Największa w historii inwestycja w ekologiczną stal – Salzgitter zatwierdza wydanie 723 mln euro na pierwszy etap projektu ukierunkowanego na wodór

Strona główna Energetyka, OZE Największa w historii inwestycja w ekologiczną stal – Salzgitter zatwierdza wydanie 723 mln euro na pierwszy etap projektu ukierunkowanego na wodór

Partnerzy portalu

Największa w historii inwestycja w ekologiczną stal – Salzgitter zatwierdza wydanie 723 mln euro na pierwszy etap projektu ukierunkowanego na wodór - ZielonaGospodarka.pl
Fot. salzgitter-ag.com

Niemiecki producent stali rozpocznie zastępowanie swoich wielkich pieców węglowych urządzeniami do bezpośredniej redukcji, które wykorzystują zielony wodór.

Salzgitter wyda 723 mln euro na pierwszy etap rozwoju długofalowego planu dekarbonizacji swojej działalności – która odpowiada za 1 proc. emisji dwutlenku węgla w Niemczech – który ma zostać zrealizowany do końca 2033 roku.

Jest to największa jak dotąd inwestycja w zieloną stal. Kilka większych zostało ogłoszonych w ostatnim czasie przez konkurencyjnych producentów stali, takich jak LKAB, SSAB i ArcelorMittal. Finansowanie tych projektów związanych z zieloną stalą nie zostało jeszcze zatwierdzone.

CZYTAJ>> RWE wspólnie z ArcelorMittal będą budować i eksploatować MFW i instalacje wodorowe na potrzeby produkcji niskoemisyjnej stali

Plan Salzgittera – Salcos (Salzgitter Low CO2 Steelmaking), będzie wykorzystywał zielony wodór w celu zastąpienia węgla używanego obecnie w wielkich piecach do pozyskiwania żelaza z rudy.

– Będzie to możliwe dzięki tzw. instalacjom bezpośredniej redukcji, w których ruda żelaza jest redukowana do żelaza bezpośrednio w stanie stałym przez wodór – czytamy na stronie internetowej Salcos.

Technologia ta emituje parę wodną zamiast dwutlenku węgla.

– Celem Salcos jest przekształcenie zintegrowanej huty w niskoemisyjną produkcję stali surowej w trzech etapach w okresie do 2033 roku. W ramach transformacji wybudowane zostaną zakłady redukcji bezpośredniej oraz elektryczne piece łukowe, które następnie etapami zastąpią wielkie piece i konwertory – wyjaśnia firma w swoim komunikacie.

– Nowe zakłady umożliwią nam produkcję 1,9 mln ton stali zielonej rocznie. Klienci z różnych branż już teraz wyrażają żywe zainteresowanie. W rezultacie Grupa Salzgitter uzgodniła w ostatnich tygodniach możliwe dostawy z klientami z różnych sektorów, w tym z producentami sprzętu AGD, przemysłem motoryzacyjnym – czytamy dalej w komunikacie.

Producent samochodów BMW jest wśród firm, które zgodziły się kupić zieloną stal od Salzgitter.

Finansowanie zostało zatwierdzone na początku tego tygodnia przez radę nadzorczą spółki po wcześniejszym podpisaniu przez jej zarząd.

– Jestem przekonany, że terminowe wdrożenie Salcos wygeneruje dla nas przewagę konkurencyjną na rynku zielonej stali – powiedział prezes Salzgitter, Gunnar Groebler, który wcześniej był szefem energetyki wiatrowej w szwedzkim Vattenfall.


Producent stali dodał, że pomimo udostępnienia 723 mln euro z własnych funduszy na projekt Salcos, nadal "liczy na finansowanie publiczne i w konsekwencji złożył odpowiednie wnioski o dotacje kilka miesięcy temu – ostateczne decyzje są jednak nadal w toku".

Mimo że produkcja zielonej stali jest droższa niż tradycyjnej, to w przypadku gotowych wyrobów będzie ona stanowić jedynie minimalny dodatkowy koszt. Przykładowo, oczekuje się, że doda ona jedynie 150-300 euro do kosztów produkcji średniej wielkości samochodu elektrycznego. Volvo już wprowadza wykorzystanie zielonej stali w swoich ciężarówkach, natomiast Mercedes-Benz i BMW zrobią to odpowiednio od 2025 i 2026 roku.

Salzgitter zamierza zakończyć pierwszy etap rozbudowy Salcos, zmniejszając emisję CO2 w swojej produkcji stali o 30 proc. do końca 2025 roku, a drugi etap zakończyć do końca 2030 roku, wraz z 50-procentową redukcją dwutlenku węgla.

Pełny projekt ma zostać zakończony do 31 grudnia 2033 roku, redukując emisję CO2 o ponad 95 proc.

Tagi:
wodór , stal, Volvo , bmw

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.