RWE daje zielone światło dla 220-megawatowego systemu magazynowania energii w Nadrenii Północnej-Westfalii

zk

27.11.2022 15:48
Strona główna Energetyka, OZE RWE daje zielone światło dla 220-megawatowego systemu magazynowania energii w Nadrenii Północnej-Westfalii

Partnerzy portalu

RWE daje zielone światło dla 220-megawatowego systemu magazynowania energii w Nadrenii Północnej-Westfalii  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

RWE kontynuuje rozwój działalności w zakresie technologii bateryjnego magazynowania energii. Firma sfinalizowała decyzję o inwestycji w 220 megawatowy projekt, który będzie realizowany na terenie Niemiec. Na obszarze należących do RWE elektrowni w Neurath i Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii ma zostać zainstalowanych łącznie 690 bloków baterii litowo-jonowych.

Łączna wartość inwestycji wynosi około 140 mln euro. Warunkiem rozpoczęcia przedsięwzięcia jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Planowane zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie prac jest planowane na 2023 rok, a oddanie do użytku na 2024 rok.

Nowy system ma reagować w ciągu kilku sekund, dostarczając wymaganą moc przez ponad godzinę. Dzięki temu innowacyjny system może przyczynić się do efektywnej stabilizacji sieci z niezawodnym zasilaniem. Unikalną cechą systemu jest to, że nowa system bateryjny jest połączony wirtualnie z niemieckimi elektrowniami RWE. Umożliwia to optymalne i efektywne zarządzanie tym, która jednostka efektywnie dostarcza energię bilansującą, indywidualnie lub jako grupa, i kiedy. RWE wykorzystuje swoje możliwości techniczne w zakresie magazynowania energii, zapewniając szczegółowy projekt, modelowanie, integrację systemu i uruchomienie.

- Ta decyzja inwestycyjna toruje drogę dla tego przyszłościowego projektu, który wyznaczy nowe standardy zarówno pod względem wielkości, jak i inteligentnej sieci. Nasz nowy system magazynów bateryjnych zoptymalizuje wykorzystanie naszej niemieckiej floty elektrowni, a w tandemie zapewnią one energię bilansującą - powiedział w oświadczeniu prezes RWE Generation Roger Miesen.

- W obliczu zmian strukturalnych ten wspólny projekt całej grupy umożliwi tradycyjnym elektrowniom udział w dostawach energii w przyszłości, po wyposażeniu ich w najnowocześniejszą technologię magazynowania i innowacyjne systemy sieciowe - dodał Lars Kulik, członek zarządu RWE Power.

RWE planuje realizację tego projektu magazynowania w istniejących elektrowniach, aby zmaksymalizować efekty synergii pomiędzy technologiami. Systemy bateryjne mogą być zainstalowane w miejscach, które są już dostępne, wykorzystując istniejącą infrastrukturę sieciową do doprowadzania i odprowadzania energii.

W Neurath baterie o łącznej mocy 80 MW mają zostać zainstalowane na powierzchni około 7000 m², co stanowi równowartość około jednego boiska piłkarskiego.

Natomiast w Hamm w elektrowni Westfalen mają zostać zainstalowane baterie o łącznej mocy 140 MW, zajmujące powierzchnię 14 000 m². Firma planuje wykorzystać fabrycznie nowe baterie litowo-jonowe, które są instalowane w formie szafy i dostarczane jako prefabrykowane moduły.

Magazynowanie w akumulatorach

Systemy magazynowania energii w akumulatorach są istotnym elementem transformacji energetycznej, ponieważ przechowują resztki energii elektrycznej powstałe w wyniku nadprodukcji w sieci i udostępniają je ponownie, gdy są potrzebne. RWE, jako jeden z liderów transformacji energetycznej, rozwija, buduje i eksploatuje systemy magazynowania energii w Europie, Australii i obu Amerykach.

Deweloper dysponuje obecnie całkowitą mocą zainstalowaną w akumulatorach na poziomie około 150 MW (160 MWh) i realizuje globalnie projekty magazynowania energii o łącznej mocy ponad 800 MW (1 800 MWh). Ambicją RWE jest zbudowanie trzech gigawatów baterii do 2030 roku. W tym roku RWE oddało do użytku system bateryjnego magazynowania energii w Irlandii o mocy 60 MW oraz taki sam system magazynowania o mocy 40 MW połączony z elektrownią fotowoltaiczną w stanie Georgia w USA.

W Niemczech RWE uruchamia obecnie projekt o mocy 117 MW, który jest praktycznie połączony z elektrowniami wodnymi na rzece Mozeli. W innych projektach RWE wykorzystuje systemy magazynowania energii ze zużytych akumulatorów samochodowych (akumulatory "second life") lub akumulatorów ciekłych znanych jako systemy przepływowe RedOx.



Źródło: RWE

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.