Norwegia: Akcelerator NOW napędzi innowacje w offshore wind

zk

10.06.2023 15:22
Strona główna Energetyka, OZE Norwegia: Akcelerator NOW napędzi innowacje w offshore wind

Partnerzy portalu

Norwegia: Akcelerator NOW napędzi innowacje w offshore wind - ZielonaGospodarka.pl

Norwegian Offshore Wind, organizacja promująca rozwój pływającego łańcucha dostaw energii wiatrowej, uruchomiła NOW Accelerator, zaprojektowany w celu wspierania rozwoju startupów i scaleupów w branży morskiej energetyki wiatrowej.

"Program jest pierwszym tego rodzaju i rozpocznie się w sierpniu. Akcelerator będzie działał w ścisłej współpracy między silnymi partnerami branżowymi a Norwegian Offshore Wind, największym norweskim organem reprezentującym morską energetykę wiatrową - liczącym obecnie 375 członków" - poinformował Norwegian Offshore Wind.

- Widzimy, że innowacje pochodzą z każdego zakątka branży. Startupy i scaleupy opracowują rozwiązania, które mogą obniżyć koszty i pomóc w rozwiązaniu wielu wyzwań, przed którymi stoimy - mówił kierownik Norwegian Offshore Wind, Arvid Nesse.

Według NOW dwuletni program oferuje ciągłe działania inkubacyjne i inicjatywy akceleracyjne, które koncentrują się na pilnych tematach branżowych. Obiecuje kompleksową platformę dla uczestników do opracowywania, walidacji i skalowania swoich rozwiązań, wspieraną przez światowej klasy mentoring, szkolenia, możliwości nawiązywania kontaktów i ekspozycję na rynki globalne.

- Główną ideą tego akceleratora jest stworzenie trampoliny dla innowacyjnych rozwiązań, w których sama branża jest zaangażowana w cały proces - kontynuował Nesse.

Według NOW, norweska scena startupowa sprzyjała innowacjom w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej w zakresie technologii floating, sztucznej inteligencji i predykcyjnej konserwacji, technologii dronów, mapowania obszarów i innych przełomowych innowacji.

"W Norwegii opracowywanych jest najwięcej pływających technologii na świecie, a wiodące na świecie Centrum Testów Energii Morskiej na zachodnim wybrzeżu kraju jest siłą napędową innowacji w branży morskiej energetyki wiatrowej" - podkreśliło NOW w środowym oświadczeniu.

- Mając na uwadze ambitny cel norweskiego rządu, jakim jest uczynienie morskiej energetyki wiatrowej naszą główną strategiczną branżą eksportową wraz z rozwojem 30 GW w Norwegii, widzimy pilną potrzebę jak najszybszej komercjalizacji dobrych pomysłów - podsumował Nesse.

Partnerami programu są konsorcjum Blåvinge (Fred Olsen Seawind, Hafslund Eco, Ørsted), Equinor, Deep Wind Offshore, EDF Renewables, Corio Generation i Å Energi. Akcelerator jest tworzony we współpracy z Flow Accelerate.Źródło: oedigital.com

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.