Podpisano deklarację ws. powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

zk

06.07.2021 08:40 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Podpisano deklarację ws. powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Partnerzy portalu

Podpisano deklarację ws. powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej podpisali w poniedziałek w Poznaniu przedstawiciele samorządów, poznańskich uczelni oraz reprezentanci świata biznesu. Jak podkreślono podczas uroczystości "Wielkopolska popiera rozwój technologii opartej na wodorze".

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (UMWW) podał, że podpisany dokument stanowi potwierdzenie "zaangażowania w rozwój krajowego ekosystemu opartego o technologie wodorowe, pozwoli też wzmocnić pozycję Wielkopolski, jako istotnego gracza w nowo tworzącym się przemyśle wodorowym".

Sygnatariuszami deklaracji są przedstawiciele władz regionu, prezydenci największych wielkopolskich miast: Poznania, Konina, Kalisza, Piły, Leszna oraz Ostrowa Wielkopolskiego oraz przedstawiciele władz wielkopolskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dokument podpisali też reprezentanci wielkopolskich przedsiębiorstw: Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A., spółki Solaris Bus&Coach oraz Wielkopolskiej Rady Trzydziestu i Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

"Wodór jest wspaniałym magazynem energii, który pozwala bilansować produkcję energii z odnawialnych źródeł. Ma szereg zastosowań w przemyśle i gospodarce. Okres rozpoznania i badania, czy jest to rzecz atrakcyjna i ważna mamy już za sobą. W tej chwili mamy skupionych wokół tej idei bardzo wielu interesariuszy, reprezentujących biznes, naukę i samorząd, którzy chcą zmierzać w kierunku ścisłych, już konkretnych zastosowań wodoru w polu swojego działania" – powiedział w poniedziałek marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Jak dodał, podejmowane w regionie działania to też sygnał dawany rządowi, że Wielkopolska jest gotowa do rozmowy o Wielkopolskiej Dolinie Wodorowej i że chce partycypować w Krajowej Strategii Wodorowej, która jest w tej chwili konsultowana. "Ten scenariusz dla wodoru w Polsce jest całkiem realny, a my się doskonale w niego wpisujemy. Chcemy podjąć dialog z rządem i zaoferować współpracę i synergiczne działania wszystkich dzisiejszych sygnatariuszy deklaracji" – powiedział Woźniak.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił, że technologie oparte na wodorze to rozwiązania, które należy wspierać.

"Mam nadzieję, że już wkrótce uda się zakupić dla Poznania 84 autobusy z napędem wodorowym. Wysłaliśmy już wniosek o dofinansowanie. Jeśli projekt się powiedzie, podzielimy się swoimi doświadczeniami z innymi miejscowościami regionu. Dbałość o jakość powietrza i rozwój alternatywnych źródeł energii jest naszą powinnością" – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

MPK Poznań przesłało wniosek o dofinansowanie zakupu 84 autobusów wodorowych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeżeli otrzyma wsparcie, rozpocznie procedurę zakupową - wówczas autobusy mogłyby pojawić się w Poznaniu w latach 2022-2025. Chodzi o 38 pojazdów o standardowej długości 12 metrów oraz 46 przegubowych, 18-metrowych.

W grudniu 2020 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził Regionalną Strategię innowacji dla Wielkopolski 2030. Jej najważniejszym celem jest rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.