Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

jj

01.09.2023 14:58 Źródło: Baltic Towers
Strona główna Energetyka, OZE Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Partnerzy portalu

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.

31 sierpnia 2023 r. w Gdańsku została zainaugurowana budowa fabryki wież offshore. To inwestycja, która ma stanowić znaczący krok w kierunku wzmocnienia pozycji Polski w dziedzinie energetyki odnawialnej. Ceremonia inaugurująca tę uroczystość zgromadziła wielu gości z sektora energetyki wiatrowej oraz przedstawicieli władz lokalnych i krajowych.

Budowa nowej fabryki wież offshore w Gdańsku, będąca wspólnym przedsięwzięciem ARP S.A., hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L., oraz powołanej dla realizacji inwestycji spółki Baltic Towers sp. z o.o., ma przyczynić się do znaczącego postępu w rozwoju sektora energetyki wiatrowej w Polsce. W ramach nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie wybudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany zgodnie ze  standardami Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie. Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku MEW. 

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, już na etapie projektowym, nowobudowany zakład będzie przyjazny zarówno pracownikom, jak i otoczeniu. Utworzone zostanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy, w nowoczesnej i perspektywicznej branży energetyki wiatrowej offshore.

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Zarówno dynamiczna koniunktura napędzana przez europejską politykę energetyczną, wdrażane procesy transformacji energetycznej w Polsce, jak i przyjęta ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, mają na celu znaczące zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii. Takie uwarunkowania uzasadniają podejmowane decyzje inwestycyjne, które nie tylko wychodzą na przeciw zapotrzebowaniu rynku, ale przyczyniają się także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i Europie.

Warto podkreślić, że nowa inwestycja doskonale wpisuje się w koncepcję "local content", stanowiącą istotny element transformacji i akceleracji polskiej gospodarki – unowocześnienie jej i rozwijanie w ujęciu polskiego interesu gospodarczego oraz zaangażowanie w rozwój społeczności lokalnej.

Efekty tej inwestycji będą widoczne i odczuwalne na poziomie lokalnym, wspierając rozwój miejscowych zasobów oraz przyczyniając się do tworzenia trwałego dziedzictwa dla społeczności gdańskiej i nie tylko. 

To inwestycja, która wpiszę się na lata w krajobraz gospodarczy Trójmiasta, przywracając funkcje przemysłowe w obszarze południowego krańca wyspy Ostrów.

– Agencja Rozwoju Przemysłu od lat dba o odbudowę przemysłowego potencjału polskiej gospodarki. Z kolei nowa strategia ARP to więcej inwestycji w transformację energetyczną. Jestem przekonany, że budowa fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku to wiatr w żagle dla całej polskiej gospodarki. To projekt, który łączy interesy gospodarcze i te dotyczące strategicznego bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy – podkreślił  Cezariusz Lesisz, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Głos podczas tego ważnego wydarzenia zabrał również Jon Riberas – Właściciel spółki GRI Renewable Industries, S.L.: – GRI z dumą bierze udział w tym ważnym projekcie energii wiatrowej w Polsce, dążąc do zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. Wspólne przedsięwzięcie w Polsce stworzy światowego lidera na rynku energetyki offshore, co przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów dotyczących zainstalowanej energii odnawialnej w przyszłej dekadzie.

Ceremonia wbicia łopaty była wydarzeniem symbolicznym, stanowiącym początek budowy fabryki, która już w drugim kwartale 2025 r. ma stać się istotnym elementem w łańcuchu dostaw energetyki odnawialnej w Polsce i Europie.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.