Wynik wyszukiwania - "turbina" - Wiadomości

Bartmiński: opóźnienie przy pierwszej fazie budowy offshore to "jakieś pół roku"

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
09.05.2024

Zielone zyski na horyzoncie - recykling w OZE

Polska może stać się kluczowym graczem na rynku recyklingu w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), co staje się nie tylko koniecznością ekologiczną, ale również opłacalną inwestycją. Zgodnie z analizami ekspertów z UN Global Compact Network Poland, do 2030 roku w Unii Europejskiej możliwe będzie odzyskanie 60 milionów paneli fotowoltaicznych, o łącznej wartości 450 miliardów euro.
26.04.2024

Blisko 120-letnia Elektrownia Wodna w Gubinie będzie wytwarzać energię jeszcze co najmniej 40 lat

Elektrownia Wodna Gubin, jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce, przeszła modernizację. Polegała ona na wymianie trzech turbin, co zapewni jej bezawaryjną pracę przez co najmniej 40 lat. Dzięki przeprowadzonym pracom elektrownia może teraz produkować dla Gubina i okolic o 10 procent energii elektrycznej więcej niż przed remontem. Jej obecna moc to 1,26 MW. Elementy najstarszej z wymienionych turbin zostały wyeksponowane jako zabytek przed budynkiem elektrowni.
26.04.2024

RES Global Investment i Enefit Green nawiązują współpracę w celu budowy farm wiatrowych w Polsce

Polska spółka RES Global Investment ogłasza strategiczne partnerstwo z Enefit Green, notowaną na giełdzie Nasdaq Tallinn, zawarte w celu realizacji przedsięwzięcia budowy ośmiu farm wiatrowych w Polsce. Podpisana umowa obejmuje 8 odrębnych projektów wiatrowych na wczesnym etapie rozwoju, o łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 360 MW.
16.04.2024

Ekspertka: w Polsce potrzebne regulacje dot. norm i zasad hałasu turbin wiatrowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami turbiny wiatrowe są traktowane tak jak każde inne źródło hałasu przemysłowego. Należy to zmienić - uważa prof. Anna Preis z Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, kierowniczka projektu „HETMAN”, w ramach którego badano hałas turbin wiatrowych.
13.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Lądowa turbina wiatrowa o największej jak dotąd średnicy w Wietnamie zostanie zainstalowana w ramach projektu farmy wiatrowej Hai Anh

Spółka Electric Wind Power („Spółka”, SHA:688660), podmiot zależny Shanghai Electric (SEHK:2727, SSE:601727) - wiodący chiński producent urządzeń z zakresu lądowej energetyki wiatrowej i jeden z największych chińskich producentów urządzeń z zakresu morskiej energetyki wiatrowej - podpisała ostatnio umowę na dostawę zaawansowanych turbin wiatrowych.
26.02.2024

Energia Miasta Szczecin to nie tylko wiedza merytoryczna, ale także praktyka

Już za miesiąc w szczecińskiej Netto Arenie odbędzie się konferencja poświęcona uniezależnianiu energetycznemu od zewnętrznych dostawców miast i gmin. To dwudniowy kongres, który będzie doskonałą okazją do zwiedzania szczecińskich spółek komunalnych.
26.02.2024

W Szczecinie będą kształcić pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.
31.01.2024

Kolejni górnicy rozpoczną szkolenia, dające kompetencje w energetyce wiatrowej

Druga grupa górników zainteresowanych programem służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej, zgłosiła się do szkoleń na turbinach wiatrowych - przekazali realizatorzy projektu. Pierwsza grupa została przeszkolona jesienią ub. roku.
19.01.2024

RWE rozszerza swoje portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce. 20. lądowa farma wiatrowa rozpoczyna działalność

Zespół onshore nie zwalnia tempa. Wszystkie 16 turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Żnin w Polsce zostało wzniesionych, a łopaty wirnika są już w ruchu. W ciągu zaledwie 17 miesięcy RWE z powodzeniem podłączyło do sieci swoją 20 lądową farmę wiatrową. Nowa instalacja zlokalizowana jest w województwie kujawsko-pomorskim, około 260 kilometrów na wschód od Szczecina, a jej moc zainstalowana wynosi 48 MW.
09.01.2024

2024 rok będzie należał do odnawialnych źródeł energii? Wiele na to wskazuje – prognozy ekspertów Euros Energy

Śmiało można stwierdzić, że transformacja energetyczna w minionym roku nabrała tempa. Według Instytutu Fraunhofer w 2023 roku, aż 23,7% polskiej produkcji energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Natomiast udział węgla zanotował historyczne spadki! Wiatraki, które odnotowały kilka rekordów, wyprodukowały w tym zestawieniu ponad 13% energii, a energia ze słońca 8%. Czy w 2024 roku uda się nam zachować tę tendencję? Na to i inne pytania odpowiadają eksperci Euros Energy.
09.01.2024

Liberalizacja ustawy antywiatrakowej w Bawarii

Liberalizacja prawa dotyczącego inwestycji w energetykę wiatrową w Bawarii stanowi kluczowy i aktualny problem w kontekście rozwoju energetyki wiatrowej w UE. Istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój energetyki wiatrowej w Bawarii jest zjawisko "Nie na moim podwórku" (NIMBY). Termin ten odnosi się do oporu mieszkańców wobec lokalnych projektów infrastrukturalnych, takich jak farmy wiatrowe, przy jednoczesnym ogólnym poparciu dla celów projektu
06.01.2024

Ostatnia część turbozespołu elektrowni gazowo-parowej dostarczona do Ostrołęki

Turbina gazowa – ostatni kluczowy element turbozespołu powstającej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej – została dostarczona na plac budowy. Wyprodukowane we francuskiej fabryce General Electric w Belfort urządzenie należy do najbardziej nowoczesnych, które montowane są w elektrowniach typu CCGT.
06.01.2024

Vestas preferowanym dostawcą dla projektu offshore wind Shinan Ui

Vestas podpisał umowę z Hanwha Corporation E&C Division na bycie dostawcą turbin dla projektu wiatrowego offshore Shinan Ui o mocy 390 MW w Shinan County, w prowincji South Jeolla, w Korei Południowej. Projekt jest rozwijany przez Shinan Ui Offshore Wind, specjalną spółkę utworzoną przez Hanwha Corporation E&C Division, SK D&D i KOEN.
02.01.2024

Vestas pozyskuje zamówienie na 1089 MW od Pattern Energy w USA. To największy jak dotąd pojedynczy projekt lądowy na świecie

Vestas uzyskał wiążące zamówienie od Pattern Energy na zasilenie większej części projektu SunZia Wind w Nowym Meksyku w USA. Jest to największe jak dotąd zamówienie Vestas na rynku amerykańskim i największy pojedynczy projekt lądowy na świecie.
28.12.2023

Certyfikat typu dla turbiny Vestasa V236-15,0 MW

Przełomowa, 15-megawatowa turbina wiatrowa Vestasa osiąga kluczowy kamień milowy. Niecały rok po zainstalowaniu prototypu turbiny morskiej V236-15,0 MW otrzymała Certyfikat Typu.
12.12.2023

Francuski sąd nakazał demontaż siedmiu turbin wiatrowych z powodu negatywnego wpływu na środowisko

Sąd Apelacyjny w Nimes nakazał rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji z powodu negatywnego wpływu na środowisko, w tym z uwagi na ginące od turbin ptaki.
11.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Minister klimatu: zamrażanie cen energii w projekcie opozycji omija w ogóle małe i średnie firmy

W projekcie ustawy zgłoszonym przez posłów obecnej opozycji ws. zamrożenia cen energii w ogóle ominięto małe i średnie firmy; to bardzo złe rozwiązanie — oceniła we wtorek minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że te firmy mogą przez to "w ogóle zniknąć z naszego otoczenia".
06.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego?

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na turbiny wiatrowe o mocy 270 MW w USA

Vestas otrzymał zamówienie o mocy 270 MW na zasilenie nieujawnionego projektu wiatrowego należącego do spółki zależnej ENGIE North America w USA. Zamówienie obejmuje 60 turbin wiatrowych V163-4,5 MW.
23.11.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Orlen Neptun uruchomił szkolenie dla przyszłych pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.
21.11.2023

Polenergia uruchomiła trzynastą farmę wiatrową. FW Grabowo to 20 turbin o łącznej mocy 44 MW

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Grabowo. To trzynasta lądowa elektrownia wiatrowa Grupy. FW Grabowo składa się z 20 turbin o łącznej mocy 44 MW. Farma wiatrowa może zasilić zieloną energią ponad 60 000 gospodarstw domowych. FW Grabowo to już trzecia elektrownia wiatrowa otwarta przez Polenergię w tym roku. Jej uruchomienie oznacza, że moce wytwórcze Grupy z odnawialnych źródeł przekroczyły granicę 0,5 GW.
20.11.2023

Płonie turbina wiatraka energetycznego na polu w Gościęcinie

W poniedziałek, 6 listopada po godzinie 14 na jednym z wiatraków energetycznych stojących na farmie wiatrowej w Gościęcinie koło Choczewa w powiecie wejherowskim zauważono dym. Trwa akcja, w której udział bierze pięć zastępów Straży Pożarnej.
06.11.2023

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.
24.10.2023

Orlen stworzył kalkulator obliczający energię z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Rozpoczęła się budowa pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Już w 2026 roku popłynie z niej czysta energia. Orlen wraz ze spółką Baltic Power stworzyli specjalny kalkulator pokazujący, ile energii wytwarza jedna turbina lub cała farma wiatrowa do działania różnego rodzaju urządzeń lub pojazdów.
24.10.2023

Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłasza plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.
18.10.2023

Ruszył program „Wiatr – kopalnia możliwości”

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do programu „Wiatr – kopalnia możliwości” – górnicy, którzy chcą zmienić branżę, zamiast w kopalni, będą mogli rozpocząć pracę na turbinach wiatrowych.
17.10.2023

Ze szkoły morskiej na wiatraki – wystartowały darmowe szkolenia do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsi Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie rozpoczęli szkolenia w ramach projektu „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!”. To pierwszy taki projekt szkoleniowy w Polsce, zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Dzięki niemu absolwenci ZSM zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Projekt wart ponad 1 milion złotych otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki wiatrowej.
10.10.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
06.10.2023

Vestas nie zwalnia tempa i pozyskuje kolejne zamówienia dla farm wiatrowych z całego świata

Jedna z czołowych firm zajmujących się energetyką wiatrową tylko 29 września bierze zlecenia związane z usługami dla energetyki wiatrowej w kilku krajach. Dąży tu do utrzymania swojej wieloletniej pozycji lidera i partnera dla inwestycji w zeroemisyjne źródła energii.
04.10.2023

Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power

Komunikat Vestas nr 16/2023 z dnia 28 września 2023 r. informuje o pozyskaniu przez spółkę stałego zamówienia na 1140 MW od Baltic Power - spółki joint venture pomiędzy Orlen SA i Northland Power na projekt morskich farm wiatrowych w Polsce.
28.09.2023

Wkręcą uczniów do pracy na wiatrakach – pierwszy taki projekt w Polsce

Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Rusza pierwszy projekt szkoleniowy zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wart ponad 1 milion złotych. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników w sektorze wiatrowym. Projekt „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!” otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki
13.09.2023

Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

Dział Gas Power GE Vernova (spółki GE notowanej na NYSE) osiągnął dziś kamień milowy dla swojej zaawansowanej floty wysokowydajnych turbin gazowych klasy H, która przekroczyła pułap ponad dwóch milionów godzin komercyjnej pracy w 88 jednostkach na całym świecie.
07.09.2023

Budowa przyłącza gazowego do elektrowni CCGT Ostrołęka postępuje

Budowa przyłącza gazowego do powstającej elektrowni CCGT Ostrołęka odbywa się zgodnie z harmonogramem - poinformowała w piątek Energa z Grupy Orlen.
25.08.2023

Nowa farma wiatrowa Polenergii zasili 20 tys. domów

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło. To dwunasta lądowa elektrownia wiatrowa Grupy.
25.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Finlandia. Reaktor jądrowy Olkiluoto 2 odłączony od sieci z powodu problemów z turbiną

Fiński reaktor jądrowy Olkiluoto 2 został odłączony od sieci w nocy z czwartku na piątek z powodu problemów spowodowanych wzrostem zawilgocenia turbiny - przekazał fiński operator TVO.
18.08.2023

Tornado kontra turbina wiatrowa [WIDEO]

W mediach społecznościowych popularność zdobywa krótkie wideo pokazujące wiatrak, który znalazł się na drodze tornada.
11.08.2023

363 MWh w 24 godziny! Vestas ustanawia światowy rekord

Vestas ogłasza rekord wydajności pojedynczej turbiny w czasie 24 godzin. Prototyp modelu V236-15.0 MW™ odnotował fenomenalną produkcję 363 megawatogodzin energii.
10.08.2023

Pożar turbiny wiatrowej pod Kętrzynem

We wsi Podławki w powiecie kętrzyńskim pali się turbina wiatrowa. Na miejscu są strażacy.
06.08.2023

Największa turbina na świecie optymalizowana cyfrowym bliźniakiem

Model MySE 16-260 posiada wirnik o długości 260 metrów i jest w stanie wytrzymać ekstremalne prędkości wiatru dochodzące do 79,8 m/s.
18.07.2023

Modvion i Vestas buduje "najwyższą na świecie" drewnianą wieżę turbiny wiatrowej

Drewniana wieża turbiny wiatrowej o wysokości 105 metrów, będąca najwyższą w swoim rodzaju, jest obecnie budowana przez szwedzką firmę Modvion, specjalizującą się w technologii drewna. Wieża ta stanowi pierwszą komercyjną instalację firmy i jest wznoszona na zlecenie przedsiębiorstwa energetycznego Varberg Energi, zlokalizowanego w gminie Skara w Szwecji.
05.07.2023

Vestas testuje łopaty dla turbiny V236-15.0 MW

Niemiecki Fraunhofer Institute for Wind Energy Systems (Fraunhofer IWES) uruchomił nowe stanowisko testowe, które umożliwia sprawdzanie łopat turbin wiatrowych o długości przekraczającej 115 m. Firma Vestas, producent najnowszego modelu turbiny wiatrowej wyposażonej w łopaty o długości 115,5 m, skorzysta z tego stanowiska do przeprowadzenia niezbędnych prób przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.
04.07.2023

Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Wyprzedaż akcji Siemens Energy pogłębia się, powodując utratę wartości rynkowej do 8 miliardów dolarów – alarmuje Reuters. Ceny akcji Siemens Energy spadły rekordowo po rosnących problemach w Siemens Gamesa Renewable Energy. Ceny akcji spadły aż o 36% po tym, jak firma zgłosiła „znaczący wzrost wskaźników awaryjności elementów turbin wiatrowych” – ustalił Ryan Duff z „Energy Voice”.
02.07.2023

Studenci Politechniki Łódzkiej skonstruowali mistrzowską turbinę wiatrową

Innowacyjna turbina wiatrowa opracowana przez zespół studentów z Politechniki Łódzkiej w projekcie GUST zdobyła pierwsze miejsce w International Small Wind Turbine Contest i osiągnęła najlepszy wynik w kategorii najwyższa roczna produkcja energii (AEP).
02.07.2023

Chiny: największa na świecie morska turbina wiatrowa gotowa do działania

Największa turbina wiatrowa na świecie - 16 MW, której instalacja rozpoczęła się niedawno w prowincji Fujian, jest już gotowa do działania na morskiej farmie wiatrowej o mocy 400 MW w Pingtang - oświadczyli China Three Gorges (CTG) i Goldwind.
29.06.2023

Pierwsze kilogramy wodoru z morza! [WIDEO]

Pierwszy na świecie projekt produkcji wodoru na morzu osiągnął znaczący kamień milowy, wytwarzając pierwsze kilogramy zielonego wodoru. Morska platforma o nazwie Sealhyfe, testowana przez francuską firmę Lhyfe, rozpoczęła produkcję w dniu 20 czerwca. Wcześniej, w zeszłym miesiącu, platforma została przewieziona na morskie stanowisko testowe SEM-REV, które jest powiązane z pływającą turbiną wiatrową Floatgen, opracowaną przez firmę BW Ideol.
28.06.2023

Rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce jako szansa dla lokalnych społeczności na nowe ścieżki kariery

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii morskie farmy wiatrowe stają się obiecującym rozwiązaniem dla zrównoważonej produkcji energii. Jednak wyzwanie związane z brakiem wykwalifikowanej kadry dotyczy nie tylko Polski, ale również sceny międzynarodowej. Poszukując rozwiązań, RWE i windhunter_academy uruchomiły program przekwalifikowujący, którego celem jest stworzenie nowych możliwości zawodowych dla lokalnych społeczności. Ośmiu wybranych rybaków właśnie ukończyło trzytygodniowy program szkoleniowy, który wyposaża ich w umie
27.06.2023

Lądowa turbina wiatrowa 5 MW SANY Renewable Energy otrzymuje certyfikat UL Solutions

UL Solutions, globalny lider nauk stosowanych w zakresie bezpieczeństwa, przyznał w czerwcu w Pekinie certyfikat dla lądowej turbiny wiatrowej 5 MW firmy SANY Renewable Energy. Ponadto spółka SANY Renewable Energy podczas uroczystości przyznania certyfikatu została uznana za partnera laboratoryjnego UL Solutions. W wydarzeniu wzięli udział Nivedh B S, dyrektor generalny ds. inżynierii UL Solutions Wind Asia, oraz Yang Huaiyu, dyrektor Instytutu Badań Energii Odnawialnej SANY.
26.06.2023

Ustawa cenowa trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE ? Branża wiatrowa rozważa zaskarżenie przepisów zamrażających ceny energii.

Przepisy wprowadzone tzw. „Ustawą cenową” mogą być niezgodne z konstytucją a także przepisami o równym traktowaniu podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy skupieni wokół Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej rozważają zaskarżenie przepisów od Komisji Europejskiej, która może skierować sprawę do TSUE. Chodzi m.in. o przepisy zwalniające z limitów cenowych instalacje o mocy poniżej 1 MW
20.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
04.06.2023

Eksplorowanie nowych granic morskich sieci elektroenergetycznych

Sektor morskiej energetyki wiatrowej odnotowuje niezwykły wzrost i bez wątpienia ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia do 2050 roku zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. W zeszłym roku kraje UE leżące nad Morzem Północnym zobowiązały się do zbudowania ponad połowy potrzebnej mocy morskiej energetyki wiatrowej przed 2050 rokiem. Reagując na tak silne sygnały, Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przewiduje, że do 2040 roku [1] moc ta osiągnie 130-180 GW.
31.05.2023

Szwedzkie media: planowane farmy wiatrowe na Bałtyku mogą osłabić obronność

Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
25.05.2023

Innowacyjne partnerstwo wobec palących wyzwań w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ørsted i Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczynają współpracę

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz działający od 1946 roku Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisały umowę o współpracy. Głównym celem partnerstwa jest opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych.
25.05.2023

Wiatraki na lądzie przechodzą regularne przeglądy. Pozwala to uniknąć wysokich kosztów przestoju w produkcji prądu [WIDEO]

– Elektrownie wiatrowe zainstalowane w Polsce są w większości w dobrym stanie – mówi prezes Wind Audit, Daniel Perkowski. Jak wskazuje, większość z nich pochodzi z rynku pierwotnego, ale zdarza się, że nawet turbiny dostarczane jako nowe mają usterki, które zagrażają ich eksploatacji. Na późniejszym etapie pracy elektrowni wiatrowych często zdarzają się też awarie związane np. z działaniem przekładni, zabezpieczeniami elektrycznymi albo wyładowaniami, na które są narażone łopaty turbin wiatrowych. – Dlatego też regularne kontrole
25.05.2023

W pomorskim Tauron wybuduje nową farmę wiatrową

15 turbin o łącznej mocy 30 MW powstanie w Warblewie w województwie pomorskim. Pierwsza energia elektryczna popłynie z tej elektrowni pod koniec 2024 roku. Dzięki zielonej inwestycji Taurona do atmosfery trafi o ok. 74,9 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wyprodukowana w konwencjonalnym źródle wytwórczym.
22.05.2023

Holenderskie i brazylijskie porty łączą siły w kierunku zielonego wodoru

Port Rotterdam i brazylijski Pecém podpisały umowę o współpracy w zakresie projektów offshore wind oraz produkcji zielonego wodoru.
22.05.2023

PGE EO montuje na swoich wiatrakach osłony chroniące przed erozją

PGE Energia Odnawialna montuje na łopatach turbin na swoich farmach wiatrowych specjalne poliuretanowe osłony - poinformowała spółka w piątek. Jak podkreślono, osłony te chronią łopaty wiatraków przed erozją i wydłużają żywotność elementów.
21.05.2023

Nowa technologia recyklingu łopat turbin wiatrowych

Duńscy naukowcy opracowali chemiczną technologię odzyskiwania i ponownego wykorzystania materiału, z którego powstają łopaty turbin wiatrowych i wiele części samochodowych.
16.05.2023

Loty w kosmos, zielony wodór - szkoci badają możliwości wykorzystania energii pływów

Szkocka firma Nova Innovation stoi na czele konsorcjum, które ma zbadać potencjał produkcji zielonego wodoru i tlenu z projektów energii pływów w rejonie Szetlandów.
14.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Chińskie turbiny gotowe na huragany

7,25 MW turbina MingYang Smart Energy może wytrzymać prędkości wiatru na poziomie 215 km/h przez 10 minut.
11.05.2023

Chiny oddają do użytku pierwszą pływającą morską turbinę wiatrową

Chiny poinformowały, że zakończyły instalację swojej pierwszej pływającej, pełnomorskiej turbiny wiatrowej, która będzie wykorzystywana do zasilania morskiego pola naftowego. Opracowana i należąca do China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), turbina wiatrowa jest uważana za przełomową ze względu na jej zdolność do radzenia sobie z trudnymi warunkami morskimi na głębokich i otwartych morzach. CNOOC donosi, że będzie ona wzorem dla otwarcia sektora dalekich morskich elektrowni wiatrowych.
11.05.2023

Decyzja środowiskowa a Morska Farma Wiatrowa

W poprzednim artykule przedstawiającym problematykę wpływu lokalizacji morskich farm wiatrowych na bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim podkreślono doniosłe konsekwencje wyboru lokalizacji inwestycji energetycznej, nie tylko z punktu widzenia obronności czy ochrony granicy państwowej na morzu, lecz również bezpieczeństwa nawigacyjnego.
27.04.2023

Czy holenderki offshore zwolni?

Minister klimatu Rob Jetten poprosił firmy energetyczne o to, aby w okresie migracji ptaków zwolniły prędkość turbin wiatrowych na Morzu Północnym. Z informacji uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) wynika, że każdego roku wiatraki zabijają około 50 tys. ptaków.
26.04.2023

RWE zainstaluje wieże o obniżonej emisji CO2 na morskiej farmie wiatrowej Thor, aby napędzić zrównoważony rozwój energetyki wiatrowej

RWE jako pierwszy deweloper na świecie wykorzysta GreenerTowers firmy Siemens Gamesa. GreenerTowers redukuje emisję CO2 z blach konstrukcji wieżowych o co najmniej 63 procent. Większe wykorzystanie złomu stalowego i zielonej energii elektrycznej, zmniejsza energochłonność produkcji.
24.04.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Innowacje

Jak zwiększyć udział polskich firm w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku i w innych częściach świata? Jak uczynić je nie tylko podwykonawcami, ale również głównymi wykonawcami? Obecnie wśród branżowych spotkań oraz na specjalistycznych portalach trwają dyskusje na temat budowy statku WTIV (Wind Turbine Installation Vessel) dla polskiego armatora. Warto jednak pamiętać, że jednostki WTIV są ważnym elementem budowy farm wiatrowych i stanowią spektakularną część procesu budowy, ale rozwój morskiej energetyki wiatrowej może s
21.04.2023

GreenerTower od Siemens Gamesa - wieża z ekologicznej stali wytycza nowe szlaki dla branży

Siemens Gamesa zaprezentował GreenerTower, wieżę turbiny wiatrowej wykonaną ze zrównoważonej stali. Wieże składają się w około 80 procentach z płyt stalowych. Nowa wieża GreenerTower zapewni redukcję emisji CO2 z płyt stalowych wieży o co najmniej 63 proc. w porównaniu z konwencjonalną stalą.
21.04.2023

PGE i Orsted wybrały turbiny Siemens Gamesa do farmy wiatrowej na Bałtyku

PGE i Orsted podpisały w czwartek kontrakt z firmą Siemens Gamesa na dostawę 107 turbin o mocy 14 MW każda dla budowanej wspólnie farmy wiatrowej Baltica 2 w polskiej strefie na Bałtyku. Farma ma ruszyć do końca 2027 r. Wartości kontraktu nie podano.
20.04.2023

Trwa budowa nowego bloku energetycznego w Krośnie

Na terenie Elektrociepłowni Krosno na Podkarpaciu powstaje blok energetyczny, w którym paliwem będą pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Inwestycja ma kosztować ponad 135 mln zł i być gotowa w 2024 r.
19.04.2023

Windhunter Academy patronem nowej specjalności na Politechnice Koszalińskiej - Morskiej energetyki wiatrowej

Pierwsze morskie farmy wiatrowe powstaną w 2024 roku, tworząc możliwości zatrudnienia dla tysięcy Polaków. Politechnika Koszalińska i Windhunter Academy wychodzą naprzeciw potrzebom kadrowym polskiego sektora offshore wind. 17 kwietnia podpisano porozumienie, które potwierdza uruchomienie pod patronatem firmy nowej specjalności na kierunku Energetyka – morskiej energetyki wiatrowej.
18.04.2023

Pierwsza turbina na morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Noord

Pierwsza z 69 turbin wiatrowych została zainstalowana w projekcie morskiej farmy wiatrowej morskim Hollandse Kust Noord o mocy 759 MW, zlokalizowanej w holenderskiej części Morza Północnego.
17.04.2023

ZE PAK SA nabywa projekt wiatrowy

Zarząd spółki ZE PAK S.A. poinformował, że w dniu 14 kwietnia 2023 roku PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. z siedzibą w Koninie (tj. spółka zależna od Spółki) ("PAK-PCE") nabyła od Polish Wind Holdings B.V., spółki utworzonej i działającej zgodnie z prawem Królestwa Niderlandów ("Sprzedający") 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki pod firmą Eviva Drzeżewo sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku ("Spółka Projektowa").
14.04.2023

Polenergia otworzyła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce

Polenergia otworzyła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. FW Dębsk potrafi zasilić czystą energią aż 183 000 gospodarstw domowych rocznie.
14.04.2023

Sany wchodzi na rynek morskiego wiatru, prezentuje turbinę wiatrową o mocy 9 MW

Podczas uroczystości w Sany Wind Power Equipment Industrial Base w Dongying, Sany Renewable Energy zaprezentowała swoją morską turbinę wiatrową o mocy 9 MW.
12.04.2023

Radom. Fotopułapki w lasach pomogą w obserwacji zachowań i aktywności bociana czarnego

W radomskich i świętokrzyskich lasach leśnicy rozmieścili fotopułapki, dzięki którym możliwa będzie obserwacja gniazd bocianów czarnych. Zebrane dane posłużą m.in. do opracowania koncepcji ochrony tego gatunku.
10.04.2023

Wodór paliwem XXI w.

W ostatnich latach obserwowaliśmy intensywny rozwój fotowoltaiki. Czy w kolejnych latach postawimy na wodór? Jakie są możliwości jego wykorzystania i czy wodór powinien znaleźć się w obszarze zainteresowania inwestorów? Warto się zastanowić nad powyższymi kwestiami, biorąc pod uwagę fakt, że prognozy UE zakładają, że w 2042 r. zużycie wodoru na terenie państw członkowskich będzie ok. 60-krotnie wyższe niż obecnie, jednak zainteresowanie tym surowcem może znacząco przekroczyć możliwości produkcyjne. Mówi się nawet o 300-krotnym wz
05.04.2023

Siemens Gamesa, jako pierwsza firma w branży wiatrowej odchodzi od SF6

Siemens Gamesa, jako pierwsza firma w branży wiatrowej, zobowiązuje się do stopniowego wycofywania gazu cieplarnianego SF6.
31.03.2023

Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe na półmetku

Kompleksowa modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe, należącej do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE, minęła półmetek. Zostały już wymienione dwa z czterech hydrozespołów wraz z instalacją elektryczną, wentylacją oraz systemem przeciwpożarowym. Zgodnie z harmonogramem prace inwestycyjne, w obchodzącym w tym roku sześćdziesięciolecie obiekcie, zakończą się do końca 2024 roku.
28.03.2023

PIE: utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych UE wesprze JSW

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw istotnych dla transformacji energetycznej - zwrócili uwagę analitycy PIE. Wskazali, że największym producentem węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa.
26.03.2023

Orbital Marine Power prezentuje nowy projekt energii pływowej o mocy 30 MW na wodach Orkadów

Orbital Marine Power (Orbital), firma zajmująca się energią odnawialną, skoncentrowana na komercyjnym wdrażaniu swojej innowacyjnej technologii turbin pływowych, ogłosiła, że otrzymała od Crown Estate Scotland umowę opcyjną na nowy projekt w cieśninie Westray Firth.
26.03.2023

Pierwsza moc z największej w historii morskiej turbiny wiatrowej

Przez ostatnie miesiące śledziliśmy losy największej morskiej turbiny wiatrowej, a teraz prototyp SG 14-236 DD wyprodukował swoją pierwszą moc!
24.03.2023

Przyszłość leży w wielofunkcyjnej morskiej energetyce

Holenderskie Centrum Energii Morskiej (DMEC) i partnerzy projektu EU-SCORES (European Scalable Offshore Renewable Energy Sources) zorganizowali niedawno dwudniowe spotkanie z zainteresowanymi stronami na temat wielofunkcyjnych parków energetycznych w Marine Energy Hub w Hadze, podkreślając korzyści płynące z połączenia różnych źródeł energii odnawialnej na morzu w tej samej lokalizacji.
19.03.2023

Tauron: 700 m jako minimalna odległość wiatraka od domów satysfakcjonująca

700 m jako minimalna odległość wiatraka od budynków mieszkalnych jest satysfakcjonująca. Pozwala postawić o połowę mniej nowych wiatraków, niż 500 m, ale dzięki postępowi technologicznemu efekt będzie porównywalny - ocenił we wtorek prezes spółki Tauron Zielona Energia Wojciech Więcławek.
14.03.2023

Pomimo trwającej wojny DTEK kontynuuje budowę projektu onshore na Ukrainie

Pomimo trwającej wojny Rosji z Ukrainą, Grupa DTEK kończy budowę pierwszej fazy elektrowni wiatrowej Tyligulska o mocy 114 MW.
13.03.2023

Siemens Gamesa dostarczy 132 łopaty RecyclableBlades do projektu RWE

Siemens Gamesa podpisał umowę na dostawę 132 łopat turbin wiatrowych nadających się do recyklingu, które będą wykorzystane w projekcie offshore RWE Sofia, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
12.03.2023

CBOS: 49 proc. Polaków popiera określenie min. odległości wiatraków od mieszkań na 700 m

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, który minimalną odległość turbin od budynków mieszkalnych wyznacza na 700 m, popiera 49 proc. dorosłych Polaków. 36 proc. obywateli jest przeciwnych takiej zmianie przepisów - wynika z badania CBOS.
08.03.2023

GE kręci litewskimi turbinami

GE Renewable Energy zakontraktowało zamówienie na turbiny o mocy 18 MW dla projektu wiatrowego na Litwie.
04.03.2023

10H wraca do Sejmu. Branża apeluje o utrzymanie senackich poprawek w sprawie 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań [WIDEO]

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się ponownie zająć ustawą wiatrakową i zagłosować nad senackimi poprawkami. Najgłośniejszą zmianą wprowadzoną przez senatorów jest powrót do rządowej propozycji 500 m odległości między turbinami a zabudowaniami zamiast proponowanych przez posłów 700 m. To tylko 200 m różnicy, ale – jak podkreśla branża – ponownie zablokowałoby to rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Zamiast 10 GW mocy do 2030 roku mogłoby powstać zaledwie 4 GW.
27.02.2023

Politechnika Wrocławska będzie kształcić ekspertów z sektora energetyki wspólnie z GE Power

Za dwa tygodnie pierwsze wykłady na PWr zaczną studenci nowego kierunku – energetyka jądrowa, a uczelnia właśnie podpisała kolejną umowę z firmą, która rozwija działalność w tym sektorze. Współpraca z GE Power oznacza dla Wydziału Mechaniczno-Energetycznego m.in. program praktyk i staży dla studentów, wykłady zamawiane specjalistów z firmy, współpracę z kołami naukowymi oraz wspólne projekty badawcze.
24.02.2023

Siemens Gamesa przetestuje swoją największą, najpotężniejszą i najmocniejszą morską turbinę wiatrową

Wczoraj Siemens Gamesa zakończył instalację prototypu morskiej turbiny wiatrowej SG 14-236 DD, która może osiągnąć nominalną moc do 15 MW dzięki funkcji Power Boost.
23.02.2023

Zapliła się turbina Vestes - producent bada okoliczności pożaru

Podczas pożaru na duńskiej farmie wiatrowej zniszczeniu uległa jedna z turbin V112 Vestas.
22.02.2023

Zyska: między 4 a 6 GW nowych mocy wiatrowych przy zachowaniu odległości 700 m

Na lądzie może powstać miedzy 4 a 6 GW nowych mocy wiatrowych, przy zachowaniu minimalnej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych wynoszącej 700 metrów - poinformował w środę w Senacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
22.02.2023

Klimat inwestycyjny, zielona transformacja i przezwyciężanie kryzysów energetycznych w Polsce: kształtowanie polityki i jej realizacja w praktyce

„Tak niewielka zmiana jak 200 m pozbawia Polskę możliwości realizacji projektów w obszarze energii wiatrowej o mocy 6 GW do 2030 roku” - mówiła Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce w odniesieniu do tzw. ustawy 10H o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjętej przez Sejm zwiększającej wymaganą odległość między obszarami mieszkalnymi a turbinami wiatrowymi z 500 m do 700 m.
21.02.2023

Opracowana przez Shanghai Electric turbina EW8.X-230 uznana za jedną z 10 najlepszych turbin morskich roku 2022 przez Wind Power Monthly

Koncern Shanghai Electric poinformował, że produkowany obecnie generator turbiny wiatrowej EW8.X-230 został uznany za jedną z 10 najlepszych turbin morskich roku 2022 zgodnie z najnowszym raportem Wind Power Monthly, czołowej światowej publikacji poświęconej branży wiatrowej. Wyróżnienie pojawiło się po tym, jak EW8.X-230 Shanghai Electric, turbina morska nowej generacji oparta na platformie Poseidon, została uznana za jeden z najbardziej innowacyjnych produktów przez 50 czołowych producentów tych urządzeń w Chinach we wrześniu 2
21.02.2023

Senackie komisje proponują przywrócenie 500 m

Senackie komisje zaproponowały przywrócenie 500 m jako minimalnej odległości między turbinami wiatrowymi a zabudowaniami mieszkalnymi w ustawie o inwestycjach w energetykę wiatrową. Sejm podniósł proponowaną przez rząd odległość minimalną 500 m do 700 m.
20.02.2023

Fakty i mity o elektrowniach wiatrowych

Energetyka wiatrowa budzi wiele emocji, a wokół tego zagadnienia narosło sporo mitów. Te odnoszą się głownie do dużych elektrowni wiatrowych, jednak błędne przekonania często odbijają się negatywnie na instalacjach przydomowych, które przynoszą wiele korzyści. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dzięki finansowanemu w Funduszy Europejskich „Wielkiemu Wyzwaniu: Energia”, chce spopularyzować tę formę pozyskiwania zielonej energii.
20.02.2023

Klimat inwestycyjny, zielona transformacja i przezwyciężanie kryzysów energetycznych w Polsce: kształtowanie polityki i jej realizacja w praktyce

Tak niewielka zmiana jak 200 m pozbawia Polskę możliwości realizacji projektów w obszarze energii wiatrowej o mocy 6 GW do 2030 roku – mówiła Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce w odniesieniu do tzw. ustawy 10H o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjętej przez Sejm zwiększającej wymaganą odległość między obszarami mieszkalnymi a turbinami wiatrowymi z 500 m do 700 m.
17.02.2023

Siemens Gamesa rozpoczyna produkcję 108-metrowych łopat turbin wiatrowych

Siemens Gamesa rozpoczęła produkcję pierwszej 108-metrowej łopaty turbiny wiatrowej w swojej fabryce w Hull w Wielkiej Brytanii.
17.02.2023

DEME wybiera port Thyboron dla fundamentów MFW Vesterhav

Firma DEME wybrała duński port Thyboron jako miejsce instalacji fundamentów dla morskich farm wiatrowych Vesterhav Nord i Syd Vattenfall.
16.02.2023

Morska farma wiatrowa zastąpi elektrownię gazową w USA

Amerykańska spółka energetyczna Rise Light & Power, będąca operatorem elektrowni gazowej Ravenswood Generating planuje kompleksową przebudowę jednostki, aby stała się pierwszym w swoim rodzaju centrum OZE w Nowym Jorku. Generację gazową maja zastąpić morskie elektrownie wiatrowe.
14.02.2023

Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim

Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) ogłosiła rozpoczęcie postępowań dotyczących nowych obszarów dla morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Szacuje się, że w ten sposób powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 7 GW.
14.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

SANY SE-17260 jedną z 10 najlepszych lądowych turbin wiatrowych 2022 roku

Spółka SANY Renewable Energy przekazała, że miesięcznik „Windpower Monthly”, czołowy światowy magazyn sektora energii wiatrowej, niedawno uznał wyprodukowaną przez Spółkę turbinę wiatrową SE-17260 za jedną z 10 najlepszych lądowych turbin wiatrowych 2022 r. (w kategorii turbin wiatrowych o mocy 5,6 MW lub wyższej).
12.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

Rusza budowa pierwszej na świecie MFW z turbinami o mocy 16 MW

China Three Gorges Corporation (CTG) rozpoczęła budowę drugiego etapu morskiej farmy wiatrowej Zhangpu Liuao. Projekt ten będzie pierwszą w Chinach i na świecie farmą wiatrową z turbinami o mocy 16 MW.
06.02.2023

Batalia trwa: sędzia przywołuje do porządku GE i Siemens Gamesa

Amerykański sędzia podwoił wysokość opłat licencyjnych, które GE musi zapłacić Siemensowi Gamesa w ramach sprawy o naruszenie patentu dotyczącego turbin wiatrowych Haliade-X.
06.02.2023

BGK udzielił Budimexowi kredyt na budowę farmy wiatrowej w Wielkopolsce

Budimex pozyskał finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę farmy wiatrowej składającej się z 2 turbin o łącznej mocy do 7 MW - poinformowała w piątek spółka. Wartość kredytu to 45 mln zł; inwestycja powstanie w Wielkopolsce, w pobliżu Gniezna.
29.01.2023

Metacon podpisuje MoU z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w sprawie projektu zielonego wodoru

Metacon AB podpisała z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach MoU dotyczące przygotowań przed planowanym zamówieniem i dostawą instalacji elektrolizerów o łącznej mocy do 5 MW. Całkowita wartość oczekiwanego zamówienia wynosi około 5,8 mln dolarów.
26.01.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec w świetle prawa i rozwoju OZE

Atak Rosji na Ukrainę drastycznie zaostrzył obecny już w Unii Europejskiej kryzys energetyczny. Agresja ta zachwiała fundamentami europejskiego rynku energii i doprowadziła do ogromnych wzrostów cen gazu, ropy i węgla. Kryzys nasilił, gdy Gazprom zaczął w czerwcu zmniejszać dostawy przez gazociąg NordStream o ok. 60 procent.
24.01.2023

Deweloper EDF złożył wnioski na 10 z 11 dostępnych lokalizacji MFW

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska w rozmowie z PAP.
20.01.2023

EDF Renewables Polska: Bałtyk to dobro narodowe, ogromny potencjał i strategiczne źródło energii [WIDEO]

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.
20.01.2023

Wyżyny mocy turbin - Mingyang przekracza 18 MW modelem MySE 18.X-28X.

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Smart Energy zaprezentował swoją kolejną flagową morską turbinę wiatrową - MySE 18.X-28X.
13.01.2023

MFW Polenergii i Equinor szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
12.01.2023

Iberdrola rozpoczyna uruchomienie farmy wiatrowej Korytnica II w Polsce

Iberdrola rozpoczęła uruchamianie polskiej farmy wiatrowej Korytnica II, zlokalizowanej 80 km od Warszawy w województwie mazowieckim w Węgrowie.
10.01.2023

Aluminiowe farmy wiatrowe

World Wide Wind i Hydro zamierzają wykorzystać aluminium w morskich pływających turbinach wiatrowych
09.01.2023

Turbina V236-15.0 MW wyprodukowała pierwszą energię. Ten model pojawi się w Polsce

Duński producent Vestas poinformował, że prototypowa turbina wiatrowa V236-15,0 MW wygenerowała pierwszą energię w centrum testowym w zachodniej Jutlandii. Piasty i gondole do tego modelu będą produkowane m.in. w Szczecinie.
09.01.2023

Edda Wind informuje, że odbiór statków dla offshore wind może zostać opóźniony

Edda Wind, norweska spółka zapewniająca statki na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, poinformowała, że spodziewa się opóźnień w odbiorze zamówionego statku serwisowego typu CSOV Edda Breeze oraz statków serwisowych typu SOV - Edda Brint i Edda Goelo (C416).
06.01.2023

Energetyka wiatrowa na morzu i lądzie nie może ignorować cyberzagrożeń

Firmy działające w sektorze energetyki wiatrowej nie mogą ignorować zagrożeń dla obszaru cyberbezpieczeństwa – przekonują eksperci norweskiej firmy konsultingowej DNV.
05.01.2023

Kraków. Na AGH będą pracować nad dronem do transportu krwi i ekoszklarnią

Prototyp ultralekkiego drona do transportu krwi, szklarnia zasilana odnawialnymi źródłami energii i schronienie dla psa o podwyższonej izolacyjności akustycznej znalazły się wśród projektów studenckich kół naukowych AGH w Krakowie na 2023 r. dofinansowanych z grantu rektora uczelni.
03.01.2023

Kto usunie zniszczony monopal na morzu? Vattenfall szuka wykonawcy

Na początku roku doszło do kolizji masowca Julietta D z fundamentem na terenie morskiej elektrowni wiatrowej Hollandse Kust Zuid. Uszkodzony element do tej pory pozostaje na terenie farmy wiatrowej. Deweloper poszukuje firmy, która mogłaby usunąć zniszczony monopal.
19.12.2022

Volkswagen Poznań buduje farmę PV

Poznań, 15 grudnia 2022 r. Volkswagen Poznań podejmuje szereg działań wpływających na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla, by do 2050 roku stać się przedsiębiorstwem neutralnym z punktu widzenia bilansu CO2. By osiągnąć ten ambitny cel, Volkswagen Poznań regularnie wdraża projekty, których celem jest zmniejszenie oddziaływania na środowisko zakładów produkcyjnych spółki w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni. Celowi temu służyć będzie również farma fotowoltaiczna, której budowa właśnie się rozpoczęła w zakładzie we Wrześni. Wszystk
15.12.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
15.12.2022

Niemcy kontrolują systemy odgromowe i stan łopat wiatrowych za pomocą dronów

Drony stają się standardem na rynku energetyki wiatrowej, umożliwiając w tańszy i dokładny sposób pomiar wybranych elementów wiatraka. Kontrole coraz większych instalacji wymagają techniki dostępu linowego. Aby ograniczyć ryzyka i koszty można do inspekcji zastosować drony.
10.12.2022

Bez likwidacji 10H nie będzie miliardów z KPO

Likwidacja barier dla energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z kamieni milowych dla Krajowego Planu Odbudowy. To zobowiązania, jakie złożył polski rząd, by odblokować unijne środki finansowe. Chodzi o ok. 160 mld złotych, które mają być przeznaczone na odbudowę gospodarczą po pandemii, w tym także na energetykę. Dlatego Sejm powinien jak najszybciej znowelizować tzw. ustawę odległościową i odblokować możliwość realizacji nowych projektów lądowych farm wiatrowych.
08.12.2022

Wieże turbin wiatrowych dla największej na świecie MFW docierają do Rotterdamu

Firma CS Wind PT wysłała do Rotterdamu w Holandii pierwszą partię wież turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW.
06.12.2022

Dania pomogła Indiom opracować plany dla 15 morskich farm wiatrowych

Eksperci Duńskiej Agencji Energetycznej oraz indyjskie Ministerstwo Nowej i Odnawialnej Energii opracowali studium identyfikujące 15 lokalizacji dla morskiej energetyki wiatrowej w Indiach. Dokument jest podstawą do działań w zakresie aukcji dla sektora offshore wind.
03.12.2022

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.
30.11.2022

Thialf instaluje pierwszą turbinę V174-9,5 MW na MFW Arcadis Ost 1 przy użyciu innowacyjnej metody RNA

Pierwsza z 27 turbin wiatrowych V174-9,5 MW firmy Vestas, które zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim, jest już w górze.
28.11.2022

Pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW schodzi z chińskiej linii produkcyjnej

Morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW opracowana wspólnie przez Three Gorges Group i Goldwind Technology zjechała z linii produkcyjnej w Chinach.
28.11.2022

Renewable Parts wraz z Siemens Gamesea rozszerza możliwości cyrkularności w sektorze offshore

Renewable Parts wraz z Siemens Gamesea rozszerza możliwości w zakresie "drugiego życia" morskich turbin wiatrowych.
25.11.2022

Nowy rekord produkcji energii morskiej. Dragon szwedzkiego Minesto

Po tym, jak uzyskał pozwolenia, wypłynął na wody Wysp Owczych. Już w październiku i listopadzie jego mikrosieć wyprodukowała rekordową ilość mocy. Dragon 4 to najnowszy produkt Minesto, szwedzkiej firmy specjalizującej się w zielonych innowacjach w branży morskiej.
24.11.2022

Wszystkie turbiny zainstalowane na farmie wiatrowej RWE Kaskasi - ponad dwie trzecie z nich już dostarcza ekologiczny prąd

Ta 342-megawatowa farma wiatrowa RWE dostarczy prąd do ponad 400 000 gospodarstw domowych. Deweloper pilotuje program, w którym zainstalowano w turbinach pierwsze na świecie łopaty wirnika nadające się do recyklingu, wyprodukowane przez Siemens Gamesa.
22.11.2022

7,8 mln euro holenderskiego wsparcia na rozwój morskiej pływającej energii słonecznej

Holendersko-norweska firma SolarDuck i jej partnerzy z konsorcjum otrzymali od Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości (Netherlands Enterprise Agency - RVO) dotację w wysokości 7,8 mln euro na rozwój, testowanie oraz walidację pływającej platformy solarnej Merganser w trudnych warunkach Morza Północnego.
21.11.2022

Raport PAN: Wiatraki na lądzie bezpieczne dla zdrowia, 10H zbyt rygorystyczne, 500 m optymalne

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, by dźwięki elektrowni wiatrowych, w tym infradźwięki, wywierały negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie człowieka – wynika z najnowszej publikacji Komitetu Inżynierii Środowiska PAN „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka”. W odległości 500 m od elektrowni wiatrowej poziom hałasu wynosi poniżej 40 dB – taki poziom hałasu nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych, nawet w przypadku osób wrażliwych.
15.11.2022

Pierwsza moc z największej na świecie pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen

13 listopada o godzinie 12:55 rozpoczęła się produkcja energii z pierwszej turbiny na pływającej farmie wiatrowej Hywind Tampen, zlokalizowanej na Morzu Północnym, która została dostarczona do platformy Gullfaks A.
15.11.2022

Tauron zakończył budowę kolejnej farmy wiatrowej

Tauron zakończył budowę farmy wiatrowej Majewo zlokalizowanej w gminie Milejewo w województwie warmińsko-mazurskim. To jedenasta farma wiatrowa Grupy, a moc zainstalowana w 200 turbinach wynosi 416 MW.
14.11.2022

Niedoceniony Bałtyk – eksperci wyliczyli nowy potencjał dla morskich farm wiatrowych

Energia elektryczna z pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku popłynie w 2026 roku. Tak dynamicznie rozwijającej się technologii OZE w Polsce jeszcze nie było. Zgodnie z założeniami PEP2040 moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć ok. 11 GW do 2040 roku, jednak Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zweryfikowało te plany i na nowo oszacowało potencjał Bałtyku dla MEW, który jest znaczniej większy.
13.11.2022

Naukowcy ze Śląska: przydomowe mikroinstalacje wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem dla fotowoltaiki

Małe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu mają szansę w większej skali zagościć w polskich gospodarstwach domowych. Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują bowiem nad rozwiązaniem, które będzie pracować w zurbanizowanym otoczeniu, będzie obracać się cicho już przy bardzo niskich prędkościach wiatru, co daje mu przewagę nad dostępnymi już turbinami. Pomysłodawcy Silesian Wind Generator podkreślają, że przydomowe turbiny wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych i wspólnie zapewniać podaż energii praktyc
10.11.2022

Bawaria łagodzi zasadę 10H dla energetyki wiatrowej

Pod koniec października parlament Bawarii (Landtag) uchwalił poprawki do kodeksu budowlanego, które liberalizują tzw. zasadę 10 H dla energetyki wiatrowej. Turbiny wiatrowe będą mogły być instalowane w odległości 1000 metrów. Na obszarach priorytetowych dla rozwoju wiatraków wyznaczona odległość ma sięgać 800 metrów.
07.11.2022

Vattenfall czyni port Esbjerg swoją logistyczną stolicą morskiej energetyki wiatrowej

Vattenfall znacząco rozszerza swoją obecność w Esbjerg, otwierając nowy międzynarodowy magazyn centralny, który będzie obsługiwał nie tylko duńskie, ale także holenderskie i brytyjskie farmy wiatrowe. Vattenfall nazywa Esbjerg swoją "stolicą logistyki", a w planach dewelopera jest dalsza ekspansja.
30.10.2022

Pierwsza łopata dla prototypu V236-15.0 MW™ jest już gotowa! Czas na testowanie

Pomyślne zakończenie budowy pierwszej łopaty jest zawsze ważnym kamieniem milowym w procesie prototypowania nowej turbiny - a dzięki imponującej 115,5-metrowej rozpiętości, łopata ta wyznacza również nowe standardy w zakresie powierzchni.
28.10.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.