PERN chce zlikwidować wyłączone odcinki rurociągów przechodzące przez Wisłę

zk

20.10.2021 09:57 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja PERN chce zlikwidować wyłączone odcinki rurociągów przechodzące przez Wisłę

Partnerzy portalu

PERN chce zlikwidować wyłączone odcinki rurociągów przechodzące przez Wisłę - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

PERN planuje likwidację dwóch wyłączonych z eksploatacji odcinków magistrali paliwowej Mościska-Emilianów, które w rejonie Łomianek pod Warszawą biegną przez Wisłę. Spółka prowadzi przetarg na wykonanie koncepcji i dokumentacji projektowej dla tego zadania.

Jak przypomniał PERN w opublikowanej dokumentacji postępowania, przejście rurociągów przez rzekę Wisłę w okolicy Łomianek koło Warszawy zostało wykonane w połowie lat 70. XX wieku. Przewidziane do likwidacji dwa odcinki - nitka główna i rezerwowa - znajdują się na przekroczeniu rzeki Wisły na trasie rurociągu paliwowego relacji Mościska – Emilianów.

„Celem zadania jest wykonanie koncepcji i następnie dokumentacji projektowej na likwidację dwóch odcinków rurociągu DN250 znajdujących się na przekroczeniu rzeki Wisły pomiędzy stacjami zasuw Łomianki – Warszawa, nitki głównej ok. 1200 metrów, która uległa uszkodzeniu i nitki rezerwowej ok. 1200 metrów” – wyjaśnił w ogłoszeniu PERN. Według spółki, oba odcinki przesyłowe planowane do likwidacji są wyłączone z eksploatacji, oczyszczone i zaślepione.

PERN podał, iż zakres zadania, którego dotyczy przetarg, obejmuje m.in. wykonanie koncepcji likwidacji rurociągów - nitki głównej i rezerwowej - na przekroczeniu rzeki Wisły koło Łomianek, pozyskanie materiałów koniecznych do wykonania dokumentacji oraz wykonanie wszelkich badań i analiz, przeanalizowanie aspektów formalnych możliwości realizacji likwidacji rurociągów. Chodzi też o sporządzenie kompletnej dokumentacji projektowej niezbędnej do prawidłowej realizacji zadania po akceptacji przez zamawiającego rozwiązania zawartego w koncepcji i dokonanie niezbędnych uzgodnień, w tym uzyskanie decyzji koniecznych do prawidłowego wykonania robót.

Spółka przypomniała, że w ramach przejścia rurociągów paliwowych przez Wisłę pod Łomiankami, zgodnie z obowiązującymi w latach 70. XX wieku przepisami, została zbudowana nitka główna i nitka rezerwowa - rurociągi te, wykonane rozkopem, biegną równolegle i są oddalone od siebie o ok. 50 metrów. Podczas powodzi w 2010 r. nastąpiła erozja prawego brzegu rzeki, przy czym wysoka woda zabrała ok. 40 metrów gruntu, co spowodowało odkrycie nitki rezerwowej, natomiast w 2014 r. wykonano nowe przekroczenie metodą HDD, czyli poziomego przewiertu sterowanego - dodano.

Według PERN, oferty w postępowaniu na koncepcję i dokumentację projektową do likwidacji wyłączonych odcinków magistrali paliwowej można składać do 4 listopada.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, odpowiadający m.in. za tłoczenie rurociągami ropy naftowej do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie w bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych. Spółka świadczy też usługi transportu paliw, w tym benzyny, oleju napędowego i opałowego.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.