Rada Ministrów przyjęła projekty dwóch ważnych ustaw przygotowanych w Ministerstwie Energii. Pierwsza z nich przewiduje zamrożenie cen energii elektrycznej do końca 2025 roku oraz wprowadzenie bonu ciepłowniczego, co pozwoli skutecznie chronić polskie rodziny przed podwyżkami. Druga ustawa, dotycząca zapasów ropy i gazu, ma na celu zapewnienie ciągłości systemu zapasów obowiązkowych oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.
– Dzięki ustawom przygotowanym przez Ministerstwo Energii, polskie rodziny zyskają realną ochronę przed rosnącymi kosztami energii, a nasz system zapasów surowców będzie bezpieczny i stabilny. Zamrożenie cen prądu i wprowadzenie bonu ciepłowniczego pozwolą gospodarstwom domowym o najniższych dochodach skutecznie radzić sobie z nagłymi wzrostem kosztów ogrzewania. Nowe regulacje w sektorze ropy i gazu zapewnią z kolei ciągłość dostaw i wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Bezpieczeństwo jest słowem kluczowym - zarówno na poziomie lokalnym, jak i na poziomie ogólnopolskim – mówi Minister Energii Miłosz Motyka.
Projekt ustawy przewiduje utrzymanie maksymalnej ceny energii elektrycznej w ostatnim kwartale 2025 roku na poziomie 500 zł/MWh – jest to niższa cena niż ta, która wynika z zatwierdzonych zmian taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dotychczasowy mechanizm mrożenia cen energii wygasa wraz z końcem września br. Rozwiązanie będzie gwarantowało, że rachunki za prąd dla gospodarstw domowych nie wzrosną do końca tego roku.
Dodatkowym elementem w projekcie jest wprowadzenie nowego mechanizmu wsparcia – bonu ciepłowniczego dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach, korzystających z ciepła systemowego. Z programu będzie mogło skorzystać około 400 000 gospodarstw, co pozwoli złagodzić skutki rosnących kosztów ogrzewania. Dzięki temu wsparciu najbardziej potrzebujące osoby otrzymają pomoc, która pokryje część kosztów ogrzewania. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2025 roku oraz cały rok 2026.
Bon ciepłowniczy będzie przysługiwał po spełnieniu określonych kryteriów dochodowych. Osoby samotne otrzymają świadczenie, jeśli ich miesięczny dochód netto nie przekroczy 3 272,69 zł, natomiast w przypadku gospodarstw wieloosobowych limit wyniesie 2 454,52 zł netto na osobę. Warunkiem przyznania bonu jest korzystanie z ciepła systemowego oraz ponoszenie kosztów ogrzewania na poziomie powyżej 170 zł/GJ netto.
Obowiązywać będzie tzw. zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, przy czym kwota świadczenia zostanie pomniejszona o wysokość tego przekroczenia.
Wnioski o przyznanie bonu ciepłowniczego będzie można składać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca zamieszkania. Wnioski za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2025 roku będą przyjmowane od 3 listopada do 15 grudnia 2025 roku, natomiast za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2026 roku – od 1 lipca do 31 sierpnia 2026 roku.
Wysokość bonu będzie uzależniona od cen ciepła. Za drugą połowę 2025 roku:
• jeśli koszt ciepła wyniesie 170–200 zł/GJ netto, kwota świadczenia wyniesie 500 zł
• przy kosztach 200–230 zł/GJ netto, bon wyniesie 1 000 zł
• w przypadku przekroczenia 230 zł/GJ netto – 1 750 zł
W 2026 roku wysokość bonu będzie przedstawiała się następująco:
• przy koszcie ciepła 170–200 zł/GJ netto – 1 000 zł
• przy koszcie 200–230 zł/GJ netto – 2 000 zł
• przy przekroczeniu 230 zł/GJ netto – 3 500 zł
Na realizację programu rząd zamierza przeznaczyć około 890 mln zł.
Drugi projekt ustawy, o zapasach ropy i gazu, powstał po wecie Prezydenta z 27 sierpnia 2025 roku, który odrzucił wcześniejszą nowelizację ustawy.
Przyjęcie nowych przepisów jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – brak regulacji mógłby osłabić system zabezpieczenia zapasów surowców.
W sektorze gazu ziemnego projekt zawiera rozwiązania niezbędne do utrzymania ciągłości funkcjonowania systemu zapasów obowiązkowych.
W sektorze ropy naftowej i paliw projekt wprowadza zmiany w strukturze zapasów interwencyjnych ropy i produktów ropopochodnych, zwiększając rolę RARS w tworzeniu, utrzymaniu oraz finansowaniu zapasów interwencyjnych poprzez system opłaty zapasowej.
Dodatkowo projekt uwzględnia zmiany w systemie teleinformatycznym Platforma Paliwowa, odpowiadając na liczne postulaty przedsiębiorców.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 73.52 $ | baryłka | -1,97% | 27.06.2026 04:05 |
| Cyna | 50075 $ | tona | 1,11% | 27.06.2026 04:05 |
| Cynk | 3431 $ | tona | -0,16% | 27.06.2026 04:05 |
| Aluminium | 3131 $ | tona | -0,57% | 27.06.2026 04:05 |
| Pallad | 1213.75 $ | uncja | 2,17% | 27.06.2026 04:05 |
| Platyna | 1614.4 $ | uncja | 1,10% | 27.06.2026 04:05 |
| Srebro | 59.16 $ | uncja | 2,19% | 27.06.2026 04:05 |
| Złoto | 4103.9 $ | uncja | 1,54% | 27.06.2026 04:05 |