Umowa Orlen Synthos Green Energy z czterema bankami o współpracy przy atomie

Umowa Orlen Synthos Green Energy z czterema bankami o współpracy przy atomie - ZielonaGospodarka.pl
18.04.2023 17:22
Strona główna Energetyka, OZE Umowa Orlen Synthos Green Energy z czterema bankami o współpracy przy atomie

Partnerzy portalu

Umowa Orlen Synthos Green Energy z czterema bankami o współpracy przy atomie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Banki BGK, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska podpisały ze spółką Orlen Synthos Green Energy (OSGE) umowę o współpracy, której celem jest zapewnienie finasowania planów budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce - podało OSGE we wtorek w komunikacie.

Jak podano, sygnatariusze umowy będą wspólnie pracować nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów BWRX-300 i następnie zabezpieczeniem niezbędnego finansowania. Podpisujący umowę uznają, że sektor energetyczny w Polsce stoi przed ogromnym wyzwaniem związanym z transformacją i zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii w obliczu czekającego nas wzrostu zapotrzebowania na energię - zaznaczono w komunikacie.

Jak powiedział przewodniczący rady nadzorczej OSGE Jarosław Grodzki, umowa pokazuje, że "projekt jest bankowalny". "Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe wziąć udział w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju" - powiedział Grodzki, cytowany w komunikacie spółki.

Jak podkreśliła spółka, w umowie wskazano, że strony uznają, iż projekt realizowany przez OSGE będzie miał duże znaczenie dla dekarbonizacji kraju. Według prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki atom, jako stabilne, bezpieczne i niezależne od pogody źródło energii jest przyszłością polskiej energetyki. "Jako polski bank rozwoju chcemy angażować się w projekty, które zwiększą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju, a także dają przemysłowi możliwość pozyskania taniej i zeroemisyjnej energii" - powiedziała Daszyńska-Muzyczka, cytowana w komunikacie.

Zdaniem prezesa Pekao Leszka Skiby energetyka jądrowa jest dobrą odpowiedzią na wyzwanie transformacji w stronę efektywnych i bezemisyjnych technologii. "Bank Pekao, który ma ambicje być liderem energetycznej przemiany w Polsce w naturalny sposób jest zainteresowany udziałem w tym przedsięwzięciu" – stwierdził.

Według wiceprezesa PKO BP Andrzeja Kopyrskiego podpisanie umowy to kolejny krok, który wpisuje się w strategię rozwoju banku na lata 2023-2025, wspiera dążenie do niezależności energetycznej Polski i transformacji polskiej gospodarki w kierunku zeroemisyjności.

Z kolei Lech Gałkowski z zarządu Santander Bank Polska wskazał, że bank jest jednym z liderów finansowania energetyki odnawialnej i niskoemisyjnej, a umowa jest ważnym krokiem w rozwoju tego obszaru.

OSGE przypomniało, że współpraca z bankami ma uwzględniać możliwe wsparcie ze strony amerykańskich rządowych instytucji finansowych - EXIM Banku oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC) - z którymi spółka rozpoczęła współpracę.

Spółka w poniedziałek ogłosiła również pierwsze lokalizacje, w których powstać mają reaktory BWRX-300. To Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (Oświęcim), Warszawa, Kraków-Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza oraz Tarnobrzeg-Stalowa Wola (Specjalna Strefa Ekonomiczna).

wkr/ amac/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.