Ørsted chce 100% zeroemisyjności od swoich dostawców

zk

10.08.2022 16:24
Strona główna Klimat, ekologia Ørsted chce 100% zeroemisyjności od swoich dostawców

Partnerzy portalu

Ørsted chce 100% zeroemisyjności od swoich dostawców - ZielonaGospodarka.pl
Fot. orsted.com

Ørsted wyznaczył jasne oczekiwanie wobec wszystkich dostawców, aby do 2025 roku korzystali w 100 proc. z odnawialnej energii elektrycznej. Tym samym deweloper staje się pierwszą firmą energetyczną na świecie, która to uczyniła. Zobowiązanie to opiera się na doświadczeniach z istniejącego programu dekarbonizacji łańcucha dostaw, po raz pierwszy ustanowionego w 2020 roku, i pierwszy w branży wspiera inicjatywę – science based targets – cel na 2040 rok dotyczący zerowej emisji netto.

Od 2006 roku firma zmniejszyła intensywność emisji w zakresie 1 i 2 o 87 proc. i jest na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności węglowej w zakresie wytwarzania energii i działalności operacyjnej do 2025 roku. Ørsted kontynuuje budowę odnawialnych źródeł energii na dużą skalę i jest w pełni zaangażowany w działania na rzecz klimatu zgodne z zasadami nauki. Dlatego też firma pracuje nad kwestią emisji dostawców związanych z produkcją komponentów, transportem, instalacją i eksploatacją aktywów energii odnawialnej, co jest kolejnym krokiem w dążeniu do dekarbonizacji.

Aby osiągnąć swoje cele, deweloper polega na współpracy w całym łańcuchu dostaw i sukcesie swoich dostawców. Firma podejmuje obecnie krok w kierunku rozszerzenia swojego celu, jakim jest 100-procentowe wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, ze swoich strategicznych dostawców na wszystkich dostawców. Oznacza to, że Ørsted oczekuje teraz, że wszyscy jego dostawcy będą korzystać wyłącznie z energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii podczas dostarczania produktów lub usług dla Ørsted najpóźniej do 2025 roku.

–  Zrównoważona przyszłość naszej planety wymaga szybkiego przejścia na energię odnawialną i ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 °C. Dlatego branża energii odnawialnej musi być liderem poprzez dekarbonizację własnego łańcucha dostaw. Przekształciliśmy Ørsted w globalnego lidera w dziedzinie energii odnawialnej i mocno wierzymy, że firmy muszą wymagać od siebie nawzajem również działań – mówił Mads Nipper, prezes i dyrektor generalny grupy Ørsted.

–  Doceniamy wysiłki podejmowane przez wszystkich istniejących i nowych dostawców, którzy podzielają nasze ambicje i zobowiążą się do korzystania z energii elektrycznej w  100 proc. ze źródeł odnawialnych. Cieszymy się na tę współpracę, aby jak najszybciej osiągnąć ten cel i ustanowić nowy złoty standard dla branży energii odnawialnej – dodał prezes.

Odnawialna energia elektryczna jest łatwo dostępnym środkiem do zmniejszenia emisji. Poprzez ten nowy cel Ørsted ustanawia oczekiwanie, że wszyscy jego dostawcy pokryją 100 % swojego zużycia energii elektrycznej energią odnawialną, np. poprzez inwestowanie w zakładowe aktywa energii odnawialnej, zawieranie umów o zakup energii (PPA) związanych z projektami energii odnawialnej, których realizacja zależy od zabezpieczenia finansowania, lub zakup certyfikatów energii odnawialnej. Ørsted będzie wspierał swoich dostawców wytycznymi dotyczącymi energii odnawialnej, aby pomóc w wyborze najlepszych rozwiązań.

Zielony łańcuch offshore

Ørsted ustanowił swój program dekarbonizacji łańcucha dostaw w 2020 roku i rozpoczął współpracę ze swoimi strategicznymi dostawcami, którzy realizują ponad 60 proc. całkowitych wydatków na zamówienia, oraz kategorie o największym wpływie na emisję dwutlenku węgla, w celu dekarbonizacji łańcucha dostaw offshore.

W ramach programu firma ustanowiła jasne oczekiwania dla swoich strategicznych dostawców, aby do 2025 roku wykorzystywali w 100 procentach odnawialną energię elektryczną w produkcji turbin wiatrowych, fundamentów, kabli, podstacji oraz innych komponentów i usług.

W ciągu pierwszych dwóch lat trwania programu odnotowano już znaczący postęp. Obecnie większość zaangażowanych dostawców przyjęła już 100-procentowe wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Dodatkowe 15 proc. zaangażowanych dostawców zobowiązało się do wyłącznego korzystania z odnawialnej energii elektrycznej do 2025 roku.

Deweloper oczekuje, że wszyscy obecni i przyszli dostawcy przystąpią do przejścia na odnawialną energię elektryczną najpóźniej do 2025 roku.

Branże łączą się dla klimatu

Rządy na całym świecie realizują ambitne plany szybkiego zwiększenia skali rozwoju energii odnawialnej. W tym kluczowym momencie dekarbonizacja łańcucha dostaw energii odnawialnej jest ważniejsza niż kiedykolwiek – w ten sposób branża może zagwarantować, że energia odnawialna będzie od samego początku dobrze wykorzystywana. Sektor musi działać odpowiedzialnie, nie tylko budując zdolności w zakresie energii odnawialnej, ale także podnosząc oczekiwania wobec źródeł energii dostawców, przyspieszając w ten sposób transformację całego łańcucha wartości.

Ørsted niedawno dołączył do inicjatywy 1,5 °C Supply Chain Leaders, platformy dla wiodących firm, aby podzielić się swoim zaangażowaniem i doświadczeniami w celu ograniczenia zmian klimatycznych. Ørsted przewodzi grupie inicjatywnej zajmującej się w 100  proc. energią odnawialną.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.