Northvolt planuje budowę niemieckiej gigafabryki i recyklingu akumulatorów EV

24.03.2022 13:55 Źródło: Własne
Strona główna Transport, Elektromobilność Northvolt planuje budowę niemieckiej gigafabryki i recyklingu akumulatorów EV

Partnerzy portalu

Northvolt planuje budowę niemieckiej gigafabryki i recyklingu akumulatorów EV - ZielonaGospodarka.pl
Fot. northvolt.com

Firma Northvolt ogłosiła we wtorek, że zamierza zbudować trzecią gigafabrykę w niemieckiej dolinie czystej energii, oraz ma nadzieję, że pierwsze baterie zostaną wyprodukowane już w 2025 roku.

W oświadczeniu producent akumulatorów z siedzibą w Sztokholmie poinformował, że fabryka Northvolt Drei będzie zlokalizowana w Heide, w północnych Niemczech, i będzie dostarczać akumulatory litowo-jonowe na europejski rynek.

Potencjalna zdolność produkcyjna zakładu wyniesie 60 GW rocznie, co "wystarczy dla około miliona pojazdów elektrycznych".

Firma poinformowała, że Northvolt Drei - będzie jej trzecią gigafabryką. Gigafaktury to zakłady produkujące na dużą skalę baterie do pojazdów elektrycznych.

Firma Northvolt twierdzi, że lokalizacja fabryki w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn umożliwi jej podłączenie do sieci energetycznej tego regionu.

Opisała tę sieć jako "charakteryzującą się nadwyżką energii elektrycznej generowanej przez lądową i morską energię wiatrową i wzmocnioną czystą energią dostarczaną przez połączenia sieciowe z Danią i Norwegią."

Firma Northvolt została założona w 2016 roku i przyciągnęła inwestycje m.in. od Goldman Sachs i Volkswagena.

- Ma znaczenie, jak produkujemy ogniwo baterii. Jeśli do produkcji używamy węgla, do akumulatora dostaje się spora ilość CO2, ale jeśli korzystamy z czystej energii, możemy stworzyć bardzo zrównoważony produkt - powiedział we wtorek Peter Carlsson, dyrektor generalny Northvolt.

- Nasza filozofia zakłada, że nowe energochłonne gałęzie przemysłu, takie jak produkcja akumulatorów, powinny powstawać w faktycznej geograficznej bliskości miejsca, w którym wytwarzana jest czysta energia - dodał dyrektor.

W związku z tym, że zrównoważony rozwój znajduje się na pierwszym planie w procesie projektowania i podejmowania decyzji dotyczących Northvolt Drei, fabryka będzie w znacznym stopniu zaopatrywać się w surowce z metali pochodzących z recyklingu, co stanowi część zobowiązania Northvolt do zaspokajania 50 proc. zapotrzebowania na surowce z recyklingu do roku 2030.

Northvolt Drei zamierza uruchomić na terenie zakładu zakład recyklingu akumulatorów, który zapewni efektywne ponowne wykorzystanie produktów ubocznych procesu produkcyjnego i zapewni zrównoważone rozwiązanie dla akumulatorów do pojazdów elektrycznych wycofanych z eksploatacji, odzyskanych z rynków europejskich.

Oprócz centralnej pozycji w powstającym europejskim łańcuchu dostaw baterii, łączącym Skandynawię z Europą kontynentalną, region ten zapewnia również przestrzeń niezbędną do stworzenia fabryki baterii o wielkości umożliwiającej wykorzystanie efektu skali w produkcji, który ma kluczowe znaczenie dla obniżenia kosztów baterii.

Wielu graczy na rynku

Northvolt nie jest osamotniony w dążeniu do utworzenia gigafabryki w Niemczech, które są potęgą przemysłową i gospodarczą, posiadającą wysoko wykwalifikowaną kadrę. Przykładowo Tesla pracuje nad Gigafactory Berlin-Brandenburg.

Z kolei koncern VW - który w grudniu 2021 roku poinformował, że posiada około 20 proc. udziałów w Northvolt - chce wybudować kilka własnych gigafaktur w Europie, w tym jedną w Dolnej Saksonii.

W poniedziałek Ford ogłosił, że podpisał niewiążące porozumienie z południowokoreańskim SK On Co. i tureckim Koç Holding.

Porozumienie dotyczy utworzenia spółki joint venture, której celem będzie budowa komercyjnego zakładu produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych w pobliżu stolicy Turcji, Ankary. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkcja w zakładzie mogłaby się rozpocząć w połowie bieżącej dekady.

Ford poinformował, że JV ma wsparcie rządu tureckiego i będzie dysponować mocą produkcyjną w zakresie od 30 do 45 GW rocznie.

Wysiłki zmierzające do utworzenia zakładów produkujących akumulatory do pojazdów elektrycznych pojawiają się w momencie, gdy największe gospodarki starają się ograniczyć wpływ transportu drogowego na środowisko i odejść od pojazdów napędzanych benzyną i olejem napędowym.

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, stawia sobie za cel ograniczenie emisji CO2 z samochodów osobowych i dostawczych o 100 procent do 2035 roku. Turcja, gdzie miałby się znajdować zakład produkcji akumulatorów wspierany przez Forda, nie należy do UE.

Wielka Brytania, która opuściła Unię Europejską z końcem stycznia 2020 roku, chce do 2030 roku wstrzymać sprzedaż nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami diesla i benzynowymi. Począwszy od 2035 roku, wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze będą musiały charakteryzować się zerową emisją spalin z rury wydechowej.


Źródło: northvolt.com; ford.com; vw.com; tesla.com; investopedia.com

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.