Pot nową formą energii odnawialnej? Niezwykłe odkrycie naukowców z Tokyo

Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Pot nową formą energii odnawialnej? Niezwykłe odkrycie naukowców z Tokyo
Pot nową formą energii odnawialnej? Niezwykłe odkrycie naukowców z Tokyo - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Żaneta Kłostowska

16.05.2021 Źródło: Własne

Naukowcy z Tokyo University of Science odkryli nową technologię, która umożliwiłaby użytkownikom smartwatchwów zasilanie tego gadżetu… potem.

Grupa japońskich naukowców z powodzeniem przetestowała zestaw ogniw biopaliwowych, które generują energię elektryczną z mleczanu zawartego w pocie wytwarzanym przez użytkownika.

Cyfrowe technologie używane przez coraz większą część populacji, są postrzegane jako doskonałe narzędzia do monitorowania podstawowych parametrów zdrowotnych, czy poprawy ułatwień dostępu do połączeń, czy skrzynki mailowej. 

Wykorzystując produkcję potu, moglibyśmy szukać bardziej przyjaznego dla środowiska sposobu zasilania tych urządzeń, które nie wymagają baterii. To niemal gwarantowane źródło energii biopaliwowej wytwarzanej przez nasz własny organizm.

Rozwój ten ma na celu pokonanie przeszkody, z którą kiedyś borykały się smartfony, a obecnie stanowi integralną część rozwoju tej branży. Twórcy technologii od dawna poszukiwali źródła energii, które zaspokoi zapotrzebowanie użytkownika na moc bez kompromisów w zakresie rozmiaru.

Na czym opiera się technologia biopaliwowa smartwatchy?

Zaprojektowane urządzenie swoim wyglądem przypomina mały papierowy bandaż, który można nosić razem z wybraną przez użytkownika technologią, taką jak Fitbit lub Apple Watch.

Warstwy papieru skutecznie odprowadzają pot dzięki „efektowi kapilarnemu” – temu samemu procesowi transportu, którego występuje po umieszczeniu kropli wody na serwetce.

Na nowoczesną technologię składa się wodoodporna warstwa ochronna, która pozwala na przetworzenie wystarczającej ilości potu przez urządzenie bez niszczenia papieru. W każdej komórce zachodzą reakcje elektrochemiczne między zawartym w pocie mleczanem, a określonym enzymem wytwarzają prąd, który jest zbierany i przesyłany do urządzenia.

– Udało nam się zasilić dostępny na rynku smartwatch  przez 1,5 godziny, używając jednej kropli sztucznego potu i naszych komórek biopaliwowych – wyjaśnia kierownik badania, profesor Isao dr Shitanda. – Oczekujemy, że powinny być w stanie zasilać wszelkiego rodzaju urządzenia, takie jak smartwatche oraz inne powszechne używane przenośne gadżety – dodaje naukowiec.

Branża „inteligentnych zegarków” rośnie w siłę 

Smatwatche stały się ostoją konsumentów technologii i konsumentów od prawie dziesięciu lat. Firma Google wykupiła Fitbit za cenę 1,7 miliarda euro w 2019 roku, a lider rynku Apple odnotował rekordową sprzedaż technologii, która przekroczyła 100 milionów użytkowników na całym świecie.

Apple Watch Series 6 jest obecnie produkowany w 100 procentach z recyklingowanego aluminium i 99 proc. odzyskiwanego wolframu, aby odejść od dalszego wydobywania metali szlachetnych.

Osoby badające technologię biopaliw są szczególnie podekscytowane tym rozwojem, ponieważ można je masowo wytwarzać przy niskich kosztach środowiskowych i materiałowych. Możemy obserwować, jak ogromny przemysł pokonuje jedną z ostatnich przeszkód w zakresie zrównoważonego rozwoju.


Źródło:
Własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.