Nowa era ogrodnictwa – trendy i praktyki zrównoważonej produkcji

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Nowa era ogrodnictwa – trendy i praktyki zrównoważonej produkcji

Partnerzy portalu

Nowa era ogrodnictwa – trendy i praktyki zrównoważonej produkcji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

Branża ogrodnicza przechodzi transformację. Zrównoważony rozwój, będący odpowiedzią na zmieniające się warunki klimatyczne i rosnącą świadomość ekologiczną, kształtuje nowe podejście w uprawie, handlu i zarządzaniu zasobami naturalnymi. W obliczu tych zmian, działania związane z ESG, a także ekologiczna produkcja asortymentu najwyższej jakości stają się kluczowe dla firm z tego sektora. O zmianach w branży i nowych horyzontach mówi Joanna Legutko, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Rewolucja wkracza do ogrodniczego świata. W odpowiedzi na zmieniający się klimat i niedobory wody w wielu regionach świata poszukiwane są nowe, efektywne rozwiązania. Coraz częściej praktykowane są metody uprawy, które przechodzą od tradycyjnych technik ogrodniczych do nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań.

Odpowiedź na oczekiwania klientów

W ostatnich latach branża ogrodnicza coraz intensywniej skłania się ku metodom naturalnym i organicznym, stanowiącym odpowiedź na globalne wyzwania ekologiczne oraz zmieniające się preferencje konsumentów.  Zwrot w kierunku naturalnych środków ochrony roślin, jak mączka bazaltowa czy diatomit, rezygnacja z torfu na rzecz podłoża kokosowego, a także wzrost zainteresowania tzw. urban farming, czyli zakładaniem ogrodów w przestrzeni miejskiej (na dachach czy balkonach) stawia przed producentami nowe wyzwania. Ponadto rosnąca świadomość konsumentów skłania ich do większego zainteresowania jakością produktów. Dlatego też producenci z branży ogrodniczej coraz większy nacisk kładą na dostarczanie klientom wysokogatunkowych produktów, odpowiadających na ich oczekiwania i potrzeby.

– Minęły już czasy, kiedy głównym wyznacznikiem do zakupu konkretnego asortymentu była dla klienta cena. Firmy ogrodnicze, które aktywnie wdrażają zasady zrównoważonego rozwoju, nie tylko podnoszą swoją wartość rynkową, ale także budują zaufanie i lojalność klientów. Aspekty społeczne, takie jak uczciwe warunki pracy, wsparcie lokalnych społeczności i odpowiedzialność za wpływ na środowisko naturalne, stają się równie ważne co aspekty finansowe. Szczególnie w branży ogrodniczej, gdzie produktem końcowym są często warzywa czy zioła, jakość oferowanych produktów ma ogromne znaczenie – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Nasiona na wagę złota

Przejście na nasiona ekologiczne pozwala na uzyskanie zdrowszych upraw, redukcję stosowania chemicznych środków ochrony roślin, a także na zwiększenie jakości plonów. Klientów coraz bardziej interesuje nie tylko produkt, ale i metody jego wytwarzania. Dlatego nasiona produkowane w sposób odpowiedzialny i efektywny cieszą się coraz większym powiedzeniem zarówno wśród producentów, jak i odbiorców z rynku ogrodniczego.

– Niezmiernie ważne jest, aby oferowane nasiona były wytwarzane w sposób odpowiedzialny i ekologiczny oraz aby były najwyższej jakości. Jako producent wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, dlatego nawiązaliśmy współpracę ze szwedzką firmą Nelson Garden, która oferuje produkty premium produkowane w duchu zrównoważonego rozwoju. Takie partnerstwa otwierają nowe możliwości dla wymiany wiedzy i doświadczeń, co jest niezbędne dla dalszego rozwoju branży ¬– tłumaczy Joanna Legutko.

Przemysł ogrodniczy stoi przed niezwykłym wyzwaniem adaptacji do nowych warunków ekologicznych i społecznych. Firmy prowadzące produkcję w zrównoważony sposób już teraz kształtują przyszłość sektora, aktywnie promując nowe standardy. To, co wydawało się trendem, szybko staje się normą. Przyszłość ogrodnictwa jest zielona, świadoma i zrównoważona, a przedsiębiorstwa, które dostosują się do tych zmian, będą liderami rynku w nadchodzących latach.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.