W Rzeszowie powstał słownik segregacji odpadów komunalnych

zk

10.01.2023 12:22 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling W Rzeszowie powstał słownik segregacji odpadów komunalnych

Partnerzy portalu

W Rzeszowie powstał słownik segregacji odpadów komunalnych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Słownik segregacji odpadów

Samorząd Rzeszowa przygotował specjalny słownik, który ma pomóc mieszkańcom w poprawnej segregacji śmieci. Chcemy być miastem ekologicznym i neutralnym klimatycznie, a ten słownik jest jednym z elementów, który w tym pomoże – powiedział w poniedziałek na konferencji prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

W słowniku na liście rodzajów odpadów komunalnych znajduje się ponad tysiąc pozycji, jest też wskazane do jakich pojemników powinny trafić. Słownik jest już dystrybuowany w przedszkolach, szkołach oraz na osiedla m.in. przy pomocy spółdzielni mieszkaniowych.

Jak przekonywał Fijołek, Rzeszów ma być miastem ekologicznym, zielonym i neutralnym klimatycznie.

„Niezwykle istotna w tym kontekście jest gospodarka zamkniętego obiegu odpadów. Aby prowadzić ją w sposób maksymalnie skuteczny, musimy postawić na intensywną edukację, wykorzystując w tym celu każde dostępne narzędzie. Jestem przekonany, że nasz słownik będzie idealnym rozwiązaniem, nie tylko dla najmłodszych rzeszowian. Jako osoby dorosłe przecież także niejednokrotnie zastanawiamy się, do którego kubła wrzucić jakiś śmieć i czasami trudno poprawnie zdecydować” – dodał.

Jak przekonywano na konferencji, prawidłowa segregacja odpadów komunalnych jest niezwykle istotna w kontekście ich dalszego przetworzenia. Im lepiej posegregowane odpady, tym łatwiej następnie wybrać z nich surowce nadające się do przetworzenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samorządy z każdym rokiem mają obowiązek wyselekcjonować i przetworzyć ich coraz więcej. W 2023 r. ma to być 35 proc. z ogólnej masy wszystkich odebranych od mieszkańców odpadów, w kolejnych latach limit wzrośnie do 70 proc.

Jak powiedziała obecna na konferencji wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, słownik ma pomóc w zwiększeniu ilości segregowanych śmieci.

Kaźmierczak dodała, że w słowniku poruszono temat nie tylko gospodarki obiegu zamkniętego, ale opisano także zasadę 5R.

„Z języka angielskiego ta zasada sprowadza się do +odmawiaj+ np. przyjęcia jednorazowych reklamówek, +ograniczaj+ – czyli kupuj tylko to, co potrzebujesz, +używaj ponownie+ – daj przedmiotom drugie życie, +przetwarzaj+ – to proces recyklingu i +kompostuj+ – jeśli możesz załóż kompostownik” – podkreśliła wiceprezydent.

W słowniku wyszczególnionych jest ponad 1000 rodzajów odpadów komunalnych wraz ze wskazówkami, w jaki sposób powinny być deponowane. Mieszkańcy znajdą tu również szczegółowe informacje na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-u.

Słownik zawiera opis symboli na opakowaniach, tak aby można było dokonywać świadomych zakupów produktów, które nadają się do recyklingu. Ponadto w słowniku zawarto informację o tym, co warto samodzielnie kompostować i które odpady zaliczamy do frakcji bio, jak również, dlaczego palenie odpadów szkodzi.

W Rzeszowie co roku powstaje ponad 70 tysięcy ton odpadów komunalnych. Miasto przeznacza na gospodarkę odpadami ok. 62 mln zł rocznie.

Słownik w wersji elektronicznej jest dostępny pod linkiem bip.erzeszow.pl


Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.