POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Okrągły stół dla sektora energii odnawialnej

zk

26.01.2023 12:08
Strona główna Energetyka, OZE Okrągły stół dla sektora energii odnawialnej

Partnerzy portalu

Okrągły stół dla sektora energii odnawialnej - ZielonaGospodarka.pl
Rok 2022 był dla Polski równie trudny i złożony, jak i dla reszty Europy. Był rokiem znaczących globalnych zmian w sektorze energetycznym, które wywarły wpływ na niemalże każdy kraj, każde przedsiębiorstwo i każdego obywatela poprzez rosnące ceny energii i zastosowanie szantażu energetycznego ze strony Rosji. Był to również czas wymagający zmiany podejścia do kwestii energii ze strony społeczeństw i opracowania nowych strategii zarządzania energią. Ułatwienie osiągnięcia efektywności energetycznej, zmniejszenie zużycia energii, dywersyfikacja źródeł energii, przyjęcie przez europejskich ministrów ds. energii przepisów nadzwyczajnych, wezwanie do zwiększenia inwestycji w sektorze energii odnawialnej i paliw ekologicznych to tylko kilka z pilnych tematów, które zostały wprowadzone w życie w krótkim czasie w celu znalezienia rozwiązania powstałego kryzysu energetycznego. Wszystkie te czynniki po raz kolejny przypomniały nam o znaczeniu zielonej transformacji, nie tylko jako sposobu na zmniejszenie emisji CO2 i spowolnienie zmian klimatycznych, ale także jako sposobu na zapewnienie spokoju i stabilizacji życia społeczno-gospodarczego. Mniejsze uzależnienie od rosyjskiego gazu, ropy i energii elektrycznej przekłada się na większe bezpieczeństwo krajów europejskich.

Aktualnie podejmowane decyzje polityczne związane z kryzysem energetycznym muszą być dobrze zaplanowane i jasno komunikowane, jeżeli chcemy utrzymać powszechne poparcie dla inwestycji w energię odnawialną. Głównym celem powinno być uniknięcie całkowitego wstrzymania prac nad projektami będącymi w zawieszeniu ze względu na brak stabilności sytuacji politycznej.

Ponadto inwestorzy z obszaru energii odnawialnej w Polsce czekają na rozwiązania, które pozwolą im pokonać największe przeszkody stojące obecnie przed tą branżą, m.in. związane z ograniczeniami w planowaniu przestrzennym (tzw. ustawa 10H), które od kilku lat blokują powstawanie nowych elektrowni wiatrowych, jak również na poprawę infrastruktury sieciowej, większą elastyczność oraz krótkie i przejrzyste procedury przyłączania inwestycji do sieci. Oprócz dotkliwego braku jasnych zasad polityki w zakresie inwestycji w energię odnawialną, o których mowa powyżej, inwestorzy muszą mierzyć się z wyższym kosztem kapitału, zmiennością cen i inflacją, ryzykiem recesji oraz ograniczeniami w łańcuchu dostaw.

Z tego względu jest to właściwy moment, aby podjąć dyskusję na temat obecnych i przyszłych barier utrudniających osiągnięcie zielonej transformacji i rozwój sektora energetyki odnawialnej w Polsce. W związku z niedawnym ważnym przesłaniem zaprezentowanym globalnie podczas COP27 uznającym zieloną transformację jako jedyny sposób na uratowanie naszej planety, musimy zwiększyć inwestycje w rozwiązania z zakresu czystej energii, również w kontekście zmieniających się ram regulacyjnych i podziału ryzyka.

O European Energy

European Energy A/S, przedsiębiorstwo działające w branży energii odnawialnej z siedzibą w Danii założone w 2004 roku i posiadające biura w ponad 20 krajach. Według stanu na III kw. 2022 r. European Energy zarządzała elektrowniami o łącznej mocy ponad 1,7 GW, posiadała aktywa o mocy 1,4 GW w budowie, a kolejne inwestycje wiatrowe i fotowoltaiczne o mocy ok. 25 GW były w fazie rozwoju.


W ramach swojej działalności European Energy zarządza pełnym cyklem życia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych od opracowania i rozwoju projektu, poprzez budowę i zawieranie umów na zakup energii, po zarządzanie aktywami w obszarze lądowej i morskiej energii wiatrowej, energii słonecznej oraz ekologicznych rozwiązań grzewczych. European Energy zajmuje również pozycję lidera w sektorze Power-to-X (aktualnie trwa budowa największej na świecie fabryki e-metanolu, w związku z którą podpisano umowę na dostawę z A.P. Moller – Maersk).

W Polsce European Energy dysponuje łączną operacyjną mocą wiatrową 60 MW oraz zarządza aktywami z obszaru energetyki wiatrowej i słonecznej o mocy ok. 4 GW będącymi aktualnie w fazie rozwoju.

Więcej informacji na temat działalności globalnej spółki można znaleźć na stronie: European Energy – European Energy, a na temat działań w Polsce na stronie: European Energy Polska

Okrągły stół dla sektora energii odnawialnej – spotkanie online

30 stycznia 2023 r., godz. 14.00-15.00 CET, język angielski
„Klimat inwestycyjny, zielona transformacja i przezwyciężanie kryzysów energetycznych w Polsce: kształtowanie polityki i jej realizacja w praktyce"

Uczestnicy: European Commission, International Monetary Fund, World Bank, BloombergNEF and Instytut Jagielloński

Rejestracja: events.teams.microsoft.com

Tagi:
oze, energteyka

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.