Simson: fundusze UE istotnym instrumentem transformacji klimatycznej

sons

16.12.2020 11:57 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Simson: fundusze UE istotnym instrumentem transformacji klimatycznej

Partnerzy portalu

Simson: fundusze UE istotnym instrumentem transformacji klimatycznej - ZielonaGospodarka.pl
fot. pixabay

Fundusze europejskie, z których skorzysta także Polska, to najbardziej istotny instrument przeprowadzenia transformacji klimatycznej – oceniła unijna komisarz ds. energii Kadri Simson podczas internetowej debaty „Śląski Ład”. Zapewniła, że Polska może liczyć na wsparcie KE w procesie transformacji.

Środową telekonferencję poświęconą m.in. możliwościom finansowania transformacji Górnego Śląska z unijnych funduszy zorganizowała grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego oraz należący do niej polscy europosłowie: Izabela Kloc i Ryszard Legutko.

Komisarz Simson przypomniała, że ogólna pula unijnych środków wspierających działania w zakresie transformacji klimatycznej to ponad 67 mld euro w ramach różnych instrumentów. „Instrumenty wsparcia możemy w przyszłości zmieniać, ale chodzi przede wszystkim o to, by były one ukierunkowane na konkretne projekty i konkretne regiony” – zaznaczyła.

Jednym z instrumentów wspierających przemiany jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w ramach którego Polska może liczyć ok. 3,5 mld euro dla regionów górniczych – głównie Górnego Śląska, gdzie – co przyznała komisarz – skala wyzwań jest największa.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie wystarczy na wszystko, co zostało zaplanowane, ale trzeba pamiętać, że Polska może też skorzystać z innych funduszy, np. tych wspierających innowacyjne projekty związane z obniżeniem emisji zanieczyszczeń oraz z funduszy na rozwijanie największych, prorozwojowych projektów innowacyjnych. Dotąd Polska była jednym z największych beneficjentów tych funduszy” – powiedziała Kadri Simson.

Jej zdaniem, osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej UE jest niezmiernie ambitnym celem, z którym borykać się będzie nie tylko obecne, ale także przyszłe pokolenia Europejczyków. „Polska stoi przed długą drogą, ale w KE wierzymy, że jesteśmy w stanie wspierać Polskę zarówno technicznie jak i merytorycznie, aby pomóc wam w odpowiedni sposób tę drogę przejść” – zapewniła unijna komisarz ds. energii.

Simson zaznaczyła, że przygotowując i wspierając procesy transformacyjne trzeba pamiętać o interesach wszystkich europejskich regionów dotkniętych przemianami i dbać, by były one traktowane równo. Przyznała, że dla niektórych regionów transformacja może być trudniejsza niż gdzie indziej.

„Górny Śląsk to olbrzymie wyzwanie. Górnictwo i związany z nim przemysł to część kulturowego i społecznego dziedzictwa. Dlatego dla Górnego Śląska transformacja nie ogranicza się do kontekstu technologicznego. Tym bardziej musi być przemyślana i sprawiedliwa” – oceniła Kadri Simson.

„Sprawiedliwa transformacja to nie tylko i wyłącznie hasło, w które wierzymy w Komisji Europejskiej. To pewnego rodzaju kierunkowskaz mówiący nam o tym, że musimy być jak najbliżej rzeczywistych spraw” – dodała komisarz. Podkreśliła potrzebę faktycznego dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami – przede wszystkim lokalnymi samorządami oraz organizacjami społecznymi i pracowniczymi.

„Musimy wsłuchać się w faktyczne głosy ludzi, burmistrzów, prezydentów, sołtysów, wszystkich władz samorządowych - tak, aby sprawić, żeby nasze inicjatywy były dobrze dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań” – podkreśliła Simson.

Telekonferencję „Śląski Ład” z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz unijnej komisarz zorganizowała w środę grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego oraz posłowie EKR - prof. Ryszard Legutko i Izabela Kloc, która moderowała dyskusję.(PAP)

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.