PSEW: Czego potrzebuje II faza offshore wind?

zk

20.06.2023 14:14
Strona główna Energetyka, OZE PSEW: Czego potrzebuje II faza offshore wind?

Partnerzy portalu

PSEW: Czego potrzebuje II faza offshore wind? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PSEW

Morska energetyka wiatrowa – nowe otwarcie w Serocku. Czego potrzebuje II faza? Kolejny panel otwiera nam „okno” na morski wiatr, ale ten który powstanie bliżej 2030 r. Chodzi więc o farmy wiatrowe na Bałtyku w drugim rozdaniu. Moderatorem tego panelu był Jaroslaw Wajer, Partner, P&U CESA Leader, EY Polska. #PSEW2023

Pål Coldevin, Executive Vice President for Offshore Development Nordics, Poland and Baltics, RWE Offshore Wind przyznał, że największym wyzwaniem dla budowy morskich farm wiatrowych jest zaplanowanie całego procesu realizacji i samej budowy w niestabilnej sytuacji cenowej. – Dostawców jest niewiele, a liczba chętnych tylko rośnie. Rodzi się poważne pytanie o łańcuch dostaw i dostawy na czas, tak aby dostarczyć prąd zgodnie z umowami. Polska jest dla nas kluczowym rynkiem na Bałtyku – powiedział. Przyznał, że wartość dostaw komponentów wzrosła w ostatnim czasie nawet o 40 proc.

Karol Lasocki, Partner, DWF (Poland) Poland skupił się na warstwie legislacyjnej.

– Wiele rzeczy i przepisów prawnych dla drugiego etapu rozwoju #offshorewind jest już jasne. Druga faza powinna wyciągnąć wnioski z pierwszej. Chodzi o indeksacje, przewalutowanie wsparcia. Koncesje te zostały przyznane, ale wciąż czekamy na uprawomocnienie decyzji lokalizacyjnych dla PGE i Orlenu. Mamy bardzo mało czasu do aukcji – mówił zwracając uwagę na fakt, że pierwsza aukcja dla #offshore odbędzie się już za dwa lata - mówił Lasocki.

Karol Rabenda, Podsekretarz stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych skupił się przede wszystkim lokowaniu offshore przede wszystkim w polskich firmach.

– Liczymy, że nasze czempiony jak PGE Polska Grupa Energetyczna i PKN ORLEN S.A. zintegrują branżę i pomogą stworzyć polskie kompetencje ważne dla całego Bałtyku – mówił.

Podkreślił, że dla spółek Skarbu Państwa offshorewind to priorytet.

Arkadiusz Sekściński, Prezes Zarządu,  PGE Baltica powiedział, że spółka jeszcze nie podjęła decyzji czy nowe pozwolenia dla offshore będzie realizowała sama lub w kooperacji z innymi partnerami.

– Dla pierwszej fazy mamy świetnego partnera, Orsted. Wiele uczymy się od naszego partnera i chcemy zbudować kompetencje, aby w przyszłości sami rozwijać już takie projekty. To jednak proces i trwa, ale robimy duże postępy – wskazał Sekściński.

Mariusz Wójcik, Dyrektor, Ramboll studził nieco zapał rozwój drugiej fazy.

– Najpierw skupmy się na budowie pierwszych kilku GW dla fazy pierwszej. Dlaczego nie mamy demonstracyjnego projektu offshore? To bardzo skomplikowana branża. Problemy mogą wyjść w fazie realizacji. Lepiej uczyć się wiatru na morzu na projekcie demonstracyjnym. Jest jeszcze na to miejsce na Ławicy Odrzanej - zaapelował.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.