WIOŚ bada sprawę zanieczyszczenia terenu chronionego w rejonie rzeki Rosicy w Nowym Boryszewie

WIOŚ bada sprawę zanieczyszczenia terenu chronionego w rejonie rzeki Rosicy w Nowym Boryszewie - ZielonaGospodarka.pl
02.10.2023 13:44
Strona główna Klimat, Edukacja WIOŚ bada sprawę zanieczyszczenia terenu chronionego w rejonie rzeki Rosicy w Nowym Boryszewie

Partnerzy portalu

WIOŚ bada sprawę zanieczyszczenia terenu chronionego w rejonie rzeki Rosicy w Nowym Boryszewie - ZielonaGospodarka.pl

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Płocku wszczęła czynności kontrolne w związku z zasypywaniem ziemią, prawdopodobnie pochodzącą z budowy, terenu w pobliżu brzegu rzeki Rosicy w obrębie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w miejscowości Nowe Boryszewo.

Inspektorzy ochrony środowiska z płockiej delegatury podjęli działania po zgłoszeniu, które wpłynęło tam 20 września, a dotyczyło "zasypywania ziemią terenu w pobliżu linii brzegowej rzeki Rosicy w obrębie Zespołu Przyrodniczo–Krajobrazowego Jar Rzeki Rosicy w miejscowości Nowe Boryszewo" - poinformował w poniedziałek WIOŚ.

Według zgłoszenia - jak podano w komunikacie - "na teren przyjeżdżały samochody ciężarowe transportujące ogromne ilości ziemi wraz z odpadami budowlanymi, co nasuwało podejrzenie, że zrzucana ziemia pochodzi z terenu budowy".

W związku ze zgłoszeniem inspektorzy ochrony środowiska z płockiej delegatury przeprowadzili oględziny nieruchomości, wykonali dokumentację fotograficzną i przesłuchali właściciela posesji, a także pracownika jednej z firm transportującej ziemię; właściciel innej firmy zwożącej ziemię odmówił złożenia wyjaśnień.

"Oględzinom poddano teren działek w miejscowości Nowe Boryszewo" - wyjaśniono w informacji WIOŚ. Jak zaznaczono, na terenie tym znajdowała się skarpa oraz kilka pryzm ziemi, przy czym podczas oględzin pojazd ciężarowy rozładowywał ziemię, a spychacz, wyrównywał poziom gruntu.

W trakcie prowadzonych czynności - jak wskazał WIOŚ - na teren nieruchomości przyjeżdżały również inne samochody ciężarowe, które rozładowywały ziemię, a "poglądowy obmiar" wskazał, że pryzmy mają kubaturę ponad 10,4 tys. metrów sześc.

WIOŚ podkreślił, że w związku poczynionymi na miejscu ustaleniami zwrócono się do Komendy Miejskiej Policji w Płocku o informację o pojazdach znajdujących się na terenie nieruchomości, gdzie przeprowadzono oględziny, a także wezwanie do właściciela firmy zwożącej tam ziemię, który odmówił składania wyjaśnień, "celem przesłuchania go w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego".

"WIOŚ w Warszawie będzie prowadził dalsze czynności kontrolne. Zostaną podjęte sankcje administracyjne i karne" - zaznaczono w komunikacie.

Według ustawy o ochronie przyrody z 2004 r., zespół przyrodniczo-krajobrazowy to forma ochrony przyrody w Polsce, a obszar taki definiowany jest tam jako "fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe lub estetyczne".

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ apiech/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.