Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w roku 2022 wytworzono na całym świecie 62 miliardy kilogramów elektrośmieci. To tak, jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami. Dalsze prognozy przewidują, że do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie do 82 miliardów kilogramów, co stanowi wzrost aż o 32% w porównaniu do roku 2022.
Bank Gospodarstwa Krajowego dysponuje prawie 40 mld zł na program wsparcia zielonej transformacji polskich miast, realizowany w formie pożyczek ze środków unijnych w ramach KPO - poinformował w poniedziałek w Bydgoszczy prezes BGK Mirosław Czekaj.
RWE z sukcesami kontynuuje rozwój swojej działalności w zakresie energii słonecznej w Polsce.Po uruchomieniu w czerwcu farmy fotowoltaicznej Bojanowo z planowanej budowy portfela projektów o łącznej mocy ponad 100 megawatów (MWac), firma rozpoczęła budowę kolejnej wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Około 40 000 naziemnych modułów fotowoltaicznych zostanie zainstalowanych w gminie Deszczno (województwo lubuskie) w zachodniej Polsce.
Największa polska prywatna grupa energetyczna po raz pierwszy w historii wyemituje 5-letnie Zielone Obligacje. Zainteresowanie ofertą Polenergii przewyższyło oczekiwania spółki. Kwota popytu ze strony inwestorów przekroczyła 1 miliard złotych. W odpowiedzi na nadsubskrypcję, Polenergia zdecydowała o zwiększeniu kwoty emisji z 500 do 750 milionów złotych. Większość środków pozyskanych z Zielonych Obligacji zostanie przeznaczona na finansowanie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
KNM 2024,największa konferencja branży nowej mobilności w Europie Środkowo-Wschodniej, zakończył się. Przez 72 godziny ponad 400 prelegentów z całego świata, w ramach 160 punktów programu, omawiało najważniejsze wyzwania i trendy polityczne, rynkowe, gospodarcze, technologiczne i społeczne związane z zeroemisyjnym transportem. Jakie są najważniejsze wnioski z kongresu?
PGE chce w listopadzie zamknąć finansowanie dla projektu morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 2 – poinformował prezes PGE Dariusz Marzec.
Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska spływają pierwsze uwagi w ramach konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy dot. tzw. ustawy wiatrakowej. Często odnoszą się do odległości stawiania wiatraków od obszarów Natura 2000 - poinformował w Studiu PAP wiceszef MKiŚ Miłosz Motyka (PSL).
Qair Polska, spółka energetyczna oferująca energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych otwiera swoją największą farmę fotowoltaiczną w Polsce. Instalacja o mocy 80 megawatów, zlokalizowana na terenie gminy Golczewo, w województwie zachodniopomorskim, będzie generowała 71 GWh wyłącznie czystej zielonej energii rocznie.
Cemex Polska opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju za lata 2022-2023. Dane zawarte w publikacji potwierdzają, że firma konsekwentnie realizuje globalną strategię „Future in Action”, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu. Raport jest dostępny na stronie internetowej Cemex Polska.
Tempo ocieplania się oceanów wzrosło prawie dwukrotnie od 2005 roku i ponad jedna piąta powierzchni oceanów na świecie doświadczyła w ubiegłym roku poważnej fali upałów - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu europejskiego obserwatorium Copernicus.
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
00:03:15
Vulcan Training & Consultancy buduje w Rumi jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych dla offshore w Europie
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu