Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Strona główna Energetyka, OZE Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Partnerzy portalu

Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.

Nowe inwestycje na Bałtyku napędzają dynamiczny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej (MEW), co powoduje bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, która będzie mogła podjąć się zadań właściwych dla tej branży. Szkoła Morska w Gdyni już od 30 lat działa na rzecz edukacji dla branży morskiej. Od 20 lat szkoli również na potrzeby offshore, a od 10 – dla offshore wind. To doświadczenie uzasadnia wybór instytucji jako partnera w opisie kwalifikacji rynkowych dla MEW.
Kwalifikacje rynkowe to zestawy efektów uczenia się w zakresie wiedzy i umiejętności sformułowane przez środowiska branżowe na podstawie ich fachowego przygotowania i zgromadzonych doświadczeń. Kompetencje w zakresie określonej kwalifikacji można pozyskać w dowolny sposób – w szkole lub na studiach, ale również na kursach i szkoleniach, a nawet poprzez uczenie się nieformalne np. w trakcie praktyki zawodowej. Weryfikacja następuje podczas niezależnego egzaminu, zaś potwierdzeniem kwalifikacji jest certyfikat wydawany przez uprawnione do tego instytucje.

Szkoła Morska jako długoletni i doświadczony partner podjęła się z nami trudnego zadania, czyli zebrania i opisania tych umiejętności, które są szczególnie istotne dla kogoś, kto będzie pełnił rolę montera farm wiatrowych – mówi Dorota Heiza, regionalny lider ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Instytucie Badań Edukacyjnych.

Współpraca zaowocowała opisem kwalifikacji Montowanie turbin wiatrowych (WTG – Wind Turbine Generator). Obejmuje ona umiejętności niezbędne w pracy monterów, m.in. obsługę specjalistycznych narzędzi czy pracę z komponentami wież. 

Trzeba podkreślić, że we współczesnej rzeczywistości rynkowej coraz częściej mówimy nie o zawodzie i wykształceniu, ale o kompetencjach i kwalifikacjach. Kwalifikacje można porównać do klocków, z których buduje się różne konstrukcje. Jedne klocki są uniwersalne, inne specyficzne, ale możliwości ich łączenia, jak i dołączania nowych, pozostaje wiele. Dziś pracując na danym stanowisku wykorzystujemy wiele kompetencji, często z różnych obszarów, a dynamicznie zmieniające się warunki pracy, w tym rozwój technologii, zmuszają nas do ciągłego zdobywania nowych. Nie inaczej jest w offshore wind, gdzie potrzebny jest cały szereg rozmaitych kompetencji – od tych związanych z bezpieczeństwem, aż po umiejętności stricte techniczne, które pozwalają precyzyjnie wykonywać określone prace na wysokościach i w trudnych warunkach atmosferycznych. To zatem dopiero początek współpracy Instytutu ze Szkołą.

Na pewno nie będzie to ostatnia kwalifikacja, którą będziemy wspólnie opisywać – zapewnia Dorota Heiza.

Szkoła Morska jest miejscem, które znakomicie przygotowuje do nabycia kwalifikacji w branży MEW. Dysponuje bowiem odpowiednim zapleczem oraz doświadczoną ekipą dydaktyczną. Bogata oferta specjalistycznych szkoleń oraz kursów została zaprojektowana tak, aby polski sektor offshore wind mógł być zasilany coraz lepiej wykwalifikowaną kadrą.

***

Szkoła Morska w Gdyni Sp. Z O.O. jest firmą istniejącą od 1998 roku. Spółka prowadzi:

  • niepubliczną Policealną Szkołę Morską kształcącą w zawodach oficera nawigatora i oficera mechanika statku morskiego,
  • niepubliczną Placówkę Oświatową (Ośrodek Szkoleniowy) szkolącą marynarzy i oficerów statków morskich, pracowników gospodarki morskiej oraz żeglarzy i motorowodniaków,
  • działalność wydawniczą w zakresie przygotowania i wydawania skryptów i podręczników związanych tematycznie z prowadzonymi szkoleniami.

Szkoła Morska w Gdyni jest członkiem założycielem Krajowej Izby Gospodarki Morskiej oraz członkiem Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej i Polskiego Forum Przemysłów Morskich. Szkoła działa aktywnie w Polskim Klastrze Morskim, będąc w jego władzach.
W lipcu 1998 roku Szkoła uzyskała międzynarodowy certyfikat jakości wg standardów ISO 9001:2000 w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń o profilu morskim, przyznany przez Lloyd’s Register Quality Assurance. Kadra dydaktyczna składa się ze 130 najlepszych w swojej dziedzinie dydaktyków i praktyków z długoletnim doświadczeniem zawodowym w pracy na statkach morskich, w tym instrumentalnych Akademii Morskiej w Gdyni, aktualnie Uniwersytetu Morskiego, w przedsiębiorstwach żeglugowych i Administracji Morskiej oraz w zarządzaniu placówkami w tym SDK (Studium Doskonalenia Kadr).

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.