Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach?

Strona główna Energetyka, OZE Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach?

Partnerzy portalu

Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Chris Barbalis/Unsplash

Politechnika Gdańska otwiera się na morską energetykę wiatrową. Od lutego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG można studiować na nowej specjalności: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, otwartej na kierunku oceanotechnika. Uczelnia od trzech lat prowadzi również studia podyplomowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Kto i dlaczego powinien zwrócić uwagę na tę ofertę uczelni?

Specjalność projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych powstała we współpracy z Polską Grupą Energetyczną Baltica (PGE Baltica), która realizuje projekt budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Absolwent będzie projektować farmy wiatrowe, zrozumie zjawiska, które na nich zachodzą oraz zaangażuje się w prace związanych z eksploatacją farmy lub odpowiednio zareaguje w przypadku napraw i innych działań interwencyjnych.

Powstanie nowej – i pierwszej takiej w Polsce - specjalności na studiach magisterskich jest pokłosiem listu intencyjnego, jaki PGE podpisała w maju 2021 roku z Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym (Danmarks Tekniske Universitet). Porozumienie dotyczy współpracy zarówno w zakresie badań naukowych, jak i kształcenia w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

– Ważnym elementem tej specjalności będzie bliska współpraca z ekspertami z branży – mówi Wojciech Olszewski, zastępca kierownika studiów podyplomowych morska energetyka wiatrowa na Politechnice Gdańskiej. – Jednym z założeń jest m.in. realizacja prac dyplomowych na tematy zaproponowane przez przemysł, w tym PGE Balticę. Inspiracje przyniesie życie i problemy, z którymi mierzą się firmy przy kolejnych projektach offshore'owych.

Olszewski przypomina, że specyfika południowej części Bałtyku, na którym staną polskie farmy na morzu, niesie zupełnie nowe wyzwania dla pracowników uczestniczących w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

– Każda farma stanowi odrębny przypadek, a z jej powstawaniem pojawiają się także nowe problemy do rozwiązania. Podczas naszych studiów będzie czas na analizę takich zagadnień. Uważamy, że tak wykształceni ludzie otrzymają odpowiednie  przygotowanie do pracy w offshore – mówi nam naukowiec z Politechniki Gdańskiej.

Wykłady na nowej specjalności na oceanotechnice poprowadzą m.in. pracownicy naukowi i specjaliści energetyki wiatrowej z PG, IMP PAN i DTU oraz doświadczeni eksperci-praktycy z PGE Baltica. Zajęcia mogą być prowadzone częściowo w języku angielskim. Planowane są m.in. stypendia dla studentów, staże w PGE Baltica, wizyty studyjne i wyjazdy na farmy wiatrowe.

– Na poszczególnych semestrach prowadzone będą bloki tematyczne nawiązujące do tematyki morskiej energetyki wiatrowej. Wśród nich pojawią się przedmioty poświęcone projektowaniu konstrukcji morskich oraz przyłączeniu do sieci elektroenergetycznej – zapowiada Olszewski.

MEW w pigułce, czyli podyplomówka dla każdego, kogo interesuje offshore

Obecnie trwa już piąta edycja studiów podyplomowych poświęconych morskiej energetyce wiatrowej. W odpowiedzi na potrzeby rynku, kierunek ten został otwarty już w 2019 roku.

– Stworzyliśmy te studia we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW). Od samego początku cieszą się dużym wsparciem ze strony praktyków, m.in. takich graczy na rynku offshore jak Polenergia, Equinor czy Orlen – tłumaczy Wojciech Olszewski.  

Czego można się nauczyć na tym kierunku?

– Program studiów został tak ułożony, że obejmuje kompleksowo zagadnienia związane z budową farmy: od pomysłu do realizacji. Mowa więc o wszelkich badaniach, środowisku prawnym, kwestiach łańcucha dostaw i wszystkich innych czynnościach związanych z procesem budowy farm – mówi Olszewski.

Za dobór tematów odpowiadają m.in. eksperci z PTMEW, którzy w ramach Akademii Offshore już od 10 lat skupiają specjalistów znających zagadnienia offshore od podszewki.

– Dzięki tej współpracy mamy również dostęp do ludzi z branży offshore, np. jeśli chodzi o turbiny, to wiedzą dzielą się pracownicy takich firm, jak Vestas, GE czy Siemens. Polska własnych doświadczeń jeszcze nie ma, ale są oczywiście Polacy, którzy pracują w morskiej energetyce wiatrowej na całym świecie. Ich wiedza jest bezcenna, a oni chętnie się nią dzielą – podkreśla.

Nawiązywanie kontaktów

Cenne dla studentów będzie także nawiązywanie kontaktów.

– Pamiętajmy, że uczestnikami studiów są przedstawiciele z branży, natomiast po drugiej stronie mamy dostawców wiedzy, którzy również ją reprezentują. W ten sposób tworzy się pewna sieć wewnętrznych kontaktów – zauważa Olszewski.  

Dodaje również, że Politechnika Gdańska po pięciu edycjach studiów podyplomowych ma już pewne wnioski.

– Wyraźnie widzimy imigrację pracowników w sektorze offshore'owym. Niektórzy pracujący za granicą chętnie wracają do kraju, zasilając kadry przy budowie polskich morskich farm wiatrowych – zwraca uwagę Wojciech Olszewski. 

Kogo jeszcze spotkamy wśród kursantów? – Często to osoby, które już pracują w branży offshore, nierzadko na wysokich kierowniczych stanowiskach, z naprawdę szeroką wiedzą, ale chcą się dokształcić. Inni to pracujący w szeroko rozumianej administracji, kancelariach prawniczych, towarzystwach klasyfikacyjnych, czy ubezpieczalniach. Wszystkich łączy jedno: chcą poznać zagadnienie całościowo, z punktu widzenia technicznego – wylicza.

Rynek pracy na wielu ekspertach wymusza również przekwalifikowanie.

– To dlatego nasze studia są świetną odpowiedzią na potrzeby wszystkich wymienionych grup. Dają możliwość poznania projektu w sposób szeroki, z pewnym stopniem szczegółowości – przekonuje Wojciech Olszewski  

– Nie do zastąpienia jest również kontakt z ekspertami, możliwością zadania im konkretnych pytań czy analiza wybranych przypadków, która będzie możliwa dzięki oryginalnym zdjęciom czy filmom dokumentującym projekty.

Z kolejną edycją rośnie liczba zainteresowanych studiami podyplomowymi na Politechnice Gdańskiej. Zaczynając kształcenie na tym kierunku w 2019 roku, uczelnia przyjęła 55 uczestników. Obecnie z trwającymi dwiema edycjami studia podjęło około 270 osób, absolwenci stanowią blisko 170 osób.

Tagi:
pg, offshore, oze, edukacja

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.