Program LIFE czyli wsparcie dla ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań

02.03.2021 23:31
Strona główna Klimat, Edukacja Program LIFE czyli wsparcie dla ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań

Partnerzy portalu

Program LIFE czyli wsparcie dla ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań - ZielonaGospodarka.pl

Jakie projekty wspiera Unia Europejska w obszarach środowiska i klimatu? Jak uzyskać wsparcie na nowatorskie projekty? Odpowiedzi między innymi na te pytania poznali uczestnicy webinarium zorganizowanego przez MAP i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem spotkania z przedstawicielami biznesu było pokazanie możliwości rozwoju polskiego biznesu. Zachęcenie firm, w tym spółek Skarbu Państwa, do korzystania z programu LIFE. Jest on zarządzany centralnie przez Komisję Europejską i w całości poświęcony jest zagadnieniom ochrony środowiska i klimatu. NFOŚiGW prowadzi Krajowy Punkt Konsultacyjny i oferuje wsparcie dla beneficjentów. Mogą nimi zostać przedsiębiorstwa, ale też administracja, uczelnie wyższe, instytuty badawcze oraz organizacje pozarządowe.

Zakres projektów

Podczas webinarium „LIFE i biznes – inkubator sukcesu”, które odbyło się 4 lutego, uczestnicy poznali założenia programu LIFE w nowej perspektywie 2021-2027. Jego szczegóły są w trakcie uzgodnień z Parlamentem Europejskim. Zamierzeniem programu jest przejście na zrównoważoną, energooszczędną, opartą na odnawialnych źródłach energii, neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym. Już wiadomo, że w najbliższych latach na wsparcie mogą liczyć projekty i działania na rzecz stosowania napraw oraz ponownego wykorzystania materiałów i produktów, inicjatywy związane z recyklingiem czy projektowaniem produktów. W skrócie zapobieganie powstawaniom odpadów.

Korzyści dla całej Unii

Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań na dużą skalę ma pomóc w realizacji unijnej polityki. Chodzi o to, by rozwiązania, które sprawdziły się w jednym kraju, były powielane w innych państwach. Mogą to być np. instalacje umożliwiające poprawę stanu środowiska. Nie chodzi jednak o sam transfer technologii. Im większy budżet przedsięwzięcia tym większy efekt środowiskowy powinien wywołać.

Atrakcyjne finansowanie


Z programu można uzyskać dotację 60% kosztów, ale wsparcie oferuje również NFOŚiGW, który może dołożyć 35%. Fundusz oferuje również pożyczkę na wkład własny. Wsparcie jest szansą dla przedsiębiorstw na obniżenie kosztów realizacji swoich celów. Dodatkowo beneficjenci mogą liczyć na pomoc w przygotowaniu biznes planu, planu marketingowego czy nawet pomoc przy wejściu na rynek.


Zapis webinarium znajduje się  TUTAJ >>>

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.