Warszawa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie w sprawie oczyszczalni ścieków "Cyraneczka"

gm

04.01.2023 21:34 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling Warszawa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie w sprawie oczyszczalni ścieków "Cyraneczka"

Partnerzy portalu

Warszawa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie w sprawie oczyszczalni ścieków "Cyraneczka" - ZielonaGospodarka.pl
Kanał Wawerski, fot. Dariusz Kowalczyk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38022141

Warszawa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie w sprawie oczyszczalni ścieków "Cyraneczka".

W środę, 4 stycznia w CZK odbyło się spotkanie w sprawie sytuacji w oczyszczalni ścieków "Cyraneczka". Chociaż miasto nie jest w tej sprawie stroną, ale zależało nam na stworzeniu przestrzeni do wymiany informacji i stanowisk wszystkich zainteresowanych podmiotów i instytucji - powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

Rzeczniczka przekazała, że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron - czyli oczyszczalni, która jest obiektem prywatnym i pozostaje w zarządzie Zespołu Budowy Domów Jednorodzinnych i Wielorodzinnych Sp. z o.o., Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz PGW Wody Polskie, a także burmistrzowie dzielnic Wawer i Wesoła. Spotkanie dotyczyło zanieczyszczenia Kanału Wawerskiego.

O zdarzeniu poinformował na początku grudnia radny dzielnicy Wawer Piotr Grzegorczyk. "Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zarządził kontrolę w oczyszczalni Cyraneczka, która potwierdziła nielegalne zrzuty nieczystości do kanału. Oczyszczalnia zapłaciła największy możliwy mandat: całe 500 zł" - napisał 8 grudnia na Facebooku Piotr Grzegorczyk.

Dodatkowo kilka dni temu rady z Wawra skierował do prezydenta Warszawy oraz do zarządów dzielnic Wawer i Wesoła apel o utworzenie sztabu kryzysowego w związku z zanieczyszczeniem Kanału Wawerskiego.

"Organizatorem spotkania było Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, chociaż miasto nie jest w tej spawie stroną, ale zależało nam na stworzeniu przestrzeni do wymiany informacji i stanowisk wszystkich zainteresowanych podmiotów i instytucji. Dzięki spotkaniu przy jednym stole, niezbędne działania będą lepiej skoordynowane" - zaznaczyła.

Przekazała, że na spotkaniu ustalono, że najpilniejszym zadaniem oczyszczalni jest opróżnienie zbiorników retencyjnych oraz zabezpieczenie ich brzegów. "Wody Polskie natomiast skupiają się na skarpie Kanału Wawerskiego, która wymaga ustabilizowania. Sposób funkcjonowania oraz zabezpieczenia skarpy i zbiorników musi uwzględniać fakt, że w tym środowisku żyją bobry, które są pod ochroną i stanowią ważny element ekosystemu" - dodała.

Poinformowała, że stan zbiorników retencyjnych, znajdujących się przy oczyszczalni "Cyraneczka", skontroluje w najbliższych dniach Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.


Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.