RWE pierwsze na świecie, innowacyjne stalowe kołnierze zainstalowane na farmie wiatrowej Kaskasi

Strona główna Energetyka, OZE RWE pierwsze na świecie, innowacyjne stalowe kołnierze zainstalowane na farmie wiatrowej Kaskasi

Partnerzy portalu

RWE pierwsze na świecie, innowacyjne stalowe kołnierze zainstalowane na farmie wiatrowej Kaskasi - ZielonaGospodarka.pl
Fot. rwe.com

Innowacyjna technologia fundamentowania świętuje swoją premierę na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi należącej do RWE: Po raz pierwszy w branży energetyki odnawialnej wokół fundamentu monopala na poziomie dna morskiego zainstalowano specjalne kołnierze. Monopale kołnierzowe to konstrukcja oparta na patencie RWE. Nowe rozwiązanie zapewni dodatkowe podparcie dla obciążeń bocznych, zwiększy nośność i poprawi integralność strukturalną całego fundamentu. Prace instalacyjne zostały wykonane przez firmę DEME Offshore.

– Na naszej morskiej farmie wiatrowej Kaskasi wykorzystujemy innowacyjne technologie, które będą wyznaczać standardy dla całej branży offshore. To wielka zasługa zespołu projektowego i naszych wykonawców, że opracowaliśmy, wyprodukowaliśmy i bezpiecznie zainstalowaliśmy trzy innowacyjne kołnierze fundamentowe. Opatentowane rozwiązanie, jakim jest monopal kołnierzowy, pomoże zwiększyć stabilność w przypadku skomplikowanego podłoża. Jest to dowód naszej wiedzy technicznej jako drugiego, największego gracza w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej na świecie – mówił Sven Utermöhlen, Dyrektor Generalny Offshore Wind, RWE Renewables.

Monopale kołnierzowe wzmacniają całą konstrukcję

Kaskasi to szósta farma wiatrowa RWE u wybrzeży Niemiec. 342-megawatowy projekt powstaje 35 kilometrów na północ od wyspy Helgoland. W sumie udało się osadzić w dnie morskim trzy innowacyjne kołnierze fundamentowe – każdy o wysokości 7 metrów i wadze 170 ton. Instalacja w wodzie o głębokości do 25 metrów została przeprowadzona przez statek typu jack-up Sea Challenger z firmy DEME Offshore. Przestrzeń między kołnierzem a fundamentem monopala wypełniono materiałem do spoinowania, tworząc ostatecznie stabilne połączenie. RWE przeprowadzi testy towarzyszące, aby sprawdzić, czy kołnierz poprawia zachowanie strukturalne w porównaniu ze standardowymi palami.

Szczegółowy projekt kołnierzy został opracowany przez niemiecką firmę inżynieryjną JBO na podstawie patentu RWE, na producenta wybrano firmę Bladt Industries, a za transport i montaż odpowiadała firma DEME Offshore.

– Chociaż kołnierze fundamentowe monopali stanowią jedynie stosunkowo niewielki zakres prac wykonywanych przez DEME Offshore na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi, jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że udało nam się osiągnąć ten ważny dla projektu kamień milowy. Montaż tego typu konstrukcji jest pierwszym takim przedsięwzięciem na świecie, co wymagało od nas opracowania rozwiązania dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Ukończenie trzech monopali jest dowodem na to, że jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom odpowiednią wiedzę techniczną, doskonałość operacyjną i ducha pracy zespołowej, które są niezbędne do pomyślnej realizacji tego typu innowacyjnych projektów – pokreślił Bas Nekeman, Business Unit Director Northern Europe w DEME Offshore.

RWE pionierem innowacji

Monopale kołnierzowe to tylko jeden z przykładów na to, że RWE jest liderem rozwoju technologicznego w morskiej energetyce wiatrowej. Kolejne innowacje wprowadzone w Kaskasi to wibracyjna technologia wbijania monopali oraz "samorozprężający się pal" - nowe rozwiązanie fundamentowe z betonowym pierścieniem, który rozszerza się w dnie morskim.

Ponadto swoją niemiecką premierę będzie miał produkt zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju: Na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi Siemens Gamesa i RWE wyposażą kilka turbin wiatrowych w łopaty nadające się do recyklingu. Są to pierwsze tego typu łopaty, dzięki zastosowaniu innowacyjnej żywicy, która umożliwia recykling komponentów do nowych zastosowań po zakończeniu ich cyklu życia. Instalacja turbin wiatrowych ma się rozpocząć latem tego roku. Do końca 2022 roku ma być w pełni sprawnych łącznie 38 turbin wiatrowych. Wówczas morska farma wiatrowa Kaskasi będzie w stanie zaopatrywać w zieloną energię elektryczną około 400 000 gospodarstw domowych rocznie.

Wiatr w żagle dla RWE i transformacji energetycznej w Niemczech

RWE jest jedną z wiodących firm w dziedzinie energii odnawialnej i numerem 2 na świecie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. W ramach ambitnej strategii inwestycji i rozwoju "Growing Green" firma planuje potroić swoje moce produkcyjne w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku, zwiększając je z obecnych 3 GW do 8 GW.

Również w Niemczech RWE zwiększa tempo rozwoju: do 2030 roku firma zamierza zainwestować w sektor zielonej energii nawet 15 miliardów euro. Firma kontynuuje ekspansję na rynku morskiej energetyki wiatrowej: wraz z kanadyjskim partnerem, firmą Northland Power, wspiera rozwój dużego klastra morskiej energetyki wiatrowej na niemieckim obszarze Morza Północnego. Partnerzy planują budowę trzech farm wiatrowych na północ od niemieckiej wyspy Juist o łącznej mocy zainstalowanej ponad 1,3 GW, które mają rozpocząć działalność odpowiednio w 2026 i 2028 roku. Te planowane morskie farmy wiatrowe będą w stanie wyprodukować wystarczającą ilość czystej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby nawet 1,6 miliona gospodarstw domowych rocznie. RWE buduje również w bezpośrednim sąsiedztwie kolejną farmę wiatrową o mocy 225 megawatów.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.