UE: ponad 1 miliard euro dotacji na innowacyjne start-upy oraz MiSP

zk

13.04.2021 10:23 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE UE: ponad 1 miliard euro dotacji na innowacyjne start-upy oraz MiSP

Partnerzy portalu

UE: ponad 1 miliard euro dotacji na innowacyjne start-upy oraz MiSP - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ec.eu

Start-upy mogą teraz zacząć ubiegać się o dotacje i inwestycje kapitałowe od akceleratora Europejskiej Rady Innowacji (EIC), funduszu Horizon Europe - uruchomionego w ubiegłym miesiącu. Dostępne finansowanie zadeklarowane na 2021 rok to ponad 1 miliard euro.

Celem finansowania jest pomoc w zwiększeniu skali start-upów oraz małych i średnich firm, które mogą mieć znaczący impakt na gospodarkę i rozwój nowych technologii. Prawie połowa środków – 495 mln euro jest przeznaczona na innowacyjne działania, w tym technologie cyfrowe, związane z Europejskim Zielonym Ładem, natomiast druga połowa środków została przypisana do finansowania na innowacje w dowolnym sektorze.

EIC została uruchomiona w marcu 2021 roku, a jej budżet przekracza 10 miliardów euro na lata 2021-2027. Zadaniem Rady jest zapewnienie wsparcia od początkowego etapu badań naukowych nad przełomowymi technologiami, po wprowadzenie ich wyników w postaci komercyjnej na rynek. Ale także jednym z głównych punktów EIC jest zwiększenie skali innowacyjnych start-up i MŚP. Z kolei kluczowym punktem programu „Horizon Europe” jest wykorzystanie doświadczenia z udanej fazy pilotażowej z lat 2018–2020, która wsparła ponad 5000 MŚP oraz start-upów i ponad 330 projektów badawczych.

Akcelerator EIC koncentruje się na odkryciach naukowych lub przełomach technologicznych, które wymagają znacznego finansowania w perspektywie czasowej, zanim produkt będzie mógł wygenerować zwrot poniesionych kosztów. Takie innowacyjne koncepcje często mają trudności z pozyskaniem finansowania, ponieważ związane z nimi ryzyko i czas są generalnie zbyt duże. Finansowanie EIC umożliwia innowatorom pozyskanie pełnych funduszy.

Akcelerator EIC działa na zasadzie katalizatora przyciągającego inwestorów niezbędnych do zwiększenia skali innowacji. Unikalny model finansowania oferuje start-upom i MŚP dotacje w wysokości do 2,5 mln euro w połączeniu z inwestycjami kapitałowymi za pośrednictwem funduszu EIC w wysokości od 500 000 do 15 mln euro. Oprócz wsparcia finansowego wszystkie projekty korzystają z szeregu usług akceleracji biznesowej, które zapewniają dostęp do najlepszej wiedzy specjalistycznej, korporacji, inwestorów i innych podmiotów.

Komisja Europejska otworzyła również program EIC Pathfinder z budżetem w wysokości 168 mln euro. O finansowanie na badania naukowe i innowacje, w tym programie mogą się ubiegać interdyscyplinarne zespoły naukowców. Dotacje przeznaczone są na przełomowe projekty, które w założeniu będą wywierać pozytywny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo. Dotacje w wysokości od 3 do 4 mln euro będą koncentrować się na przełomowych technologiach, które sprostają globalnym wyzwaniom.

Celem Europejskiej Rady ds. Innowacji jest umieszczenie Europy w czołówce innowatorów, którzy tworzą nowe rynki, w szczególności poprzez łączenie produktów fizycznych i cyfrowych oraz usługi oparte na modelach biznesowych nowych technologii. Europa ma być miejscem atrakcyjnym na arenie międzynarodowej do rozwijania, inwestowania i zwiększania skali wysoko innowacyjnych technologii i przedsiębiorstw.
Zadaniem EIC będzie wypełnienie luki w finansowaniu innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up i MŚP. Temu dedykowana jest strategia, w ramach której powołany został fundusz publiczno-prywatny specjalizujący się w pierwszych ofertach publicznych dla MŚP. Ta luka jest szczególnie dotkliwa w przypadku przełomowych innowacji, gdzie występuje wysokie ryzyko zarówno technologiczne, jak i rynkowe. EIC będzie uzupełniać wsparcie państw członkowskich na rzecz innowacji.


EIC zapewnia bezpośrednie wsparcie dla innowatorów poprzez następujące instrumenty finansowania:
•    Pathfinder –  dla wczesnych etapów prac B+R; nabór otwarty
•    Transition –  dla dalszego rozwijania technologii na podstawie wyników wcześniej realizowanego projektu (Pathfinder lub ERC Proof of Concept); nabór otwarty do 22 września 2021
•    EIC Accelerator –  dla rozwoju i wprowadzenia innowacji na rynek; nabór ciągły: 9 czerwca, 6 października 2021

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.