Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

zk

27.02.2023 08:36
Strona główna Energetyka, OZE Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Partnerzy portalu

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

14-15 marca 2023 w hali Amber Expo w Gdańsku odbędą się I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND

Targi edukacyjne są odpowiedzią na duże zainteresowanie branżą morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Kształcenie młodzieży jest jednym z kluczowych warunków rozwoju i sukcesu tego sektora. Zapotrzebowanie na nowych, ale już wykwalifikowanych pracowników w najbliższej przyszłości jest szacowane na kilkanaście tysięcy, a w dalszej perspektywie nawet do 60 tysięcy osób. Województwo pomorskie jako region będzie odgrywać kluczową rolę. Szacuje się, że tylko na Pomorzu nowy sektor wykreuje nawet do 30 000 nowych miejsc pracy a przeszkolonych zostanie 20 000 osób. 

Aby zapełnić tę lukę, trzeba już dziś myśleć o pokoleniu, które uczy się jeszcze w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Stąd idea targów jako miejsca, które pozwoli na bezpośredni kontakt i rozmowy z przyszłymi pracownikami i pracodawcami sektora offshore w przyjaznej atmosferze. 

Rozwój kompetencji na poziomie szkół ponadpodstawowych, a także już szkół podstawowych traktowany jest priorytetowo w ramach działalności Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Potwierdzeniem tego jest realizacja inicjatywy Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi, które obecnie jest odpowiedzialne za prowadzenie programu edukacyjno-informacyjnego.  

Targi EDU OFFSHORE WIND, które odbędą się 14-15 marca 2023 w Gdańsku to pierwsze na taką skalę wydarzenie poświęcone edukacji dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. 

Wydarzenie organizują przedstawiciele Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku (Rumia Invest Park sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej) wraz z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi S.A. Partnerami głównymi wydarzenia są:  Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk.

Targi zostały objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Urząd Regulacji Energetyki a także przez Polską Agencję Kosmiczną. To podkreśla ważność tematu jakim jest edukacja i zdobywanie kompetencji dla rozwoju energetyki wiatrowej na morzu w kontekście transformacji energetycznej.

Do udziału w targach jako wystawców zaproszono deweloperów morskich farm wiatrowych, producentów turbin, stocznie oraz wszystkich pozostałych uczestników łańcucha dostaw odpowiedzialnych za budowę i instalację lub obsługę farm. Uczestniczyć też będą szkoły GWO, uczelnie wyższe, zrzeszenia pracodawców, klastry i wiele innych podmiotów związanych pośrednio lub bezpośrednio z tematyką. 

Odwiedzającymi będzie młodzież z woj. pomorskiego, która jest w trakcie przygotowań do uczestnictwa w targach EDU OFFSHORE WIND 2023. 

W szkołach ponadpodstawowych wszystkich powiatów woj. pomorskiego trwa już od listopada program edukacyjny, który składa się z warsztatów i lekcji na żywo, a w wybranych szkołach również rozbudowanych prezentacji online: na kanale YouTube, TikToku, Instagramie czy Facebooku itd., podczas których uczniowie zapoznają się tajnikami energetyki wiatrowej. Gotowe lekcje publikowane są nie tylko na kanale YouTube ale też na specjalnie przygotowanej platformie edukacyjnej.  Do dzisiaj zapisało się już ponad 4000 młodych uczestników. Rejestracja studentów, którzy też znajdą coś dla siebie, zostanie uruchomiona jeszcze w tym tygodniu. 

Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji, wiele ciekawych eksponatów, które będzie można dotknąć, przymierzyć czy wypróbować. Każda grupa szkolna, która przyjedzie na targi, będzie oprowadzana przez wolontariusza zgodnie z wytyczoną "ścieżką". Trwa nabór wolontariuszy, który niebawem się skończy ze względu na dużą ilość chętnych.

Obszar hali podzielony jest na wyspy tematyczne. Zaplanowano tzw. strefę inspiracji, w ramach której odbędzie się szereg wydarzeń w formie interaktywnej, zachęcającej młodych uczestników do zainteresowania się sektorem MEW. Dodatkowo odwiedzający będą mogli wziąć udział w spotkaniach z polskimi pracownikami branży, którzy opowiedzą, w jaki sposób rozpoczęli pracę w sektorze, jakie są tego korzyści i jakie mają rady dla uczniów, którzy chcieliby związać swoją karierę zawodową z morską energetyką wiatrową. 

Dla młodzieży przygotowano wiele atrakcji interaktywnych, prezentacji czy warsztatów z kompetencji miękkich. 

Nie obędzie się również bez konkursów z atrakcyjnymi nagrodami (rzeczowymi i w postaci wizyt studyjnych) dla młodzieży i szkół za aktywne uczestnictwo w całym programie. 

Przewidziano też panel dla rodziców I dnia targów w godzinach od 15.00 do 17.00, gdyż to właśnie rodzice są często inicjatorami ścieżki kariery dla swoich dzieci. 

W części dla profesjonalistów zaplanowane są też debaty i panele poruszające kluczowe tematy rynku offshore.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.