Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Strona główna Energetyka, OZE Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Partnerzy portalu

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Marek Grzybowski

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne. 

Nor-Shipping to wiodące na świecie wydarzenie, w czasie którego norweskie i międzynarodowe firmy z biznesu morskiego prezentują innowacje, które zapewniają przewagę konkurencyjną ich klientom. Partnerstwo Nor-Shipping z Women's International Shipping & Trading Association (WISTA) jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do naszych wysiłków na rzecz podnoszenia świadomości możliwych aktywności kobiet w żegludze. Ważną częścią Nor-Shipping jest Ocean Campus. Jest to dedykowana grupa stoisk wystawowych prezentujących niektóre z wiodących światowych uniwersytetów i uczelni morskich. Wiodącym partnerem Ocean Campus jest Światowy Uniwersytet Morski (WMU).

Zapraszamy na rozmowę z dyrektor Nor-Shipping - Sidsel Norvik.

Marek Grzybowski: Dzisiejszy biznes morski to spedycja, porty i logistyka, wydobycie ropy i gazu, morskie farmy wiatrowe, produkcja ryb i owoców morza, to turystyka morska i eksploracja, to nauka i edukacja, to duży obszar tworzenia innowacji, to specyficzna społeczność ludzi, biznesu i ludzi kochających oceany, to partnerstwo w biznesie, nauce i ochronie środowiska. Proszę o krótką charakterystykę Nor-Shipping?

Sidsel Norvik, Dyrektor, Nor-Shipping: Nor-Shipping to wiodące na świecie targi, na których najnowocześniejsze norweskie i międzynarodowe firmy prezentują innowacje, które zapewniają przewagę konkurencyjną ich klientom. To miejsce, w którym segmenty morskie, technologiczne, finansowe i szerzej mówiąc - segmenty biznesowe przenikają się, aby uczyć się od siebie nawzajem, nawiązywać partnerstwa i uzyskiwać dostęp do tworzenia nowej wartości dodanej w gospodarce.

Powierzchnia wystawiennicza 22 tys. m2 to bijące serce aktywności tygodnia, w którym trwa Nor-Shipping [od 5 do 9 czerwca 2023 r – MG]. To tutaj wystawcy, uczestnicy konferencji i goście mogą zapoznać się z produktami, usługami i firmami, które pomogą wprowadzić w nową erę rozwoju przemysłu morskiego. Uzupełnione wieloma tematycznymi konferencjami i wieloma eventami, Nor-Shipping zapewnia nieocenione połączenie przeglądu innowacji, możliwości biznesowych i rozwoju sieci współpracy w ramach spotkań networkingowych.

Marek Grzybowski: Branża morska jest niezwykle złożona, obecnie rozwija się w ścisłym powiązaniu z IT, AI, technologiami kosmicznymi, VR i IoT. Jaka jest koncepcja prezentacji sektora biznesowego, nauki i firm wchodzących na rynek morski?

Sidsel Norvik, Dyrektor, Nor-Shipping: Branża morska jest rzeczywiście bardzo złożona, dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że wydarzenie takie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne. Odwiedzając stoiska, można spotkać się  z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie innowacji i technologii z różnych segmentów morskich z wielu krajów. A wszystko to w jednym miejscu. 

Możesz również bezpłatnie uczestniczyć w Blue Talks, seminariach technicznych i konferencji Offshore Aquaculture, a za niewielką opłatą możesz wziąć udział w 2nd Maritime Hydrogen Conference, 1st Offshore Wind Conference, 4th Int. Ship Autonomy and Sustainability Summit i wielu innych konferencjach. Program jest obszerny i łatwo dostępny, tak aby zaplanować swój udział w wielu eventach.

Marek Grzybowski: Nor-Shipping to okazja do zaprezentowania najnowszych osiągnięć nauki i techniki. Nie da się jednak uniknąć kontekstu, w jakim funkcjonuje gospodarka morska. Najpierw pandemia Covid-19, a w zeszłym roku napaść Rosji na Ukrainę wyraźnie wpłynęły na warunki funkcjonowania gospodarki morskiej. Czy spodziewacie się, że ten temat pojawi się podczas konferencji Nor-Shipping Ocean Leadership Conference 2023?

Sidsel Norvik, Dyrektor, Nor-Shipping: Następstwa COVID i ataku na Ukrainę wywołały ogromną fale niepewności i niestabilności na całym świecie. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają zawirowania geopolityczne. Nadchodzące lata będą koncentrować się na osiągnięciu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Ogólnie rzecz biorąc, jest to trudny krajobraz do nawigowania. 

Tegoroczna konferencja Ocean Leadership Conference zgromadzi znanych międzynarodowych liderów z branży oceanicznej i nie tylko. Chodzi o znalezienie odpowiedzi na pytania, w jaki sposób możemy iść naprzód w kierunku wspólnych celów i indywidualnych ambicji biznesowych. 

Wspólnie ustalimy, czy partnerstwa między podmiotami działającymi na rynku morskim, dostawcami energii, instytucjami finansowymi, władzami i innymi głównymi interesariuszami są kluczem do odblokowania transformacji energetycznej i dekarbonizacji żeglugi. Przyszłość nie będzie definiowana przez pojedyncze firmy lub pojedyncze przełomowe działania, ale raczej przez sposób, w jaki wspólnie dążymy do pomyślnego jutra.

Marek Grzybowski: Rośnie rola kobiet w biznesie morskim. WISTA Norwegia jest partnerem firmy Nor-Shipping. WISTA Norwegia uruchomiła akcję  „40 na 30” Pledge, aby umożliwić biznesowi  morskiemu wykazanie, że aktywnie angażuje się w promowanie różnorodności w branży morskiej. Czy przewidujecie szczególną aktywność bizneswoman podczas spotkań w 2023 roku?

Sidsel Norvik, Dyrektor, Nor-Shipping: Poprawa warunków pracy kobiet w transporcie morskim i zwiększenie liczby kobiet w całym przemyśle morskim jest ważne. Partnerstwo Nor-Shipping z WISTA jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do naszych wysiłków na rzecz podnoszenia świadomości wyzwań i wielu wspaniałych możliwości dla kobiet w żegludze. Nor-Shipping oczywiście podpisał również zobowiązanie „40 na 30” Pledge i zachęca innych do pójścia w jego ślady. WISTA Norway kończy w tym roku 35 lat i będzie świętować ceremonią wręczenia nagrody Leadership Award. Wspólnie z YoungShip Panie z WISTA Norway zaprezentują również “10 women to watch” i zrealizują swój program “Waves of change”, który będzie cyklem sesji tematycznych na scenie Blue Talk w hali E.

Marek Grzybowski: Nor-Shipping przeznaczył specjalną przestrzeń na Ocean Campus, na której prezentować się będą uniwersytety we współpracy z World Maritime University. To nowa inicjatywa. Jaka jest misja tego wydarzenia? 

Sidsel Norvik, Dyrektor, Nor-Shipping: Ocean Campus to dedykowana przestrzeń stoisk wystawowych prezentujących niektóre z czołowych  światowych uniwersytetów i uczelni morskich. Wiodącym partnerem Ocean Campus jest Światowy Uniwersytet Morski (WMU), a inni członkowie kampusu to Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (NTNU), BI Norwegian Business School, UiT The University of the Arctic (UArctic), MLA College, Oslo MET, Alba Absolwent Szkoły Biznesu i SINTEF Ocean. 

Te uniwersytety i szkoły reprezentują duży zasięg geograficzny aktywności i szeroki zakres kompetencji w przemysłach morskich. Wspólnie tworzą komitet ekspertów branżowych Ocean Campus, który przygotuje interesujący program na główny dzień Ocean Campus w piątek 9 czerwca. Misją Ocean Campus jest pokazanie, w jaki sposób środowisko akademickie dostosowuje się do transformacji morskiej i jakie możliwości kariery morskiej czekają następne pokolenie. Będziemy transmitować to wydarzenie, aby umożliwić studentom i pracownikom transportu morskiego nowej generacji uzyskanie dostępu do wiedzy z dowolnego miejsca.

Marek Grzybowski: Dziękuję za rozmowę.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.