Vattenfall - prosto z farmy wiatrowej na stok narciarski

bk

18.06.2022 13:39
Strona główna Odpady, Recykling Vattenfall - prosto z farmy wiatrowej na stok narciarski

Partnerzy portalu

Vattenfall - prosto z farmy wiatrowej na stok narciarski - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Gjenkraft

W ramach inicjatywy recyklingowej Vattenfall – łopaty turbin z holenderskiej farmy wiatrowej Irene Vorrink zostaną przerobione na narty, deski snowboardowe i materiały budowlane dla farm słonecznych.

Firma postawiła sobie za cel recykling wszystkich zdemontowanych łopat turbin wiatrowych do 2030 roku i w tym celu uruchomiła ten pilotażowy projekt oraz nawiązała współpracę z kilkoma zainteresowanymi stronami, aby promować gospodarkę cyrkularną.

– Przede wszystkim chcemy wyciągnąć wnioski z tego procesu i sprawdzić, które firmy są odpowiednie, aby pomóc nam w recyklingu turbin wiatrowych. Uważamy, że nie ma jednego rozwiązania, a raczej kilka różnych... – powiedział Gustav Frid, starszy specjalista ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju w Vattenfall

Vattenfall nawiązał współpracę z norweską firmą recyklingową Gjenkraft w celu odzyskania włókien szklanych i węglowych z łopat i przetworzenia ich na narty i deski snowboardowe. Według firmy wymaga to specjalistycznego zaplecza i wiedzy, na złożoną strukturę łopat.

– Łopaty składają się nie tylko z żywicy i włókna szklanego lub węglowego, ale także z drewna, pianki PVC lub PET, innych polimerów i metali. Rozdzielenie poszczególnych elementów jest prawie niemożliwe, dlatego muszą być one przetwarzane razem. Komplikuje to proces recyklingu – mówił Marcin Rusin, współwłaściciel firmy Gjenkraft.

- W procesie recyklingu możemy dostosować parametry tak, aby uzyskać właściwości, których oczekują nasi klienci. Nasze produkty są ponownie wykorzystywane do produkcji nart lub desek snowboardowych oraz innych produktów zawierających włókna szklane i węglowe – dodaje Rusin.

Drugie życie – czas na PV

Ponieważ łopaty turbin wiatrowych są wykonane z mocnych włókien połączonych usieciowanym duroplastem, idealnie nadają się również do recyklingu na panele słoneczne. Dlatego też Vattenfall współpracuje z firmą Billion People, zajmującą się ochroną środowiska, w zakresie produkcji paneli słonecznych na potrzeby projektów agrofotowoltaiki.

– Udało nam się stworzyć typ duroplastu, który można wykorzystać w materiałach konstrukcyjnych tzw. agrofotowoltaiki, czyli paneli słonecznych umieszczanych nad lub wśród produktów rolnych. Naszym materiałem zastępujemy stal i aluminium stosowane w konstrukcjach. Oba te surowce zużywają dużo energii przy produkcji, a obecnie są również bardzo deficytowe ze względu na wojnę na Ukrainie – mówił profesor Gregor Luthe, założyciel Billion People.

Po 25 latach pracy 28 turbin z jednej z najstarszych farm wiatrowych Vattenfall w Holandii – Irene Vorrink, jest demontowanych. W miejsce obecnych 28 turbin wiatrowych firmy Vattenfall i SwifterwinT postawią dwa rzędy po 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 132 MW.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26997,00 $ tona -0,01% 1 lip
 Cynk 3124,00 $ tona -3,91% 1 lip
 Aluminium 2383,00 $ tona -0,54% 1 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.