszona w sierpniu 2022, była pierwszą w procesie realizacji strategii rotacji aktywów Grupy Greenvolt.
31.07.2023

Senat uzupełnił nowelę ustawy o OZE o cable pooling

Senat uzupełnił w piątek nowelizację ustawy o OZE o pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku OZE na jednym przyłączu. Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.
29.07.2023

Coraz więcej firm szuka długoterminowych kontraktów na dostawy energii [WIDEO]

Na początku lipca Grupa Żabka zawarła ze spółką Qair Polska 15-letni kontrakt cPPA na dostawy zielonej energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej. To jak dotąd jedna z największych tego typu umów na polskim rynku, ale bezpośrednie długoterminowe kontrakty cPPA cieszą się na nim rosnącą popularnością. Zapewniają firmom nie tylko gwarancję stałej ceny energii przez długi czas, a nie jak dotychczas w perspektywie roku, ale umożliwiają też realizację celów dekarbonizacyjnych, jednocześnie przycz
24.07.2023

Senat. Połączone komisje za poprawkami do noweli ustawy o OZE

W czwartek komisje senackie zaproponowały ponad 20 poprawek m.in. doprecyzowujących do noweli ustawy o OZE. Nowe przepisy - jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska - zawierają fundamentalne rozwiązania dla rozwoju OZE w Polsce m.in. w kwestii klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
20.07.2023

Pływająca fotowoltaika nabiera tempa [WIDEO]

Akuo deweloper energii odnawialnej oraz pionier rozwiązań pływającej energii słonecznej we Francji, uruchomił swój nowy projekt w Cintegabelle, niedaleko Tuluzy w południowej Francji.
18.07.2023

Qair podpisał 15-letni kontrakt PPA z Żabka Polska Sp. z o.o.

Niezależny producent energii odnawialnej Qair ogłasza zawarcie 15-letniego kontraktu cPPA (corporate Power Purchase Agreement) polegającego na finansowym rozliczeniu sprzedaży energii odnawialnej z firmą Żabka Polska Sp. z o.o. W całym okresie kontrakt obejmuje łącznie blisko 1.7 TWh energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej.
11.07.2023

Branża OZE upatruje w kontraktach PPA szanse na nowy impuls rozwojowy

Aukcyjny system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii wyczerpał swój potencjał - zgodnie oceniają branża OZE i Prezes URE. Jako alternatywę dla aukcji i szansę na nowy impuls rozwojowy dla źródeł OZE wskazuje się obecnie kontakty typu PPA.
08.07.2023

Sejm znowelizował ustawę o OZE o przepisy dla m.in. biometanu, klastrów, offshore

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o OZE. Zawiera ona rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
07.07.2023

Uwaga Wodór! "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" [ODCINEK 20]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" jest już w sieci!
05.07.2023

DLA Piper: Rośnie ryzyko sporów w obszarze ESG

Dynamiczny rozwój regulacji z zakresu ESG (ang. environmental, social and governance) oraz większa świadomość społeczna co do potrzeby poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju powodują, że coraz więcej podmiotów gospodarczych może być narażonych na ryzyko sporów sądowych w tym obszarze – zauważają przedstawiciele warszawskiego biura kancelarii prawnej DLA Piper.
04.07.2023

Wiceprezes Equinor: polski rynek doskonale wpisuje się w strategię koncernu

Polska jest dla Equinor jednym ze strategicznych rynków, działalność na nim doskonale wpisuje się w strategię firmy - mówi PAP wiceprezes norweskiego koncernu ds. OZE Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor ma ambicje większych inwestycji w Polski offshore.
04.07.2023

Polityka Energetyczna Polski do 2040 zagrożona. Winne nowe przepisy

Przepisy przyjęte przez Sejm opóźnią albo zablokują realizacje ogłoszonej przez rząd Polityki Energetycznej Polski do roku 2040. Regulacje uderzają zarówno w OZE jak i w przemysł energochłonny.
30.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

"Magazynowanie energii przestało już być tylko tematem branżowym, takim, którym interesują się tylko energetycy. Dzisiaj o magazynowaniu energii mówią już wszyscy. Każdy, kto posiada, chociażby smartfon, zdaje sobie sprawę, że kwestia możliwości magazynowania energii i korzystania z niej wtedy gdy nie mamy dostępu do sieci, jest kwestią kluczową, przekładająca się na naszą mobilność oraz większą elastyczność."
27.06.2023

Sejm. Bez poprawek w drugim czytaniu projektu nowelizacji ustawy o OZE

Posłowie nie zgłosili w piątek w drugim czytaniu poprawek do projektu nowelizacji ustawy o OZE. Projekt zawiera rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii. Będzie głosowany na następnym powiedzeniu Sejmu.
19.06.2023

Branża fotowoltaiczna apeluje o zniesienie limitów cenowych dla wytwórców energii

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki – największa organizacja branży energii słoneczniej, skupiająca m.in. wytwórców energii – apeluje o uchylenie przepisów dotyczących pułapu dochodów ze sprzedaży energii oraz odpisów na fundusz solidarnościowy, potocznie zwanych „Ustawą Cenową”.
16.06.2023

PSEW: Energia z wiatru pomoże osiągnąć stabilność na rynku energii [WIDEO]

Silne wahania cen energii oraz kryzys energetyczny nas nie opuszczają. Walka z drożyzną trwa. UE proponuje zmiany regulacyjne, a Polska wprowadza cap na ceny prądu. Z kolei przedsiębiorcy szukają oszczędności zawierając długoterminowe umowy zakupu energii cPPA, teraz kierując wzrok szczególnie na polski offshore. Czy takie kontrakty będą w Polsce możliwe?
12.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
09.06.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Wszystkie oczy na offshore podczas International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku [WIDEO]

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Według raportu PSEW, Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW, a polska część Morza Bałtyckiego posiada wiele nowych obszarów pod inwestycje offshore. Przy wykorzystaniu tego całego potencjału, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki. Dzięki temu Polska mogłaby być
29.05.2023

Producenci i odbiorcy OZE alarmują: rządowa propozycja dotycząca blokady gwarancji pochodzenia naraża polski eksport

Zaproponowane w ostatniej chwili przez Rząd zmiany w ustawie o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej, są szkodliwe i niosą za sobą daleko idące negatywne skutki dla wytwórców energii w źródłach odnawialnych. Proponowane rozwiązania po raz kolejny przygotowane zostały bez żadnych konsultacji z branżą i znów uderzą w wytwórców energii elektrycznej w źródłach odnawialnych. Zaproponowana próba „uszczelnienia systemu” budzi wątpliwości i może spowodować załamanie się rynku gwarancji
26.05.2023

Iberdrola i Holcim podpisują umowę na dostawy energii z Baltic Eagle Power

Hiszpańska Iberdrola podpisała umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) ze szwajcarską firmą Holcim, wytwarzaną na morskiej farmie wiatrowej Baltic Eagle, która jest obecnie w fazie budowy.
24.05.2023

Branża OZE czeka na zmianę ustawy i wprowadzenie umów PPA

Planowane zmiany w Prawie Energetycznym i Ustawie o OZE są wyczekiwane na rynku. Z punktu widzenia sprzedaży zielonej energii ważną regulacją będzie unormowanie w przepisach umowy PPA – czyli sprzedaży zielonej energii od producenta prosto do konsumenta – komentuje Zbigniew Kinal, prezes OZEOS, firmy specjalizującej się w kontraktowaniu energii z OZE w formule PPA. Zmian jest jednak więcej.
24.05.2023

Volvo obniży emisje dzięki PPA z Vattenfall

Vattenfall i Volvo Group zawarły umowę PPA, na sprzedaż szwedzkiemu producentowi samochodów 50 procent energii elektrycznej produkowanej przez farmę wiatrową Bruzaholm o mocy 140 MW.
23.05.2023

Digitalizacja + ESG = nowocześnie zarządzane budynki

Digitalizacja infrastruktury oraz redukcja wpływu na środowisko: dwa silne trendy, wskazujące najbliższe kierunki rozwoju w branży nieruchomości.
23.05.2023

International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku

Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele państw regionu Morza Bałtyckiego już w czerwcu, po raz kolejny spotkają się na International Supplier Day podczas Konferencji PSEW2023 w Serocku, aby rozmawiać o współpracy na rzecz budowy silnego, europejskiego przemysłu offshore.
21.05.2023

Europejski rynek energii czeka szereg zmian. Dzięki nim będzie bardziej odporny na kryzysy [WIDEO]

– Dla Polski największym wyzwaniem jest w tej chwili rozwój sieci, który nadąża za rewolucją energetyczną w postaci szybkiego rozwoju fotowoltaiki, energetyki słonecznej, wiatrowej i mniejszych magazynów – mówi prezeska zarządu Forum Energii, dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem jednym z elementów zwiększania elastyczności sieci elektroenergetycznej jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego i to o to Polska powinna zabiegać na forum unijnym. Tym bardziej że europejski rynek energii czekają zmiany, które będą go bardziej uodporn
21.05.2023

Umowy PPA będą ważnym elementem zrównoważonego rozwoju firm

Kontrakty power purchase agreement (PPA) mogą stać się jednym z najważniejszych elementów strategii zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach. Jak wskazuje Ignitis, potrzeba jednak zmian prawnych i rynkowych, które umożliwią zastosowanie długoterminowych kontraktów energetycznych na szeroką skalę.
19.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

Infrastruktura musi się szybciej dostosować do rosnącej produkcji energii z OZE. Obecnie większość wniosków o przyłączenie takiej instalacji otrzymuje decyzję odmowną

Jak wskazuje Krzysztof Kobyłka, ekspert WiseEuropa, w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej właśnie aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Dziś kluczowe w kontekście polskiej transformacji energetycznej jest sprzyjające prawo, odblokowanie możliwości inwestowania w OZE m.in. poprzez liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej, która nadal jest zbyt restrykcyjna, ułatwienia dla inwestycji w długoterminowe kontrakty cPPA, magazyny energii, a prz
15.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

EDPR zakończyła budowę swojej największej rozproszonej elektrowni słonecznej o mocy 19 WMp w Anhui w Chinach

Inwestycja jest największą rozproszoną elektrownią słoneczną, którą Grupa EDP zrealizowała w jednej lokalizacji, i przyczynia się do osiągnięcia celów spółki związanych z transformacją energetyczną w Chinach.
11.05.2023

ESG: umowy PPA kluczowe dla zielonego łańcucha dostaw

Umowy PPA zazielenią łańcuchy dostaw. Dla firm energia z OZE może oznaczać lepsze perspektywy na międzynarodowych rynkach.
30.04.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
26.04.2023

Kryzys energetyczny w Europie przyspieszył zieloną transformację o co najmniej kilka lat. Problemy mogą jednak nie skończyć się w tym roku

– Unia Europejska poradziła sobie z kryzysem energetycznym nadspodziewanie dobrze, lepiej, niż byśmy się spodziewali – mówi Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Project. Jak wskazuje, to zasługa zarówno działań podjętych na poziomie UE, jak i niezależnych, zewnętrznych czynników, takich jak ciepła zima i ograniczenia covidowe w Chinach. – W tym roku mamy jednak kilka czynników niepewności, które utrudniają odpowiedź na pytanie, czy wyszliśmy już z tego kryzysu – dodaje. Wśród nich są nie tylko warunki pogodowe i susza, lecz
25.04.2023

Baltic Eagle Iberdrola zazieleni niemiecką stal umową PPA

Salzgitter Flachstahl GmbH i Iberdrola Deutschland podpisały długoterminową umowę na dostawy energii elektrycznej (PPA), która będzie pochodzić z obecnie budowanej na niemieckiej części Morza Bałtyckiego morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle.
24.04.2023

Rośnie zainteresowanie firm długoterminowymi PPA na zieloną energię [WIDEO]

Według platformy RE-Source Polska zajmuje obecnie 11. miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w korporacyjnych PPA na zieloną energię z wynikiem niemal 1 GW. Polski rynek takich długoterminowych kontraktów wciąż jeszcze raczkuje, a standardy rynkowe dopiero zaczynają się klarować. Jednak polityka dekarbonizacji, a przede wszystkim wzrost cen i niestabilność rynku energii powodują, że na kontrakty cPPA decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Według prognoz w perspektywie najbliższych lat w Polsce można oczekiwać już ok. 3–7
19.04.2023

Qair powiększa swój portfel o Park Wiatrowy o mocy 17.5 MW w Wądrożu Wielkim

Qair uruchomił Park Wiatrowy o mocy 17.5 MW zlokalizowanego na terenie Gminy Wądroże Wielkie. Szacowany poziom produkcji energii z instalacji wynosi 60 GWh rocznie, co oznacza możliwość zasilania w energię miejscowość zamieszkującą około 90 tysięcy mieszkańców. Pomimo obowiązywania w trakcie budowy tzw. Ustawy 10H, inwestycja uzyskała przychylność władz Gminy oraz akceptację mieszkańców.
19.04.2023

Stanowisko prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej w sprawie planów unijnej reformy rynku energii elektrycznej

14 marca Komisja Europejska opublikowała propozycję reformy rynku energii elektrycznej - tzw. reformę EMD („Electricity Market Design”). Stanowi ona odpowiedź na wysokie koszty energii, spowodowane drastycznym wzrostem cen gazu po rosyjskim szantażu energetycznym oraz inwazji na Ukrainę.
17.04.2023

KGAL podpisuje z Lafarge Cement Polska umowy PPA dla projektów onshore

Obiekty o mocy 35 MW w Krasinie i 27 MW w Rywaldzie dostarczą Lafarge około 230 GWh energii elektrycznej rocznie.
17.04.2023

Mercedes-Benz zakupi energię z farmy wiatrowej Windanker

Spółka Iberdrola Deutschland podpisała z niemieckim producentem samochodów marki Mercedes-Benz długoterminowy kontrakt na sprzedaż energii (PPA). Bezemisyjna energia wyprodukowana na Morzu Bałtyckim będzie zasilała fabryki w Niemczech już od 2027 r.
14.04.2023

Lafarge w Polsce osiąga 50% energii ze źródeł odnawialnych

Już 50% energii zużywanej przez zakłady Lafarge w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dzięki kolejnym umowom typu fizyczne PPA, które tym razem zostały podpisane z firmą KGAL, Lafarge przybliża się do osiągnięcia celu 100% energii ze źródeł odnawialnych oraz wspiera rozwój OZE w Polsce.
13.04.2023

Ørsted podpisuje z Google PPA na 150 MW z wiatru

Google podpisał z Ørsted PPA na 150 MW na okres 15 lat, na zakup zielonej energii generowanej przez 268 MW Farmę Wiatrową Helena.
07.04.2023

Islandzki projekt PtX znacząco zdekarbonizuje sektor morski

Atome Energy, poprzez swoją islandzką spółkę zależną, w której posiada 75 procent udziałów, zawarła kilka umów w celu realizacji projektu budowy zakładu produkcji zielonego amoniaku na Islandii.
05.04.2023

Fortum zazieleni swoją energią szedzką stal H2 Green Steel

H2 Green Steel i Fortum podpisały ramową umowę dotyczącą dostaw bezemisyjnej energii elektrycznej na potrzeby działalności H2 Green Steel w północnej Szwecji.
30.03.2023

Rośnie znaczenie umów PPA. W tle ważne decyzje UE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów PPA – czyli zawieranych między wytwórcami zielonej energii a jej nabywcami. Czy umowy PPA staną się bardziej popularne w przemyśle energochłonnym?
28.03.2023

Prezes Enefit Polska: boom na OZE w krajach bałtyckich

Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne - mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE.
28.03.2023

Przejście oraz rozwój rolnictwa bezorkowego może być sfinansowane pożyczką 0%

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 proc. na realizację zrównoważonych praktyk zarządzania gruntami. Program ten wspiera rolnictwo węglowe - innowacyjne podejście do gospodarki rolnej, mające na celu zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze poprzez magazynowanie CO2 w glebie, co w efekcie ma doprowadzić m.in. do zwiększenia plonów.
23.03.2023

PGE nie zakłada pomocy publicznej w projekcie jądrowym w Pątnowie

PGE nie zakłada dziś konieczności pomocy publicznej dla projektu budowy wraz z ZE PAK i koreańskim KHNP elektrowni jądrowej w Pątnowie - poinformował w środę prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
22.03.2023

Wielka Brytania rozpoczęła rozmowy z branżą na temat technologii CCUS

W marcu rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął konsultacje z branżą na temat rozwoju technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS). Autorzy przyszłych regulacji chcą zbadań zapotrzebowania firm oraz wymagania rynkowe w zakresie rozwoju tego rodzaju rozwiązań.
21.03.2023

Qair Polska z jednym z największych kontraktów cPPA na rynku

Qair Polska podpisał kontrakt na dostawę energii odnawialnej w ramach umowy corporate PPA z fizyczną dostawą. Umowa przewiduje 12-letni okres współpracy w latach 2023-2034. Kontrakt przewiduje odbiór energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych i elektrowni słonecznej Qair Polska
21.03.2023

Wielka Brytania rozpoczęła rozmowy z branżą na temat technologii CCUS

W marcu rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął konsultacje z branżą na temat rozwoju technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS). Autorzy przyszłych regulacji chcą zbadań zapotrzebowania firm oraz wymagania rynkowe w zakresie rozwoju tego rodzaju rozwiązań.
18.03.2023

Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Duński podmiot doradczy Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Windanker, która powstanie na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Umowę w tym zakresie podpisali przedstawiciele Duńczyków z hiszpańskim inwestorem Iberdrolą.
18.03.2023

Wiatraki RWE warzą zieloną energię dla Kompanii Piwowarskiej

RWE uruchomiło farmę wiatrową LECH Nowy Staw 3, która w 100 procentach pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną trzech browarów należących do Kompanii Piwowarskiej.
13.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

Equinix wspiera budowę pięciu farm PV

Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), znacznie zwiększył swoje zaangażowanie w projekty energii odnawialnej, podpisując pięć nowych długoterminowych umów o zakup energii (PPA) w Hiszpanii o łącznej mocy 225 megawatów (MW). Oczekuje się, że po uruchomieniu w 2025 roku inwestycje te będą generować więcej niż wynosi zużycie energii w centrach danych Equinix International Business Exchange (IBX) w Madrycie, Barcelonie i Sewilli.
08.03.2023

Moduły typu n produkowane przez Astronergy o mocy 154,4 MW posłużą do budowy największej w Europie elektrowni fotowoltaicznej TOPCon

Do Niemiec dostarczono moduły fotowoltaiczne TOPCon ASTRO N5 o łącznej mocy 154,4 MWdc, przeznaczone do realizacji największej w Europie elektrowni fotowoltaicznej TOPCon w Döllen (Brandenburgia).
07.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Jak właściwie dobrać źródła wytwórcze dla kontraktów cPPA - warsztaty podczas Konferencji RE-Source Poland Hub

Warsztaty dla odbiorców energii już 21 marca br. w godz. 9:00-12:00 w Warszawie. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in. jak rozpocząć starania o zakontraktowanie zielonych źródeł wytwórczych zarówno w modelu cPPA, jak również w modelu dzierżawy źródeł wytwórczych. Wydarzenie jest częścią corocznej międzynarodowej Konferencji RE-Source Poland, która odbędzie się w dniach 21-22 marca w Warszawie.
24.02.2023

Dedykowane smart rozwiązania pozwolą zarządzać zużyciem prądu i ogrzewaniem [WIDEO]

Rosnące ceny energii sprawiają, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu smartfona można m.in. dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach, włączać i wyłączać oświetlenie, a także obsługiwać automatyczne karnisze. Tego typu rozwiązania pozwalają wypracować redukcję zużycia energii nawet o połowę.
22.02.2023

Modelowanie dekarbonizacyjne w strategiach firm

Walka z wysoką emisyjnością wszystkich sektorów gospodarki UE i USA nabiera tempa. Zagadnienia związane z potrzebą dekarbonizacji aktywów i przestawieniem produkcji na niskoemisyjne technologie przechodzą gwałtownie z „odległej w czasie alternatywy” do koniecznych do wdrożenia rozwiązań w najbliższej możliwej przyszłości. Poziom wykorzystania OZE wzrasta w prawie każdym sektorze. Dynamika zmian oraz ilość dostępnych technologii i rozwiązań na rynku także utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak podejmować strategiczne decyzje inwes
16.02.2023

ZPP apeluje w sprawie ustawy 10H

Przy tak dużym zapotrzebowaniu na zieloną energię w Polsce, uważamy, że wszelkie decyzje ograniczające rozwój OZE są dla naszego kraju straconą szansą na wiele nowych inwestycji, miejsca pracy i budowanie przewag konkurencyjnych w regionie.
15.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

Voltalia i Photosol zawierają umowy PPA z Leroy Merlin

Leroy Merlin podpisał umowy PPA z dwoma francuskimi deweloperami OZE Voltalia i Photosol.
15.02.2023

Qair inwestuje w portfel wielkoskalowych projektów PV

Qair Polska dynamicznie rozwija portfel inwestycji OZE i w pierwszym kwartale 2023 roku rozpocznie budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MW. Inwestycje będą zlokalizowane w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Docelową grupę odbiorców zielonej energii będą stanowić duże przedsiębiorstwa, które zakupią energię odnawialną w ramach wieloletnich umów cPPA.
15.02.2023

PAD RES zabezpiecza 38 mln euro dla polskich projektów PV

Polski deweloper energii odnawialnej PAD RES pozyskał 38 mln euro kredytu pomostowego na wsparcie budowy 14 w pełni komercyjnych projektów fotowoltaicznych.
13.02.2023

KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce

MRiT pracuje nad nowelizacją ustawy o gwarantowanych ubezpieczeniach eksportowych, która umożliwi KUKE wspieranie projektów związanych z transformacją energetyczną w Polsce – podano w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
09.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

Resort klimatu nie pracuje nad rozwiązaniami dot. nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac dot. nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej - przekazał PAP resort pytany o ewentualne prace związane z podatkiem od nadmiarowych zysków firm sektora węglowego i naftowego.
02.02.2023

Estoński Enefit zwiększył w 2022 r. sprzedaż energii elektrycznej w Polsce o 135 proc.

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zakończył 2022 rok z rekordowymi wynikami sprzedaży energii elektrycznej w Polsce. W ubiegłym roku firma zakontraktowała 2,9 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 135 proc., oraz 0,5 TWh gazu. Enefit dynamicznie rozwija się na polskim rynku, otwierając m.in. biuro sprzedaży w Katowicach dla klientów z południa kraju, a także planuje wdrożenie nowych usług, w tym publicznej sieci ładowarek
01.02.2023

mBanku udzielił ONDE 56 mln zł na budowę farm PV

Spółka celowa ONDE pozyskała 56 mln zł kredytu na finansowanie budowy farm fotowoltaicznych „Cyranka”. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój działalności projektowej ONDE.
30.01.2023

Poznaj rynek umów cPPA podczas Konferencji RE-Source Poland Hub, 21-22 marca w Warszawie

Konferencja RE-Source Poland Hub to największe w Polsce wydarzenie skupiające w jednym miejscu nabywców i dostawców zielonej energii. Już 21-22 marca w Warszawie, pierwszy raz w formule 2-dniowej, uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę nie tylko zgłębić wiedzą w zakresie funkcjonowania rynku umów cPPA, ale także nawiązać stałą, efektywną współpracę dzięki dedykowanej strefie spotkań B2B.
30.01.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

BGK udzielił Budimexowi kredyt na budowę farmy wiatrowej w Wielkopolsce

Budimex pozyskał finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę farmy wiatrowej składającej się z 2 turbin o łącznej mocy do 7 MW - poinformowała w piątek spółka. Wartość kredytu to 45 mln zł; inwestycja powstanie w Wielkopolsce, w pobliżu Gniezna.
29.01.2023

GoldenPeaks Capital podpisała 12-letnią umowę z Mondelez International

GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i obsłudze systemów solarnych oraz inwestycjach w odnawialne źródła energii w całej Europie, zawarła 12-letnią umowę (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA) z Mondelēz International w celu zrównoważenia śladu węglowego zakładów firmy w Polsce.
25.01.2023

Minesto i SEV wzmacniają partnerstwo na rzecz rozwoju energii pływów na Wyspach Owczych

Minesto, wiodący deweloper w sektorze energetyki oceanicznej, oraz SEV, farerskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, odnowiły i rozszerzyły umowę o współpracy, w której określono role i obowiązki związane z budową energii pływów na Wyspach Owczych, w tym bieżącą produkcją energii elektrycznej w Vestmannasund i pierwszą dużą macierzą pływową w Hestfjord.
23.01.2023

OZEOS: Firmy szukają zielonej energii. Coraz większe pokrycie zapotrzebowania

Ponad 100 GWh zielonej energii zostało poddanych profilowaniu w platformie analitycznej OZEOS, obsługujących wytwórców i klientów poszukujących do swoich firm zielonej energii. Firmy zainteresowane zakupem możliwie największej ilości zielonej energii pochodzą z branż produkcyjnej i spożywczej, nie brakuje też zarządców dużych nieruchomości. Cechuje je rozproszenie punktów poboru energii elektrycznej oraz różne profile zużycia - nawet w obrębie jednej firmy. Platforma OZEOS pozwala na dopasowanie źródeł energii także dla takich pr
23.01.2023

Projekt Solartechnik dostarczy prąd z farm słonecznych w Pomorskim i Lubuskim

Firma Projekt Solartechnik przez blisko 6 lat będzie dostarczać spółce Respect Energy energię elektryczną z farm fotowoltaicznych w miejscowościach Żabice (Lubuskie) i Gniewino (Pomorskie), o łącznej mocy 22 megawatów. Do końca 2028 r. deklarowany wolumen sprzedaży wyniesie 130 gigawatogodzin.
19.01.2023

PUNKPIRATES i realizacja strategii w zakresie projektów fotowoltaicznych

Spółka przyjęła dwa modele biznesowe. Pierwszy z nich zakłada nabycie gotowych, działających projektów fotowoltaicznych a następnie zwiększenie ich efektywności poprzez wykorzystanie dodatkowych źródeł energii typu wiatr, woda, magazyny energii, jak również przy wykorzystaniu urządzeń zwiększających produkcję energii. Drugi model zakłada nabycie projektów w fazie RTB (Ready to build) lub wcześniejszej (greenfield lub brownfield) celem modyfikacji i dokończenia ich już w Spółce. Oba przyjęte modele zakładają długofalową produkcję
19.01.2023

DLA Piper: Spółki kwestionują wysokość wpłat na fundusz energetyczny; będą domagać się rekompensat

Spółki energetyczne, na które ustawa o maksymalnych cenach energii nałożyła obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na rzecz specjalnego funduszu, kwestionują wysokość daniny i zamierzają dochodzić rekompensat od Skarbu Państwa z powodu ponoszonych strat, twierdzą eksperci kancelarii prawnej DLA Piper. W ich opinii, przepisy dotyczące wpłat na fundusz są niezgodne z prawem unijnym.
16.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Bartłomiej Kupiec przedstawia społeczności energetyczne jako jeden z fundamentów transformacji energetycznej [Odcinek 15]

Społeczności energetyczne to różne formy organizacji wspierające rozwój energetyki i angażujące społeczność. Mogą je tworzyć grupy obywateli lub grupy innych podmiotów, dla których energetyka nie jest głównym przedmiotem działalności. Jednym z głównych założeń transformacji energetycznej jest odejście od systemu scentralizowanego na rzecz energetyki rozproszonej, w której istotną częścią mają być lokalne społeczności energetyczne.
13.01.2023

WindEurope: w 2022 r. w krajach Unii przybyło 15 GW mocy wiatrowych

W 2022 r. w państwach UE przybyło 15 GW nowych mocy wiatrowych, o jedną trzecią więcej niż w 2021 r. - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych WindEurope, największej europejskiej branżowej organizacji energetyki wiatrowej.
11.01.2023

Iberdrola rozpoczyna uruchomienie farmy wiatrowej Korytnica II w Polsce

Iberdrola rozpoczęła uruchamianie polskiej farmy wiatrowej Korytnica II, zlokalizowanej 80 km od Warszawy w województwie mazowieckim w Węgrowie.
10.01.2023

3 sposoby, jak być eko, również zimą

Trend bycia eko jest obecnie bardzo popularny. Warto jednak pamiętać, że także zimą z powodzeniem można go realizować. Istnieje kilka sposobów, które pomagają kontynuować działania, mające na celu ograniczanie szkód dla naszej planety. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby w okresie zimowym być bardziej eko i chronić środowisko naturalne.
10.01.2023

URE: rozstrzygnięte zostały trzy z siedmiu grudniowych aukcji dla OZE

Trzy z siedmiu grudniowych akcji dla OZE zostały rozstrzygnięte, zakontraktowano w nich jedną czwartą przeznaczonego do sprzedaży wolumenu energii o wartości niespełna 2,5 mld zł - poinformował we wtorek Urząd Regulacji Energetyki.
21.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
19.12.2022

H&M podpisuje największą w Szwecji umowę PPA na energię słoneczną

Gigant z branży modowej H&M - podpisał największą w Szwecji umowę PPA z Neoen i Alight - która dotyczy farmy pv o mocy 90 MW, który będzie zasilał działalność firmy.
15.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

OZEOS: Umowy cPPA dobrą alternatywą dla aukcji OZE

Ruszają aukcje OZE dla fotowoltaiki i farm wiatrowych na lądzie. W siedmiu aukcjach łącznie na sprzedaż trafi ok. 34 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości ok. 14,4 mld zł. Znacznie lepsze można uzyskać zawierając umowę PPA - wskazuje Zbigniew Kinal, prezes OZEOS.
08.12.2022

Sklepy i centra dystrybucyjne Biedronki będą jeszcze bardziej zielone

Sklepy i centra dystrybucyjne sieci Biedronka będą korzystały z czystych, ekologicznych źródeł zasilania prądem. 15-letnia umowa ze szwajcarską firmą GoldenPeaks Capital pozwoli Biedronce zapewnić dostęp do czystych i zielonych źródeł energii oraz wzmocni realizację celów redukcji emisji, jednocześnie optymalizując koszty energii.
05.12.2022

OZEOS: umowy PPA przynoszą oszczędności na kosztach prądu. Pokazujemy dane

Blisko 1/3 kosztów energii elektrycznej, zaoszczędzi firma, która zgłosiła się o OZEOS z zapotrzebowaniem na energię elektryczną wynoszącym około 1 700 MWh rocznie. Co więcej - firma przestawi się na zieloną energię! Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dopasowany partner, z którym firma zawrze umowę PPA.
05.12.2022

Norwegia wykorzysta nadwyżki z morskich farm wiatrowych do zasilania centrów danych

Norweski startup Earth Wind & Power poinformował, że chce zasilać centra danych oraz pozostałe usługi IT korzystając z morskiej energetyki wiatrowej. W planie jest wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe o łącznej mocy około 400 MW. 
30.11.2022

Zielona bonanza - Microsoft, Google i Renault chcą czystej energii z lądu i morza

Giganci technologiczni i grupa motoryzacyjna kupują energię odnawialną - prawie 1,5 GW obejmującą lądową i morską energię wiatrową oraz energię słoneczną.
28.11.2022

Microsoft: Centra danych umożliwiające postępy w cyfryzacji, zwracają się w stronę OZE

Jesteśmy świadkami dwóch olbrzymich zmian, które zachodzą jednocześnie: cyfryzacji większości procesów, określanej często czwartą rewolucją przemysłową oraz zwrotu w kierunku energii odnawialnej, napędzanego przez kryzys klimatyczny i inne wydarzenia o globalnym zasięgu.
25.11.2022

PGE zakończyła budowę 19 farm fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, zakończyła prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, które wygrały w 2021 roku aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Nowe jednomegawatowe instalacje słoneczne powstały w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim. Dodatkowo spółka podpisała umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą na budowę farmy fotowoltaicznej PV Augustynka o mocy 25 MW.
21.11.2022

Inflacja podcina skrzydła amerykańskiemu sektorowi offshore wind

Rosnące koszty, inflacja, ceny surowców i materiałów powodują, że inwestorzy offshore wind na nowo przeliczają budżety projektów. Szczególnie dotkliwie odczuwa to dopiero rodząca się branża w USA. Inwestor Avangrid, należący do hiszpańskiej Iberdroli, zwrócił się do stanowych organów regulacyjnych o wstrzymaniu procedury zatwierdzania stawek dla energii z morskiej farmy Commonwealth Wind o mocy 1200 MW. W jego ocenie budowa jest nieopłacalna bez zmian. Regulator nie wyraził zgody.
21.11.2022

ABO przyłącza do sieci swój pierwszy projekt onshore w Polsce

ABO Wind przyłączyło do sieci swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce. 20 MW projekt lądowej farmy wiatrowej Donaborów składa się z dziewięciu turbin Siemens Gamesa SG114.
20.11.2022

Klauzule new benefits w umowach Corporate PPA – uzasadnienie praktyczne

Popularyzacja w ostatnich latach umów nazywanych Corporate Power Purchase Agreements doprowadziła do coraz częstszych dyskusji między zainteresowanymi stronami na temat różnego rodzaju klauzul adaptacyjnych, mających zachować pierwotną równowagę kontraktową stron.
18.11.2022

Umowa PPA Velux i BayWa r.e. na budowę 2 farm fotowoltaicznych w tym Agri-PV

Grupa VELUX powierza BayWa r.e. budowę dwóch parków słonecznych, tak aby do 2024 roku całą swoją europejską działalność zasilać zieloną energią elektryczną
17.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

Projekt Solartechnik z projektami fotowoltaicznymi o mocy 2,7 GW

Od początku tego roku firma Projekt Solartechnik powiększyła portfel projektów fotowoltaicznych na różnym etapie rozwoju o ponad 1 gigawat, by w końcu września br. osiągnąć niespełna 2,7 GW szacunkowej łącznej mocy projektów - poinformowała w środę spółka.
09.11.2022

Inwestorzy i banki chcą malować polski krajobraz na zielono [RELACJA]

Finansowanie inwestycji energetycznych było jednym z tematów poruszanych podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że nie ma odwrotu od „zielonych” inwestycji. Te z kolei powinny być realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele świata finansów są zgodni co do tego, że w Polsce potrzebne jest stabilne otoczenie regulacyjne oraz dokumenty strategiczne.
08.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 1]

Jak zbudowany jest samochód na wodór i czy mocno różni od pojazdu elektrycznego? Czy w niedalekiej przyszłości w mieście pojedziemy bezemisyjnymi „czerwonymi" autobusami? Czy na wakacje nad morze lub w góry zabierze nas pociąg z lokomotywą zasilaną ogniwami paliwowymi?O tym wszystkim opowiada Rafał Koziński, Lider zespołu fuel cell w firmie AVL. A jako że temat jest bardzo szeroki, a nasz gość z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą, przygotowaliśmy aż dwa odcinki o elekoro- i wodoromobilności.
07.11.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.