Worki nawadniające chronią młode drzewa przed wysychaniem

zk

04.08.2022 10:15 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Worki nawadniające chronią młode drzewa przed wysychaniem

Partnerzy portalu

Worki nawadniające chronią młode drzewa przed wysychaniem - ZielonaGospodarka.pl

Wysoka temperatura, upały to stres zwłaszcza dla młodych roślin. Hamuje ich wzrost i może powodować zamieranie - powiedziała Izabela Giedrojć z Zarządu Dróg Miejskich w Puławach. Dodała, że ratunkiem są worki nawadniające owijane wokół pni.

W Puławach worki nawadniające zakładane są na wszystkie nowo posadzone drzewa, co ratuje je przed zamieraniem podczas upałów. "Obserwujemy w mieście dramatyczny spadek wód gruntowych, a padający deszcz nie jest w stanie uzupełnić tych braków. Przez to system korzeniowy młodych drzew nie ma możliwości skorzystania wody, bo jej po prostu nie ma" - powiedziała w rozmowie z PAP Izabela Giedrojć, kierownik Działu Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.

Worek nawadniający mocowany jest wokół pnia drzewa, a woda kropelkowo uwalniana jest do systemu korzeniowego drzewa. Zwiększa to szanse rozwoju i wegetacji drzewa w skrajnych warunkach obecnej suszy. "Cena sadzonki drzewa jest coraz wyższa. Obecnie drzewo kosztuje ponad 500 złotych i w momencie, kiedy sadzi się większą liczbę drzew, to zaczynają się robić spore koszty" - podkreśliła Giedrojć i dodała, że jeżeli przeżywalność posadzonego drzewa w mieście wynosi około 20 procent "to można policzyć, ile traci się pieniędzy, jeżeli taka sadzonka się nie przyjmie. Dzięki workom udatność sadzenia w naszym mieście wynosi 100 procent".

Zakup jednego worka nawadniającego o pojemności 60 litrów to koszt około 100 złotych. "Worek ma minimum trzyletnią gwarancję i jest wykonany z materiału odpornego na promienie słoneczne. Uzupełnia się go dwa razy w tygodniu" - wyjaśniła. I dodała, że w przypadku młodych drzew, worki zdejmuje się właśnie po trzech latach, gdyż system korzeniowy jest już na tyle rozwinięty, że jest w stanie samodzielnie pobierać wodę z głębszych warstw gleby.

Do tej pory w Puławach stosowano perforowane rury drenażowe do nawadniania drzew sadzonych na terenach parków i skwerów. „Takie rury wymagają jednak systematycznego, częstego i precyzyjnego podawania wody. W pasach drogowych nie zawsze jest możliwość codziennego podlewania drzew rozproszonych wzdłuż wielu ulic gminnych. Z workami nie ma takiego kłopotu" - stwierdziła kierownik Działu Zieleni Zarządu Dróg Miejskich.

Podkreśliła, że wlewanie wody na rozgrzany grunt wokół drzewa "mija się z celem, bo woda wyparuje jeszcze zanim dotrze do korzeni". "W obecnych czasach, kiedy woda jest dobrem reglamentowanym, to jej oszczędzanie ma coraz większe znaczenie. Dlatego, kiedy jesienią posadzimy 60 nowych drzew w mieście, to wszystkie zostaną zaopatrzone w worki nawadniające" - podsumowała Giedrojć.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.