Rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym rozpoczyna przesył energii między Danią a Wielką Brytanią

rk

31.12.2023 14:17 Źródło: National Grid, Viking Link
Strona główna Energetyka, OZE Rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym rozpoczyna przesył energii między Danią a Wielką Brytanią

Partnerzy portalu

Rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym rozpoczyna przesył energii między Danią a Wielką Brytanią - ZielonaGospodarka.pl
Fot. National Grid

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.

Całość inwestycji została planowo ukończona 29 grudnia. Połączy Lincolnshire w Wielkiej Brytanii z Jutlandią w Danii. Po ukończeniu ma być q stanie przesyłać 1,4 GW czystej energii elektrycznej między obydwoma krajami, co wystarczy do zasilenia około 1,4 miliona domów w Wielkiej Brytanii. Viking Link to wspólny projekt o wartości 1,7 miliarda funtów pomiędzy National Grid i duńskim operatorem systemu Energinet. Kabel HVDC, wyprodukowany i ułożony przez firmy Prysmian i NKT, był układany odcinkami między obydwoma krajami począwszy od 2019 roku. Ma przynieść brytyjskim konsumentom ogromne korzyści, w tym tańszą energię o niższej emisji CO2 i większe bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ Wielka Brytania będzie mogła w razie potrzeby zwrócić się o dodatkową energię z Danii, również rozwijającej metody pozyskiwania zielonej energii i udostępniania jej nadwyżek.

Testy na kablu Viking Link o długości 775 km, który połączył Wielką Brytanię z Danią, odbyły się także między 24 a 25 sierpnia i miały na celu sprawdzenie integralności kabli między obydwoma krajami. Przeprowadzono je pomiędzy lokalizacją Converter w Wielkiej Brytanii i punktem połączenia w Bicker Fen a duńskim zakładem Converter w Revsing. Kabel został przetestowany pod napięciem 735 000 woltów, co odpowiada 1,4-krotności jego napięcia roboczego wynoszącego 525 000 woltów, co potwierdziło poprawność zakończeń kabla oraz połączeń lądowych i podwodnych.

Przy przeprowadzaniu testów zespół Viking Link współpracował z głównymi wykonawcami Prysmian Group. Także ta firma odpowiadała za wyprodukowanie i ułożenie kabla podmorskiego HVDC. Kabel ułożono na dnie morskim przy użyciu wykonanego na zamówienie statku Leonardo Da Vinci. Następnie całą infrastrukturę zakopano przy użyciu specjalnych koparek Asso. Prysmian wyprodukował także kabel naziemny HVDC, który został zainstalowany przez Balfour Beatty. Kabel lądowy w Wielkiej Brytanii składał się ze 118 odcinków rozciągających się na długości 67 km między Bicker Fen i Sutton-on-Sea, gdzie zaczyna się kabel podmorski. Został połączony z brytyjską krajową siecią przesyłową za pomocą dostawcy energii elektrycznej w istniejącej podstacji Bicker Fen. Z kolei duński odcinek naziemny został wyprodukowany przez firmę NKT i zainstalowany przez firmę Monck.

- To nowe, rekordowe połączenie jest fantastycznym przykładem inżynierii i współpracy z naszym partnerem, firmą Energinet. W miarę zwiększania wykorzystania energii wiatrowej, aby osiągnąć nasze cele w zakresie bezpieczeństwa klimatycznego i energetycznego, połączenia z krajami sąsiadującymi będą odgrywać kluczową rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa dostaw i obniżeniu cen dla konsumentów. Rozciągający się dalej na lądzie i morzu niż którekolwiek z naszych istniejących połączeń, łączy Wielką Brytanię z czystą, ekologiczną duńską energią, poprawiając bezpieczeństwo dostaw i zapewniając ogromne oszczędności w zakresie emisji dwutlenku węgla i kosztów dla brytyjskich konsumentów - powiedziała Katie Jackson, prezes National Grid Ventures.

- Viking Link to osiągnięcie zarówno Danii, jak i Wielkiej Brytanii, a konsumenci w obu krajach będą korzystać z tej infrastruktury przez wiele nadchodzących lat. Ciężka praca i współpraca naszych zespołów, które przepracowały ponad cztery miliony godzin, pozwoliły podkreśla zaangażowanie National Grid w przejście Wielkiej Brytanii na czystą energię - stwierdziła dyrektor zarządzająca National Grid Interconnectors Rebecci Sedler.

ZielonaGospodarka
Fot. National Grid


Działalność National Grid w zakresie wzajemnych połączeń prowadzona jest przez National Grid Ventures (NGV) podlega regulacjom w Wielkiej Brytanii i USA. NGV opracowuje, obsługuje i inwestuje w projekty energetyczne, technologie i partnerstwa, aby przyspieszyć rozwój naszej przyszłości w zakresie czystej energii. Początkowo Viking Link będzie działał z mocą 800 MW, która z czasem zostanie zwiększona do 1,4 GW. National Grid i Energinet będą współpracować, aby w nadchodzącym roku osiągnąć pełną wydajność elektrowni. Oczekuje się, że w pierwszym roku działalności Viking Link zmniejszy emisję CO2 o około 600 000 ton, co odpowiada wyeliminowaniu z dróg około 280 000 samochodów. Połączenia mają zapewnić szybką i elastyczną wymianę energii pomiędzy krajami, co ma uczynić je narzędziem do zarządzania dostawami z odnawialnych źródeł energii.

Viking Link posiada stację konwertującą na każdym końcu kabla, w której moc jest przekształcana na odpowiednią częstotliwość przed przesłaniem do systemów przesyłowych każdego kraju. Główny wykonawca tej części inwestycji, Siemens Energy, zbudował stację przekształtnikową w Wielkiej Brytanii, natomiast Energinet zbudował stację przekształtnikową w Danii. Firma Siemens Energy zaprojektowała, zainstalowała i uruchomiła instalacje elektryczne po obu stronach.

National Grid uruchomił pierwsze połączenie międzysystemowe Wielkiej Brytanii (IFA) z Francją w 1986 roku. Od tego czasu zbudowało pięć kolejnych, w tym drugie połączenie z Francją (IFA2) i kolejne połączenia z Holandią (BritNed), Belgią (Nemo Link) i Norwegią ( połączenie Morza Północnego). Firma spodziewa się, że w latach 2020–2030 jej połączenia wzajemne pomogą Wielkiej Brytanii uniknąć około 100 milionów ton emisji Co2, a do 2030 roku 90% energii importowanej przez połączenia wzajemne firmy będzie pochodzić ze źródeł o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.