BOŚ sfinansuje inwestycje proekologiczne Żyrardowa

zk

14.07.2022 08:47 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia BOŚ sfinansuje inwestycje proekologiczne Żyrardowa

Partnerzy portalu

BOŚ sfinansuje inwestycje proekologiczne Żyrardowa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Bank Ochrony Środowiska podpisał ramowe porozumienie z miastem Żyrardów dot. wymiany informacji i doświadczeń w zakresie przygotowania i finansowania inwestycji proekologicznych - poinformował w środę bank.

Bank wyjaśnił, że deklaracja współpracy podpisana w Żyrardowie to początek kooperacji z jednostkami samorządu terytorialnego z wykorzystaniem grantu ELENA. Jeszcze w lipcu BOŚ planuje nawiązać współpracę z kolejnymi samorządami - gminą Gdów (gmina wiejska w woj. małopolskim), Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, skupiającym 17 gmin w woj. warmińsko-mazurskim, z gminą miejsko-wiejską Wolbórz w woj. łódzkim oraz z władzami powiatu lipskiego w woj. mazowieckim.

Jak poinformowano, kluczowym elementem porozumienia, jakie zostało podpisane z Żyrardowem dotyczy udostępnienie przez BOŚ bezzwrotnego finansowania pochodzącego z unijnego programu ELENA przeznaczonego na sfinansowanie przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej dla realizacji inwestycji proekologicznych.

Środki z grantu ELENA którymi dysponuje BOŚ pozwolą na sfinansowanie 90 proc. kosztów dokumentacji technicznej koniecznej do przygotowania w ramach planowanych inwestycji ekologicznych. Wśród działań możliwych do sfinansowania z grantu są m.in. audyty energetyczne, projekty architektoniczno-budowlane, analizy techniczne, raporty oddziaływania na środowisko oraz studia wykonalności odnawialnych źródeł energii. Samorząd poniesie koszt w wysokości 10 proc. wartości przygotowania dokumentacji.

Bank przekazał, że zawarte porozumienie obejmuje kilka obszarów związanych z zielonymi inwestycjami. W jego ramach miasto może liczyć na wsparcie BOŚ przy projektach mających na celu: poprawę efektywności energetycznej – w tym poprzez montaż instalacji OZE – wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Możliwe do zrealizowania są również projekty dotyczące budynków użyteczności publicznej, modernizacji lub rozbudowy oświetlenia ulicznego, budowy stacji ładowania pojazdów zeroemisyjnych oraz rozwoju i modernizacji sieci ciepłowniczych.

Porozumienie obowiązuje do końca 2023 r. z możliwością jego przedłużenia.

Bank poinformował ponadto, że jesienią br. BOŚ uruchomi specjalny produkt dla samorządów – EKO Pożyczka dla samorządów – który umożliwi sfinansowanie wkładu własnego samorządów w projektach dotacyjnych.

ELENA (ang. European Local Energy Assistance) to program zarządzany przez Europejski Bank Inwestycyjny. Granty pochodzące z programu ELENA mogą być spożytkowane w trzech obszarach: wspierania efektywności energetycznej i inwestycji w energię odnawialną, zwiększania efektywności energetycznej budynków oraz rozbudowy innowacyjnego transportu miejskiego. Bank Ochrony Środowiska jest obecnie jedynym bankiem w Polsce, który w ramach tego programu może wspierać jednostki samorządu terytorialnego w przygotowaniu i finansowaniu dokumentacji technicznej.

Partnerzy portalu

poleco_mtp

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 20590,00 $ tona -3,81% 26 wrz
 Cynk 2943,00 $ tona -3,00% 26 wrz
 Aluminium 2125,00 $ tona -1,25% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.