W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową

zk

26.07.2022 08:55 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową

Partnerzy portalu

W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jej celem jest m.in. modernizacja systemu ciepłowniczego w mieście oraz budowa opartych na wodorze źródeł wytwarzania energii.

"To ważny krok w duchu przemian i obecnych wyzwań energetycznych. To także ogromna szansa na stworzenie przewagi konkurencyjnej miasta, Subregionu Bieszczadzkiego i całego Podkarpacia - powiedziała cytowana w informacji wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która wzięła udział w uroczystym ogłoszeniu przedsięwzięcia. Dodała, że inicjatywa ta doskonale wpisuje się w trendy europejskiej polityki gospodarczej. "Wodór ma szansę stać się jednym z kluczowych paliw w transformacji energetycznej zachodzącej w Unii Europejskiej" - zaznaczyła.

Sanocki projekt zakłada między innymi modernizację systemu ciepłowniczego w mieście oraz budowę nowych odnawialnych oraz opartych na wodorze źródeł wytwarzania energii. "Będzie to jedna z pierwszych w Polsce tego typu samorządowych inwestycji w dekarbonizację ciepła" - wskazało MFiPR. Zaznaczono, że niezależność energetyczna Sanoka wpisuje się także w politykę polskiego rządu w obszarze uniezależnienie się od dostaw węglowodorów z Federacji Rosyjskiej.

"Polityka Spójności na lata 2021-2027, jak i Krajowy Program Odbudowy kładą duży nacisk na inwestycje w odnawialne i niskoemisyjne źródła energii w przedsiębiorstwach czy zero i niskoemisyjny transport" – podkreśliła wiceminister.

Przypomniano, że główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce oraz kierunki działań niezbędnych do ich osiągnięcia określa „Polska Strategia Wodorowa do roku 2030”.

Wykorzystanie technologii wodorowych to główny cel zainicjowanej w maju 2021 roku „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”. Jej powstanie pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii oraz zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

Resort wskazał, że przy realizacji inwestycji wodorowej w Sanoku będzie niezbędne pozyskanie partnerów posiadających know-how oraz odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu tak skomplikowanych projektów. Kluczowym partnerem dla Sanoka w tej sprawie będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ważnym partnerem w projekcie będzie również firma Autosan sp. z o.o., która już od prawie roku szczyci się prototypem autobusu zasilanego wodorem.

Zaznaczono, że zasadniczym zadaniem, będącym gwarantem powodzenia tego projektu, jest kształcenie kadr, które zapewnią sprawne funkcjonowanie całej instalacji w przyszłości. Dlatego już od października na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku zostanie uruchomiona nowa specjalność: energetyka wodorowa.

Tagi:
wodór, sanok, hub

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.