POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

PSG stosuje nowoczesne metody wykrywania nieszczelności rurociągów

zk

28.07.2022 14:24 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PSG stosuje nowoczesne metody wykrywania nieszczelności rurociągów

Partnerzy portalu

PSG stosuje nowoczesne metody wykrywania nieszczelności rurociągów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. the blowup/Unsplash

Od 2018 roku w wyniku gwałtownego wzrostu zainteresowania paliwem gazowym, wynikającego m.in. z transformacji energetycznej, nastawienia na ekologię i masowego odchodzenie od węgla, Polska Spółka Gazownictwa znacząco zwiększyła obszar gazociągów wymagających monitoringu. Wybudowanie sieci gazowniczej to ważny krok w temacie gazyfikacji. Drugim, może i ważniejszym, jest jej prawidłowe użytkowanie, które może mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego Polska Spółka Gazownicza sięga po nowoczesne metody, aby wykryć zagrożenia.

Największym zagrożeniem wynikającym z nieszczelności gazociągu jest doprowadzenie do eksplozji i pożaru, którego konsekwencją może być nawet śmierć ludzi oraz ogromne straty finansowe. Drugim czynnikiem są względy środowiskowe. Zawarty w gazie metan ma destrukcyjne działanie na środowisko naturalne, przede wszystkim na klimat.

Dlatego Polska Spółka Gazownica, która od tego roku eksploatuje sieć gazową o długości ponad 200 tys. km, chce wprowadzać nowe metody detekcji metanu w dystrybucyjnej sieci gazowej. W tym celu PSG zdecydowało się przebadać i poddać analizie nieszczelności sieci dystrybucyjnej w wybranych miejscowościach na terenie małopolski i podkarpacia za pomocą systemu firmy Picarro. Umożliwia on kompleksowe zarządzanie siecią gazową – od zlokalizowania wycieków przez planowanie remontów i ograniczanie emisji metanu z gazowej sieci dystrybucyjnej.

Jednym z największych plusów proponowanego przez Piccaro systemu jest fakt, że badania i pomiary wykonywane są z samochodów. To one są specjalnie „oczujnikowane” co pozwala na szybsze sprawdzenie dużego obszaru. Oczywiście auto nie może poruszać się zbyt szybko (15-20 km/h). Z pewnością metoda ta jest skuteczniejsza od pomiarów dokonywanych pieszo.

Pierwsze wyniki wskazują także na dużą skuteczność tego systemu. Uśredniając pomiary, aparatura Picarro swoim zasięgiem obejmowała gazociągi i przyłącza aż w 96 proc. badanego obszaru. Tylko 4 proc. to infrastruktura będąca poza zasięgiem czujników, którego badanie wymaga pieszej weryfikacji.

Testy przeprowadzone tą metodą na terenie Rzeszowa i okolic wykazały, że aparatura sprawdza się w warunkach terenowych oraz jest dostosowana do parametrów pracy sieci gazowych. Co ważne pozyskane wyniki odzwierciedlają stan faktyczny i ugruntowują wiedzę na temat stanu technicznego eksploatowanych gazociągów. Dużym atutem tej metody jest również uzyskanie natychmiastowego pomiaru w wersji cyfrowej, co znacznie przyspiesza kolejne decyzje.

Pomiary i uzyskane wyniki posłużą dalszym badaniom emisyjności z dystrybucyjnej sieci gazowej prowadzonych przez Polską Spółkę Gazownictwa.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.