Equinor i Polenergia zakontraktowały kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

zg

25.10.2023 09:04
Strona główna Energetyka, OZE Equinor i Polenergia zakontraktowały kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Partnerzy portalu

Equinor i Polenergia zakontraktowały kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Seaway7

Equinor i Polenergia podpisały umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla budowanych wspólnie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW. To kolejne komponenty niezbędne do realizacji kluczowych inwestycji dla polskiej transformacji energetycznej.

Kable wewnętrzne (z ang. Inter-Array Cables) dostarczy i zainstaluje firma Seaway7. Z kolei kontrakt na morskie kable eksportowe (z ang. Offshore Export Cables) otrzymało międzynarodowe konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables. W ostatnim czasie partnerzy podpisali także umowę ze spółką DNV, która zadba o certyfikację morskich części farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

– Podpisanie kolejnych umów przybliża nas do momentu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej, a następnie dostarczenia w 2027 roku pierwszej energii z morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Będą to jedne z pierwszych na polskim morzu farm wiatrowych, których uruchomienie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i zapewni przystępną cenowo, stabilną energię odnawialną dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych – mówi Michał Jerzy Kolodziejczyk, Prezes Equinor w Polsce.

Po zakontraktowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych, a także uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i podjęciu finalnej decyzji inwestycyjnej rozpocznie się faza realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW. 

Prace na morzu, w tym instalacja kabli wewnętrznych i morskich kabli eksportowych, rozpoczną się w 2026 roku. Kable wewnętrzne o łącznej długości 200 kilometrów i napięciu 66 kV, połączą w sieć 100 zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim turbin oraz dwie morskie stacje elektroenergetyczne. Z kolei czterema kablami eksportowymi o łącznej długości 256 kilometrów popłynie prąd o napięciu 220kV z morskich stacji elektroenergetycznych do stacji lądowych. 

Kable wewnętrzne będą położone na dnie morskim i zakopane, a wyjście morskich kabli eksportowych na ląd zostanie zrealizowane metodą bezwykopową czyli pod powierzchnią ziemi, bez ingerencji w strefę brzegową, w tym plażę.

– Zastosowanie tej technologii pozwala na połączenie morskiej i lądowej infrastruktury elektroenergetycznej przy jednoczesnym zachowaniu walorów środowiskowych i krajobrazowych polskiego wybrzeża. To bardzo ważne nie tylko dla nas, ale także dla lokalnych społeczności. Informacje o postępach w rozwoju naszych projektów przekazujemy mieszkańcom nadmorskich miejscowości na bieżąco. Rozmawiamy z nimi na organizowanych przez nas cyklicznych spotkaniach, ale także w niedawno uruchomionym Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. Punkt, który otworzyliśmy w Łebie, to pierwsza tego typu placówka w Polsce – mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Wybrani dostawcy kabli wewnętrznych i eksportowych mają globalne doświadczenie przy wsparciu deweloperów w realizacji budowy morskich farm wiatrowych. Seaway7, dostawca kabli wewnętrznych dla inwestycji Bałtyk II i Bałtyk III, oferuje specjalistyczne usługi w zakresie instalacji infrastruktury offshore, a także świadczy usługi transportu ciężkiego dla sektora energii odnawialnej.
Konsorcjum utworzone przez belgijską firmę Jan de Nul, znaną ze świadczenia usług związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury morskiej, w partnerstwie z greckim producentem kabli, firmą Hellenic Cables, będzie odpowiedzialne za dostawę i instalację morskich kabli eksportowych dla obu morskich farm wiatrowych Bałtyk.
Equinor i Polenergia realizują wspólnie trzy morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3 GW. Oprócz projektów Bałtyk II i Bałtyk III, partnerzy rozwijają także 1,56 GW mocy w ramach projektu Bałtyk I, który jest najbardziej zaawansowaną inwestycją drugiej fazy offshore wind w Polsce. Projekt jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku.

Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach tj. optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe. W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu kompleksowej oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 3 GW, a także buduje odnawialne źródła energii na lądzie poprzez należącą do grupy platformę Wento posiadającą portfel OZE o łącznej mocy 1,6 GW. 

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW. W 2018 roku gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki z indeksu sWIG80. Więcej na www.polenergia.pl.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.