Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zamknął Tor Poznań tuż przed zaplanowanymi mistrzostwami. Powodem takiej decyzji jest – zdaniem urzędników – nadmierny hałas. W pobliżu toru znajdują się osiedla, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie Port Lotniczy Poznań-Ławica. Na 19 kwietnia planowano tam otwarcie sezonu wyścigowego.
Już 20 kwietnia w Katowicach odbędzie się konferencja "ZIELONA ENERGIA DLA SAMORZĄDÓW - od strategii do niezależności", organizowana przez Fundację RE-Source Poland Hub. Wydarzenie to nowa, dedykowana platforma stworzona z myślą o jednostkach samorządu terytorialnego, które chcą świadomie i skutecznie zarządzać energią – od planowania zakupów i zamówień publicznych, po rozwój lokalnych źródeł OZE i budowanie niezależności energetycznej.
ORLEN kontynuuje rozbudowę sieci ultraszybkiego ładowania pojazdów elektrycznych także poza Polską i w Czechach uruchomił pierwsze wielostanowiskowe huby. Po udanym pilotażu pierwszego obiektu w Průhonicach przy autostradzie D1, koncern otworzył cztery kolejne, a do końca 2026 roku planuje mieć ich w tym kraju w sumie 11, umacniając pozycję lidera wśród stacji paliw w segmencie elektromobilności.
Grupa Energa przekroczyła 1 GW mocy OZE w źródłach wytwórczych i dalej konsekwentnie je rozwija. Zakończono budowę przyłącza dla realizowanej na Pomorzu farmy fotowoltaicznej PV Łosienice (gm. Kościerzyna) o mocy 39,9 MW. Prowadzona przez Energę Green Development inwestycja ma zostać oddana do użytkowania jeszcze w tym roku.
Przywrócono zewnętrzne dostawy energii do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w okupowanym przez Rosjan Enerhodarze na Ukrainie – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Był to 13. raz od początku wojny, kiedy do zakład utracił i odzyskał dostawy prądu.
ORLEN uruchomił produkcję z kolejnych odwiertów na złożach gazu ziemnego – Jastrzębiec w województwie lubelskim oraz Sierosław w Wielkopolsce. Łącznie obie inwestycje dostarczą około 140 mln m³ gazu ziemnego w pierwszym roku i zapewnią stabilne wydobycie przez kolejnych kilkanaście lat. Projekty te przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw surowca dla energetyki i przemysłu.
Evergreen Marine, jeden z największych operatorów kontenerowych na świecie, poinformował o zamówieniu sześciu ultra-wielkich kontenerowców o pojemności 24 000 TEU każdy. Jednostki powstaną w południowokoreańskiej stoczni Hanwha Ocean i będą należeć do największych statków tego typu na świecie. Inwestycja stanowi istotny element długoterminowej strategii dekarbonizacji armatora, zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Na początku roku woda w Morzu Bałtyckim opadła do najniższego poziomu w historii pomiarów, prowadzonych od 1886 roku. Średnie poziomy Bałtyku były o 67 cm niższe od wieloletniej normy, a z akwenu ubyło około 275 km3 wody, czyli niemal 275 miliardów ton. Gospodarka Morska zapytała o pływy badaczki Bałtyku z Uniwersytetu Gdańskiego – prof. dr hab. Dorotę Burską i dr Halinę Kendzierską z Wydziału Oceanografii i Geografii UG w Gdyni.
Od startu systemu - de facto przez trzy miesiące - Polacy zwrócili 520 milionów puszek i butelek ze znakiem kaucji. Najnowsze dane potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko działa z pełną mocą, ale realnie zmienia codzienne nawyki konsumentów i rynek opakowań. Efekty widać już dziś - w czystszym otoczeniu i rosnącym udziale surowców wracających do obiegu.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej informuje, że tylko do 2030 roku sektor morskiej energetyki wiatrowej stworzy zapotrzebowanie na nawet od 20-30 tys. nowych miejsc pracy. Z kolei ostatni raport firmy konsultingowej Baker Tilly wskazuje, że przy całkowitym wykorzystaniu potencjału offshore’u na Bałtyku nasza gospodarka dostanie zastrzyk o wartości 346 mld zł.
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza