Wynik wyszukiwania - " finanse" - Wiadomości

Podsumowanie Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024

W dniach 19 i 20 marca 2024 roku odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit, międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, przedstawicieli ambasad, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
22.03.2024

Zmieniony zarząd Vortex Energy wdraża nowy model biznesowy spółki

W należącej do grupy Vitol spółce Vortex Energy zaszły istotne zmiany w składzie zarządu. Rada Nadzorcza zatwierdziła decyzję o powołaniu Justine Ryan na stanowisko prezesa zarządu. Za finanse spółki odpowiada Adam Błażeczek, zaś Maciej Przybylski kieruje działalnością operacyjną. Zmiany w kierownictwie wynikają z ambitnych planów inwestycyjnych i ciągłego rozwoju firmy.
13.03.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
02.03.2024

Polski Kongres Klimatyczny 2024

Tegoroczny Polski Kongres Klimatyczny odbędzie dniach 19-20 marca 2024 r., w Warszawie. Sesje tematyczne, spotkania, panele, wystąpienia i match-making biznesowy, jak również wydarzenia towarzyszące będą odbywały się na warszawskim Powiślu, w trzech budynkach jednocześnie, tj. w Centrum Nauki Kopernik, Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego i hotelu Barcelo.
16.01.2024

Smart home w Grudziądzu

Spółka OPEC GRUDZIĄDZ wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Grudziądzu wprowadziły pilotażowe rozwiązanie SMART HOME, które funkcjonuje w wielorodzinnym budynku zlokalizowanym na osiedlu Strzemięcin.
14.01.2024

Czarne chmury nad czarny złotem. Koniec petrodolarów już wkrótce?

Popyt na ropę i gaz spadnie do końca dekady, zaś spadające ceny prawdopodobnie pogorszą się z powodu nadpodaży. Takie czarne prognozy wypływają z lektury raportu od think thanku Carbon Tracker. Czy zmierzamy do końca prosperity państw eksportujących czarne złoto, jakim jest ropa naftowa?
18.12.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Świadome zużywanie energii powinno być elementem dekarbonizacji [wideo]

Poprawa efektywności energetycznej jest ważna. Gospodarstwa domowe odpowiadają za ok. 30 proc. zużywanej w Polsce energii. Świadome zmiany w codziennych nawykach, mające na celu oszczędność energii, mogą i powinny stanowić jeden z filarów polskiej dekarbonizacji.
21.11.2023

Kearney: nadchodzi era biznesu stawiającego na regenerację

Raport Kearney: W okresie 2019-2023 wygrywały biznesy, które wykazały się odpornością. W kolejnych 5 latach kluczem będzie zdolność do szybkiej regeneracji. Większość liderów globalnych korporacji przeczuwa, że trwające obecnie programy transformacji strategicznej nie przynoszą oczekiwanych efektów, ponieważ nie adresują najważniejszych obecnie wyzwań.
23.10.2023

Konsumenci a produkty z recyklingu: co wynika z nowego badania Stena Recycling?

Realia ekonomiczne wpływają na decyzje polskich konsumentów. Co czwarty z nich kupił mniej produktów nadających się do recyklingu właśnie ze względu na tegoroczne wzrosty cen. Jednocześnie, jeden na pięciu konsumentów jest skłonny zapłacić więcej za produkt pochodzący z materiałów z recyklingu lub nadający się do recyklingu. Wynika to z najnowszego badania The Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling. Cały raport zostanie opublikowany podczas Circular Initiative w Sztokholmie już 14 listopada.
03.10.2023

Wiercenia w Grodźcu na Śląsku. Szukają źródeł geotermalnych

Wiercenia w poszukiwaniu źródeł geotermalnych ruszyły w piątek w Grodźcu koło Bielska-Białej. Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna powiedział PAP, że za kilka tygodni będzie już wiadomo, czy jest tam woda i jaką ma temperaturę. Z badań wynika, że może ona sięgać nawet 95 stopni C.
30.09.2023

Volkswagen Financial Services i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych ogłaszają strategiczne partnerstwo

Volkswagen Financial Services, lider finansowania samochodów osobowych w Polsce , oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), największa organizacja branżowa kreująca rynek elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE, poinformowali o nawiązaniu współpracy strategicznej na rzecz rozwoju rynku zeroemisyjnego w Polsce. VW FS będzie wyłącznym i jedynym partnerem strategicznym PSPA w obszarze finansowania.
27.09.2023

Premier: zahamowaliśmy przywóz odpadów z Niemiec

My ten proceder uszczelniliśmy. My ten proceder zatrzymaliśmy w dużym stopniu poprzez system kaucji - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii niebezpiecznych odpadów. Dodał, że problem, który zostawiony został przez Donalda Tuska i PO jest gigantycznych rozmiarów.
24.08.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

"Magazynowanie energii przestało już być tylko tematem branżowym, takim, którym interesują się tylko energetycy. Dzisiaj o magazynowaniu energii mówią już wszyscy. Każdy, kto posiada, chociażby smartfon, zdaje sobie sprawę, że kwestia możliwości magazynowania energii i korzystania z niej wtedy gdy nie mamy dostępu do sieci, jest kwestią kluczową, przekładająca się na naszą mobilność oraz większą elastyczność."
27.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
20.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Bank Pekao S.A. wspólnie z IFC sfinansuje rozbudowę fabryki separatorów wykorzystywanych w akumulatorach samochodów elektrycznych

Bank Pekao oraz International Finance Corporation (IFC) wraz z innymi instytucjami finansowymi udzieli firmie SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o. finansowania na rozbudowę fabryki produkującej separatory do akumulatorów w samochodach elektrycznych.
30.05.2023

Maersk wykorzystuje SAP BTP do przyspieszenia strategicznej transformacji

Maersk, największa na świecie firma zajmująca się transportem kontenerowym, poczyniła znaczne postępy w swojej cyfrowej transformacji, wykorzystując platformę SAP Business Technology Platform. Dzięki technologii SAP i automatyzacji procesów, firma zwiększyła wydajność operacji biznesowych i zoptymalizowała procesy.
30.05.2023

Reforma ETS: Co cięcia emisji oznaczają dla europejskich przedsiębiorstw?

Trwająca reforma systemu ETS to ważny element ograniczania przez Unię Europejską emisji gazów i drogi do neutralności klimatycznej kontynentu. W ramach wdrażanych przepisów całkowicie zniesione mają być bezpłatne uprawnienia, a do systemu ETS włączono po raz pierwszy gazy z sektora morskiego.
17.05.2023

Homo Sapiens wymrze z powodu hipokryzji klimatycznej

Niespójność działań, brak odpowiedzialności w zarządzaniu kurczącymi się zasobami naturalnymi, coraz większe problemy z wodą - oto jedne z wyzwań stojących przed transformacją życia człowieka na planecie Ziemia, jeśli Homo Sapiens ma na niej przeżyć.
24.04.2023

Columbus wchodzi na główny parkiet GPW

Już 12 kwietnia Columbus Energy S.A. przejdzie z rynku New Connect na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma jest liderem w dziedzinie fotowoltaiki w Polsce. Debiutowi nie towarzyszy emisja akcji.
11.04.2023

Greenvolt sprzeda polską farmę wiatrową za 18,8 miliona euro

List intencyjny przewiduje sprzedaż farmy wiatrowej w północno-zachodniej Polsce za kwotę 2,35 miliona euro za MWp. • Rozwiązanie Behind The Meter - dostawa energii z instalacji przyłączonych do sieci odbiorcy - umożliwia pokonanie ograniczeń związanych z przyłączaniem instalacji energii odnawialnej do sieci elektrycznej. • Transakcja umożliwi Greenvolt przejście do kolejnego etapu utworzonej przez spółkę strategii rotacji aktywów. • Celem jest sprzedaż w tym roku co najmniej 200 MWp łącznie w Polsce i w Portugalii.
04.04.2023

Przejście oraz rozwój rolnictwa bezorkowego może być sfinansowane pożyczką 0%

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 proc. na realizację zrównoważonych praktyk zarządzania gruntami. Program ten wspiera rolnictwo węglowe - innowacyjne podejście do gospodarki rolnej, mające na celu zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze poprzez magazynowanie CO2 w glebie, co w efekcie ma doprowadzić m.in. do zwiększenia plonów.
23.03.2023

PSG ukończyła budowę gazociągu - Białystok zabezpieczony energetycznie [WIDEO]

W powiecie zambrowskim zakończyła się budowa gazociągu wysokiego ciśnienia, łączącego Białystok z systemem przesyłowym między Polska i Litwą. Inwestycja, którą realizowała Polska Spółka Gazownictwa (PSG), kosztowała 21 mln zł.
21.03.2023

2023 będzie rekordowy pod względem liczby inwestycji w magazyny energii

Rok 2023 będzie rekordowy pod względem liczby inwestycji w magazyny energii wśród prosumentów – prognozują specjaliści z branży OZE. W ocenie ekspertów magazynowanie energii zmieni rynek zarządzania energią.
21.02.2023

ZPP apeluje w sprawie ustawy 10H

Przy tak dużym zapotrzebowaniu na zieloną energię w Polsce, uważamy, że wszelkie decyzje ograniczające rozwój OZE są dla naszego kraju straconą szansą na wiele nowych inwestycji, miejsca pracy i budowanie przewag konkurencyjnych w regionie.
15.02.2023

Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej

Shannon Sturgil, dyrektor generalny Siemens Gamesa ds. lądowej energetyki wiatrowej w Ameryce Północnej, w rozmowie z Windpower Monthly podkreśla, że problemem dla energetyki wiatrowej w USA nie są finanse, dostęp do komponent czy galopująca inflacja. Problem leży w braku wykwalifikowanej kadry niezbędnej do realizacji projektów OZE.
07.02.2023

Rząd pracuje nad uproszczeniem przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych

Uproszczenie sprawozdawczości spółdzielni energetycznych, doprecyzowanie zasad rozliczeń pomiędzy tymi podmiotami a sprzedawcą, ułatwienia w przyłączaniu nowych źródeł energii odnawialnej - proponuje zespół ekspertów przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Jak podaje Prawo.pl, przygotowane zmiany mają zachęcić do tworzenia spółdzielni energetycznych.
02.02.2023

Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne za ponad 97 mln euro z udziałem w zyskach

Columbus Energy sprzedaje portfel 102,5 MW farm fotowoltaicznych za ponad 97 mln euro. Kupującym jest spółka ENGIE Zielona Energia, należąca do francuskiego koncernu energetycznego ENGIE.
23.12.2022

Bez likwidacji 10H nie będzie miliardów z KPO

Likwidacja barier dla energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z kamieni milowych dla Krajowego Planu Odbudowy. To zobowiązania, jakie złożył polski rząd, by odblokować unijne środki finansowe. Chodzi o ok. 160 mld złotych, które mają być przeznaczone na odbudowę gospodarczą po pandemii, w tym także na energetykę. Dlatego Sejm powinien jak najszybciej znowelizować tzw. ustawę odległościową i odblokować możliwość realizacji nowych projektów lądowych farm wiatrowych.
08.12.2022

Kurtyka: obecny szczyt klimatyczny, jak i kolejne, mogą przynieść duże rozczarowanie [WYWIAD]

Najbliższe szczyty klimatyczne, w tym tegoroczny w Egipcie, będą bardzo trudne, ponieważ świat wkracza w epokę chaosu - powiedział b. minister klimatu, doradca międzynarodowy Michał Kurtyka. Ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące.
08.11.2022

Przygotuj swój dom do wyjazdu na Wszystkich Świętych i zmniejsz wysokość rachunków za energię elektryczną

Najbliższe dni to czas odwiedzania i porządkowania grobów naszych bliskich. W tym celu niejednokrotnie podróżujemy na drugi koniec Polski, pokonując setki kilometrów. Często skutkuje to kilkudniową nieobecnością w domu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mieszkania nie tylko unikniemy awarii, ale także zmniejszymy wysokość rachunku za energię elektryczną.
28.10.2022

Badanie CCA: spośród 152 notowanych spółek, 21 z tytułem "Spółka Świadoma Klimatycznie"

Zdecydowanie, trzykrotnie wzrosła liczba spółek świadomych klimatycznie w Polsce. Grono liderów powiększyło się z 7 w roku 2021 do 21 firm, które 2022 roku otrzymały tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie w 4 edycji Badania Świadomości Klimatycznej CCA, przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska, we współpracy z MATERIALITY. I choć ze świadomością klimatyczną w organizacjach jest lepiej, to wciąż daleko nam do odpowiedzialności w zarządzaniu tak ważnym dla
20.10.2022

Local Trends: mapa wyzwań i dobre praktyki

Kryzys energetyczny, zielona transformacja miast i wsi, nowa perspektywa finansowa – to tylko niektóre tematy poruszane podczas Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. W połowie października Poznań stanie się miejscem najważniejszych debat o samorządach, których efektem będą wydane w formie raportu rekomendacje.
10.10.2022

Brytyjska Partia Pracy obiecuje stworzenie publicznej spółki energetycznej Great British Energy

W ciągu roku po przejęciu władzy rząd Partii Pracy stworzy Great British Energy - publiczną spółkę energetyczną, która będzie dostarczać energię z odnawialnych źródeł - zapowiedział we wtorek lider brytyjskiej opozycji Keir Starmer na konferencji laburzystów w Liverpoolu.
29.09.2022

Warszawa oszczędza – plan stolicy na kryzys energetyczny

W przyszłym roku rachunki Warszawy za energię elektryczną wzrosną o co najmniej pół miliarda złotych. Stolica apeluje do rządu o wsparcie dla samorządów, a jednocześnie wdraża i planuje kolejne działania, które pozwolą na ograniczenie kosztów energii.
26.09.2022

Morawiecki w "Financial Times": zawieszenie ETS to lepszy sposób na obniżenie kosztów energii

Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - uważa premier Mateusz Morawiecki, cytowany w czwartek przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przez przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
08.09.2022

Polakom tylko się wydaje, że wiedzą, które urządzenia w ich domu zużywają najwięcej prądu

Klimatyzacja, płyta indukcyjna, czajnik i piekarnik to urządzenia, które według Polaków zużywają najwięcej prądu. Pokazują to wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Tymczasem rankingi domowych urządzeń pobierających najwięcej prądu pokazują dużą rozbieżność pomiędzy deklaracjami, a rzeczywistością. Czy w takiej sytuacji jesteśmy w stanie faktycznie oszczędzać prąd?
31.08.2022

Nowa era sprzętu do kopania kryptowalut zasilanego energią słoneczną

Firma Mecobit Solar to globalny podmiot, którego działalność skupia się na tworzeniu wysokiej klasy i przystępnych cenowo rozwiązań w obszarze energii słonecznej. Równolegle z udoskonalaniem swoich innowacyjnych rozwiązań, firma wprowadziła produkty Solar System, które zasilają sprzęt do wydobywania kryptowalut i inne podobne urządzenia.
30.08.2022

Czernicki: łączne koszty dodatków do ogrzewania mieszkań to ok. 20 mld zł

Koszty dodatków dla osób ogrzewających mieszkania w różny sposób mogą wynieść ok. 20 mld zł - powiedział we wtorek główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czerniecki.
17.08.2022

MRiT przejmie obsługę i finanse Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Rząd przygotował projekt rozporządzenia przenoszący obsługę i finanse Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - poinformowano w czwartek na stronach KPRM.
11.08.2022

Prof. Szuster - Ciesielska: Monitoring ścieków powinien być standardem w miastach

Monitoring ścieków jest istotnym badaniem mikrobiologicznym, które pozwala na wykrycie zagrożeń wirusowych i bakteryjnych. Naszą bolączką jest to, że nie prowadzimy takiego monitoringu w miastach - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z UMCS.
11.08.2022

Ponad połowa Polaków ogranicza konsumpcjonizm ze względu na ceny, tylko co szósta osoba robi to z pobudek ekologicznych

Aż 65 proc. Polaków deklaruje, że ogranicza konsumpcjonizm i kupuje mniej ze względu na panującą w sklepach drożyznę. Tylko 15 proc. robi to z pobudek proekologicznych – wynika z badania zrealizowanego dla KRUK SA. Ograniczenie zakupów, nadmiernego zużycia wody czy energii może się okazać korzystne nie tylko dla portfela, ale i dla planety. Dobrą ku temu okazją jest przypadający w tym roku 28 lipca Dzień Długu Ekologicznego.
28.07.2022

Ukraina liderem zielonej transformacji w Europie?

Zielona transformacja powojennej Ukrainy jest drogą do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i szansą na ożywienie gospodarcze. Jest też niezbędna do integracji z Unią Europejską, a przy przewidywanej skali odbudowy, Ukraina mogłaby stać się europejskim liderem w zielonej transformacji, piszą autorzy raportu „Zielona odbudowa. Powojenna zielona transformacja Ukrainy” - Krzysztof Bocian, Dominika Jędrzejczak, Krzysztof Kobyłka i Olha Stohnushenko, analitycy WiseEuropa.
21.07.2022

Jak znaleźć oszczędności na rynku energii?

Kryzys energetyczny stawia przed firmami wiele przeszkód. Zderza je z brakiem surowców, wysokimi cenami i obliguje do szukania nowych często droższych rozwiązań. Eksperci z Expense Reduction Analysts międzynarodowej sieci konsultingowej, wspierają biznes w redukcji kosztów i dzięki autorskiej metodologii opracowują skuteczne strategie działania, które pozwalają zmniejszyć wydatki na energię nawet o 10%.
15.06.2022

EKF: wiceprezes Pekao S.A. deklaruje wsparcie dla wielkich, zielonych inwestycji w Polsce [WIDEO]

100 miliardów przez kolejne dwie dekady – tyle, zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa zarządu Pekao S.A., będą wynosić roczne wydatki na transformację energetyczną Polski. „Nasz bank i cały sektor chce zaangażować się w finansowanie zielonych inwestycji, które będą procentować w przyszłości. Mamy nadzieję, że polskie firmy staną się europejskimi liderami nowej, zeroemisyjnej gospodarki” – zaznaczył ekspert.
08.06.2022

Bank Pekao: sektor bankowy jest gotowy na współfinansowanie zielonych inwestycji w Polsce [WIDEO]

Nawet 100 mld zł rocznie mogą wynieść, w perspektywie najbliższych lat, wydatki związane z zieloną transformacją, które pozwalają Polsce spełnić cele klimatyczne europejskiej gospodarki. Jak przekonywał podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A., tak kolosalne wyzwanie jest niemożliwe do podjęcia bez zaangażowania i determinacji całego sektora bankowego.
26.05.2022

Davos 2022: polska energetyka wymaga inwestycji w wysokości co najmniej 1,3 bln zł do 2030 roku [WIDEO]

Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
26.05.2022

Prezes Pekao: za nami kolejny projekt zwiększający udział zielonego finansowania w portfolio kredytowym

Na Pomorzu powstanie największa w Polsce farma fotowoltaiczna zajmująca powierzchnię 300 ha, o całkowitej mocy docelowej 285,6 MW. Jej budowę współfinansuje Bank Pekao S.A. Za realizację tej inwestycji będą odpowiedzialne firmy: Goldbeck Solar, poprzez spółkę celową Stigma Sp. z o.o. oraz Respect Energy.
20.05.2022

SBF: fotowoltaika - ważny element niezależności energetycznej Polski

Można zająć jedną Elektrownię w Czarnobylu, ale nie można zająć setek tysięcy domów i firm wyposażonych w systemy OZE, magazyny energii.
12.05.2022

PSE przyznają granty dla społeczności lokalnych w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie”

Trwa nabór wniosków do IV edycji programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Spółka przekaże ponad 4,5 mln zł na realizację ważnych społecznie projektów. O granty mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe działające w wybranych gminach. Wnioski można zgłaszać już od 9 maja, a do 20 maja będzie działała specjalna infolinia, której pracownicy pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.
09.05.2022

Czy warto ubezpieczyć instalację PV?

Sukcesywny wzrost cen surowców, a więc i energii elektrycznej, oraz świadomości ekologicznej Polaków przyczynił się do boomu w fotowoltaice i rosnącej liczby mikroinstalacji zainstalowanych w polskich domach. Szacuje się, że w tej chwili już co siódmy dom w Polsce ma własną instalację PV. Ten wzrost zainteresowania dostrzegli też ubezpieczyciele, którzy poszerzają swoją ofertę o ubezpieczenie właśnie takich instalacji.
09.05.2022

Shanghai Electric Wind Power Group w czołówce chińskich producentów turbin wiatrowych w 2021 r.

W opublikowanym przez BloombergNEF rankingu 10 najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach w 2021 r. spółkę Shanghai Electric Wind Power Group uznano za jednego z pięciu najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach, przy czym w ocenie tej uwzględniono również najnowszą morską elektrownię wiatrową, której moc przewyższała w 2021 r. potencjał wszystkich pozostałych chińskich graczy branżowych.
02.05.2022

W transformacji energetycznej może pomóc wodór

Rosnące ceny ropy i gazu łącznie z ograniczeniami w dostępie do ich źródeł dostarczyły kolejnych mocnych argumentów w dyskusji na temat udziału OZE w polityce energetycznej. Jako alternatywę dla paliw kopalnych wskazuje się najczęściej na fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, rozwój energetyki wodnej czy atomowej. Międzynarodowa firma konsultingowa Kearney zwraca uwagę, że olbrzymi potencjał tkwi także w wodorze. Jako substytut paliwa może być on wykorzystywany w sektorach odpowiadających za 65 proc. globalnej emisji gazów cieplarn
20.04.2022

Polacy chcą zakazu produkcji materiałów, których nie można recyklingować

Gospodarka obiegu zamkniętego w firmach to już nie tylko wymóg polityki UE, lecz również oczekiwań konsumenckich. Z badania zleconego przez Stena Recycling wynika, że ośmiu na 10 Polaków chce korzystać z produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, a 38 proc. przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zrezygnowało z zakupu produktów lub usług, które nie powstały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
19.04.2022

Wspólne przedsięwzięcie CATL oraz indonezyjskich przedsiębiorstw w celu zwiększenia e-mobilności poprzez inwestycję o wartości blisko 6 mld USD

• CBL łączy siły z indonezyjskimi organizacjami ANTAM i IBI przy indonezyjskim projekcie na rzecz integracji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. • Projekt, którego łączna wartość inwestycji wynosi prawie 6 mld USD, koncentruje się na wydobyciu i przetwarzaniu niklu, materiałach do produkcji akumulatorów, produkcji samych akumulatorów oraz ich recyklingu. • Jest to kamień milowy w globalnej ekspansji CATL, który przyczyni się do rozwoju przemysłu pojazdów elektrycznych w Indonezji.
15.04.2022

Coraz więcej klientów PGE korzysta z ekologicznej eFaktury

Ponad milion klientów PGE korzysta już z eFaktury – poinformował PAP w środę wiceprezes zarządu PGE Obrót Tomasz Zaleszczyk. Dodał, że dzięki temu można swój rachunek opłacić korzystając m.in. z szybkich płatności internetowych.
07.04.2022

10 organizacji apeluje do rządu o przepisy znoszące regułę 10H w energetyce wiatrowej

10 organizacji biznesowych i samorządowych zaapelowało w czwartek do rządu o odblokowanie możliwości rozwoju potencjału lądowej energetyki wiatrowej poprzez zniesienie tzw. reguły 10H. Odpowiednie przepisy czekają na przyjęcie przez Radę Ministrów.
01.04.2022

Wyjątkowe elektryki od Triggo ruszą na polskie drogi [WIDEO]

Testy pojazdu przez służby ratunkowe w Singapurze, pilotaż zdalnego sterowania w Wielkiej Brytanii, publiczna emisja akcji, a także rozpoczęcie procedury pozyskania europejskiej homologacji oraz przygotowanie do masowej produkcji – to ubiegłoroczne osiągnięcia notowanej na NewConnect spółki Triggo, która właśnie opublikowała raport za 2021 rok.
25.03.2022

Rekordowe wyniki KGHM za 2021 rok i nowa strategia i polityka klimatyczna

Wzrost produkcji, wzrost przychodów, rekordowy wynik operacyjny oraz solidny wynik netto – Grupa Kapitałowa KGHM podsumowuje 2021 rok, który zamknęła m.in. najwyższą w historii wartością skorygowanej EBITDA w wysokości 10,3 mld zł. Miedziowy gigant zanotował 6 proc. wzrost produkcji miedzi w całej grupie.
24.03.2022

Czas na ekodiamenty

Główny producent diamentów pozyskiwanych metodą laboratoryjną przeznaczy fundusze na wzmocnienie łańcucha dostaw i sprzedaży detalicznej.
23.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
23.03.2022

Koalicja kilkudziesięciu NGO od Lizbony po Kijów apeluje o embargo na rosyjską ropę i gaz w celu powstrzymania finansowania wojny przeciwko Ukrainie

Koalicja kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całej Europy apeluje do Komisji Europejskiej i rządów Państw Członkowskich o zaprzestanie importu rosyjskiej ropy i gazu. Nie możemy wspierać rosyjskiego agresora zyskami z eksportu węglowodorów. Zakończenie naszego uzależnienia od paliw kopalnych, począwszy od rosyjskiej ropy, gazu i węgla, nie jest już wyłącznie celem klimatycznym, ale pilnym imperatywem moralnym i kwestią bezpieczeństwa Europy.
04.03.2022

Vantage sponsorem nowego zespołu McLarena w wyścigach terenowych pojazdów elektrycznych

Vantage, międzynarodowy broker działający na wielu rynkach obrotu instrumentami finansowymi, ogłasza nawiązanie wieloletniego partnerstwa z McLaren Racing w charakterze oficjalnego partnera zespołu McLaren Extreme E (MX). Ogłoszenie to poprzedza rozpoczęcie sezonu 2022, a pierwszy wyścig, Desert X Prix w Arabii Saudyjskiej, zaplanowano na 19 i 20 lutego.
16.02.2022

Kraje G20 muszą zwiększyć poziom zielonych inwestycji o 140 proc.

Nowy raport UNEP i WEF stwierdza, że ​​jest to niezbędne działanie, aby cele klimatyczne zostały osiągnięte do 2050 roku.
05.02.2022

PGE z najwyższym ratingiem BBB+ wśród grup energetycznych i stabilną perspektywą

„Rating agencji Fitch na poziomie BBB+, najwyższym wśród polskich grup energetycznych, potwierdza naszą wiarygodność kredytową.
28.01.2022

Dwóch kandydatów w konkursie na stanowisko wiceprezesa Taurona

Dwóch kandydatów - spośród trzech zgłoszonych - dopuszczono do rozmów kwalifikacyjnych w konkursie na stanowisko wiceprezesa spółki Tauron Polska Energia ds. korporacyjnych. Rozmowy z kandydatami zaplanowano na najbliższy czwartek - poinformował w poniedziałek Tauron.
18.01.2022

Klimat i środowisko coraz ważniejsze dla inwestorów

Czynniki ESG – czyli kryteria oceny inwestycji pod kątem środowiskowym, społecznym i zarządzania korporacyjnego – mają coraz większe znaczenie dla rynków finansowych. Potwierdza to tegoroczne badanie PwC, z którego wynika, że 29 proc. inwestorów obniżyłoby wycenę lub wycofałoby się z inwestycji, gdyby ryzyka związane z ESG były zbyt wysokie.
18.01.2022

Podwyżki cen energii, to wzrost cen biletów PKP Intercity

W ciągu ostatnich 8 lat koszt energii trakcyjnej wzrósł o 65 proc., co sprawiło, że konieczna była aktualizacja cen biletów kolejowych. Wchodzi ona w życie 13 stycznia. Nawet jednak po podwyżce, podróż pociągiem pozostaje konkurencyjna cenowo i czasowo wobec przejazdu samochodem, autokarem czy samolotem.
13.01.2022

Banki coraz bardziej skupione na zielonych inwestycjach

Kolejne lata nowej perspektywy finansowej UE będą upływać pod znakiem zielonych inwestycji. Jedna trzecia europejskich funduszy ma być przeznaczana na cele związane z polityką klimatyczną. Jednak środki z UE i pieniądze publiczne nie wystarczą, by zrealizować ogromne przedsięwzięcie, jakim jest zielona transformacja.
05.01.2022

PKEE: tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70 proc.

Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej policzyli, jaki wpływ na wysokość rachunków za energię dla gospodarstw domowych w 2022 roku będzie miał ogłoszony w grudniu 2021 r. wzrost taryf oraz rządowa tarcza antyinflacyjna. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd w 2022 r. miesięcznie średnio ok. 21 złotych więcej niż w 2021 r. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek wzrośnie jednak tylko o 6 zł.
28.12.2021

Gaz w Europie drożeje, działania rządu złagodzą podwyżki rachunków

Ponad 80 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena błękitnego paliwa jest ściśle powiązana ze światowymi cenami tego surowca, które na giełdach biją obecnie wszelkie rekordy. Efektem są znaczące podwyżki cen gazu w całej Europie, w tym także w Polsce. Działania osłonowe wprowadzone przez polski rząd złagodzą podwyżki dla gospodarstw domowych korzystających z gazu ziemnego.
28.12.2021

Dynamiczny koniec roku w unijnym projekcie Wodociągów Białostockich

W ostatnich miesiącach 2021 roku Wodociągi Białostockie rozpoczęły ostatni etap realizacji współfinansowanego przez UE projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków - I etap”. Większość z 30 zadań inwestycyjnych odnosi się do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. W porównaniu z nimi większą skalę mają te, które dotyczą obiektów technologicznych przedsiębiorstwa.
24.12.2021

BIO PLANET - lider ekologicznej żywności debiutuje na Głównym Rynku GPW

W poniedziałek na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutuje spółka BIO PLANET, dystrybuująca najwyższej jakości certyfikowaną żywność ekologiczną pochodzącą z Polski oraz kilkudziesięciu krajów ze wszystkich kontynentów. Firma od 2015 roku była notowana na rynku NewConnect.
17.12.2021

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

Wiceprezes PGNiG OD: wzrost cen gazu to problem globalny

W pandemii, na skutek ograniczeń i lockdownów zapotrzebowanie na gaz ziemny było bardzo niskie, co przełożyło się na spadki cen. Potem gospodarki ruszyły, wzrosło zapotrzebowanie na gaz i jego ceny także - uważa Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.
15.12.2021

Projekt ustawy: ponad 28,8 mld zł pomocy publicznej dla kopalń do 2031 r.

Ponad 28,8 mld zł publicznego wsparcia miałyby otrzymać do końca 2031 r. kopalnie węgla kamiennego, redukujące swoje zdolności produkcyjne - zakłada złożony w Sejmie poselski projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej. Wdrożenie kluczowych proponowanych w noweli rozwiązań wymaga notyfikacji KE.
15.12.2021

Wzrosty cen energii stawia transport publiczny w coraz słabszej kondycji

Nie tylko strach przed podróżowaniem komunikacją publiczną w dobie COVID-19 osłabił pozycję przewoźników. Nałożyły się na to upowszechnienie się pracy zdalnej, wielomiesięczne zamknięcie szkół, kin, restauracji czy teatrów. Teraz do tego dochodzą wysokie ceny energii oraz wchodzące od przyszłego roku zmiany podatkowe, które wpłyną na finanse samorządów.
09.12.2021

Nadchodzi rewolucja. Czego polski biznes nie wie o zielonej Taksonomii UE?

Obecnie trwają burzliwe obrady Parlamentu Europejskiego nad akceptacją zasad wynikających z pakietu zielonych regulacji tzw. Unijnej Taksonomii, czyli prawno-ekonomicznego rusztowania Europejskiego Zielonego Ładu.
07.12.2021

SBF POLSKA PV: regulacje zmieniające system prosumencki są sprzeczne z przepisami krajowymi i europejskimi

Dyskusja wokół zmiany zasad rozliczenia właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych jest obecnie skoncentrowana na czynnikach ekonomicznych. Niemniej jednak dogłębna analiza prawna uchwalonej ustawy wskazuje szereg problemów prawnych zarówno na gruncie prawa krajowego, jak i europejskiego.
02.12.2021

PGNiG ma ograniczony wpływ na cenę gazu dla odbiorców

Na wysokość rachunków za gaz odbiorców zarówno indywidualnych, jak i hurtowych największy wpływ mają notowania błękitnego paliwa na giełdach towarowych. Za ich wysokie obecnie poziomy odpowiada przewaga popytu nad podażą wywołana przez czynniki pogodowe, ożywienie po pandemii oraz politykę głównego dostawcy gazu do Europy - rosyjskiego Gazpromu.
15.11.2021

Umowa PFR, PFR Ventures i NCBR ułatwi rozwój innowacji w Polsce

PFR, PFR Ventures i NCBR zawarły umowę o współpracy na rzecz rozwoju zielonych technologii. „To porozumienie służy temu, żeby dać szanse polskim firmom, aby mogły się rozwijać w kraju od samego początku, czyli od pomysłu na innowację do etapu wdrożenia. W tym celu musimy zapewnić ciągłość w systemie ich wsparcia. Chcemy stworzyć platformę do tego, żeby projekty spotykały się z finansowaniem” – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.
08.11.2021

PKEE: fakty i mity na temat wzrostu cen prądu

W kontekście doniesień medialnych dotyczących skali możliwych podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych, kluczowe jest doprecyzowanie, jak nowe taryfy przełożą się w praktyce na wysokość rachunków za energię elektryczną. Istotne pozostaje również wyjaśnienie faktycznych czynników mających wpływ na obecnie obserwowany wzrost cen energii elektrycznej.
05.11.2021

Impact’21: Polska to bardzo atrakcyjne miejsce do inwestowania w innowacje

O tym, w jaki sposób trafili do Polski, które dziedziny spośród innowacyjnych, rozwijanych przez polskie przedsiębiorstwa rozwiązań uważają za przyszłościowe, szansach i zagrożeniach związanych z inwestycjami w krajowe firmy technologiczne mówili uczestnicy panelu „Ekosystem innowacji: perspektywa międzynarodowych funduszy Venture Capital”, który odbył się w ramach konferencji Impact’21.
03.11.2021

Raport: prezes KGHM Marcin Chludziński najwyżej wycenianym prezesem w 2021 roku

Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński został najwyżej wycenianym prezesem w roku 2021 – wynika z raportu firmy Martis Consulting „Wycena polskich menedżerów”. „Zwycięzca tegorocznej edycji dosłownie zdystansował konkurencję. Jego wycena powyżej 1,9 mld zł to ponad dwukrotnie więcej niż otrzymał kolejny menedżer w zestawieniu. Wartość prezesa KGHM stanowi (hipotetycznie) ok. 4,9% kapitalizacji spółki” – czytamy w raporcie.
25.10.2021

Nietypowy mural podlicza na bieżąco nasz dług wobec… pszczół

7,6 tys. zł - o tyle co minutę wzrasta dług, który spłacać powinien każdy z nas. Do końca roku złoży się on na sumę ok. 4 mld zł [1]. Taką kwotę, za którą można by kupić 4 tys. mieszkań w warszawskim Śródmieściu, będziemy winni… pszczołom. Na wartość pracy zapylaczy zwraca uwagę niestandardowy mural, który właśnie pojawił się w stolicy. Umieszczony na nim licznik co sekundę aktualizuje informacje o tym, ile pieniędzy jesteśmy już w tym roku winni tym pożytecznym owadom.
18.10.2021

Prezydent Łodzi: samorządowcy powinni uczestniczyć w kształtowaniu zobowiązań klimatycznych

Zielona transformacja może się powieść tylko wtedy, gdy władze lokalne i regionalne staną się partnerem światowych i krajowych przywódców; samorządowcy powinni uczestniczyć w kształtowaniu przyjmowanych zobowiązań klimatycznych – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
15.10.2021

Samorządy o nowej mobilności

Trwa Kongres Nowej Mobilności w Łodzi, którego miastem patronackim jest Gdynia. To największe branżowe wydarzenie poświęcone elektromobilności, podczas którego odbywają się liczne warsztaty, posiedzenia grup roboczych oraz sesje pytań i odpowiedzi z interesariuszami rynku. Nie brakuje również debat. W panelu prezydenckim „Koalicja miast na rzecz czystego transportu” udział wzięła wiceprezydent Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.10.2021

Bank Pekao S.A. na Kongresie 590 – firmy przyszłości stawiają na zrównoważony rozwój

Ostatnie lata przyniosły nowy trend, zgodnie z którym inwestorzy, kredytodawcy i konsumenci na całym świecie oczekują od spółek dodatkowych informacji w zakresie danych środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym (ESG). Również regulacje unijne zmierzają w kierunku ujednolicenia procesu raportowania przez podmioty gospodarcze swych postępów w tych dziedzinach. Wyzwaniom i szansom towarzyszącym wprowadzaniu standardów ESG poświęcona była debata ekspercka z udziałem Magdaleny Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Ban
08.10.2021

Marcin Żółtek, TFI PZU: zielone inwestowanie to maksymalizacja zysku w perspektywie długofalowej

Inwestując w sposób zgodny z zasadami zielonego ładu, staramy się zidentyfikować zagrożenia dla dochodowości firm płynące z tego, że korzystają ze środowiska w sposób nieodpowiedzialny. Te wybory mają na celu maksymalizację dochodowości w perspektywie długofalowej, ponieważ pewne modele biznesowe są nie do utrzymania na dłuższą metę - powiedział w trakcie debaty podczas Kongresu 590 Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU.
06.10.2021

Zielone obligacje coraz bardziej popularne

Zielone obligacje cieszą się rosnącą popularnością. Z tego rodzaju finansowania dłużnego coraz śmielej korzysta sektor prywatny, jak i publiczny – rządy, samorządy i spółki komunalne. Polska jako pierwszy kraj na świecie wyemitowała już w 2016 roku zielone obligacje skarbowe, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem, a do tej pory miały miejsce już cztery takie emisje.
29.09.2021

Marcin Chludziński: dla KGHM energia jądrowa to samowystarczalność energetyczna i niższe koszty

Poprzez inwestycję w energetykę jądrową, KGHM zapewni sobie samowystarczalność energetyczną, ograniczy koszty z tytułu opłat za CO2 oraz utrzyma konkurencyjność na rynkach światowych – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, oceniając podpisanie listu intencyjnego o współpracy KGHM z amerykańskim producentem małych reaktorów jądrowych, firmą NuScale Power.
27.09.2021

Lato unijnego projektu Wodociągów Białostockich

Letni etap realizacji współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej projektu pt. ,,Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i Gminy Wasilków” Wodociągi Białostockie mogą zaliczyć do udanych. Ostatnie zadania objęte harmonogramem – włącznie z tymi, o które przedsięwzięcie zostało w jego trakcie rozszerzone – przebiegają planowo.
27.09.2021

KG o giełdzie: ułatwić inwestycje pasywne i proekologiczne oraz uprościć regulacje

Na warszawskiej giełdzie nastąpiła korzystna zmiana w strukturze reprezentowanych sektorów gospodarki. Żeby podtrzymać pozytywne dla inwestorów trendy, trzeba obecnie postawić na bezpieczne i pasywne formy inwestowania, położyć akcent na działania proekologiczne notowanych spółek oraz uprościć regulacje – uznali uczestnicy debaty o rynku kapitałowym podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (20-22 września 2021 r.).
23.09.2021

PGE jedyną firmą z Polski docenioną w międzynarodowym badaniu Relacji Inwestorskich

PGE Polska Grupa Energetyczna jako jedyna spółka z Polski znalazła się w gronie firm z najlepszymi relacjami inwestorskimi w tegorocznym międzynarodowym badaniu Institutional Investor, wiodącego światowego wydawcy z obszaru finansów.
20.09.2021

Obajtek: w Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu

W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu, a pakiet Fit for 55 pomoże w jej przeprowadzeniu. Ja chcę, abyśmy w Polsce nie tyle dogonili, co wyprzedzili przyszłość - mówi w wywiadzie dla branżowego portalu Biznesalert.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
17.09.2021

Von der Leyen w orędziu: wyzwaniami dla UE są pandemia, klimat, migracja i obronność

Zwiększenie tempa szczepień przeciw Covid-19, wzmocnienie gospodarki, lepsza współpraca między krajami unijnymi w sektorze obronności, większe zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu i rozwiązanie problemu nielegalnej migracji to niektóre z głównych wyzwań dla UE, o których w orędziu mówiła szefowa KE Ursula von der Leyen.
16.09.2021

EBI: osiągnęliśmy rekordowy poziom finansowania klimatycznego w Polsce

Osiągnęliśmy rekordowy poziom finansowania klimatycznego w ramach naszego portfela w Polsce – poinformował we wtorek Grzegorz Rabsztyn, Head of EIB Group Office in Poland podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Jak wyjaśnił, komponent klimatyczny i środowiskowy wyniósł 41 proc. tego finansowania.
15.09.2021

Jarosińska- Jedynak: transformacja w kierunku zielonej gospodarki jest wyzwaniem, ale również szansą

Mierzenie się ze zmianami klimatycznymi i transformacja w kierunku zielonej gospodarki jest wyzwaniem, ale również szansą. Ten cel wymaga wprowadzenia systemowych rozwiązań - powiedziała we wtorek podczas XI edycji Europejskiego Kongresu Finansowego wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
14.09.2021

PFR i Bank Pekao SA uruchamiają nowy program finansowania inwestycji w OZE o łącznej wartości 1 mld zł

W odpowiedzi na rosnące koszty energii i potrzebę realizacji polityki klimatyczno-energetycznej, Polski Fundusz Rozwoju wraz Bankiem Pekao SA ogłosiły podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu uruchomienie nowego programu finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. PFR przeznacza na program pilotażowy do 300 mln zł, które połączone z kapitałem własnym inwestorów i finansowaniem dłużnym pozyskanym od Banku Pekao SA, umożliwi realizację pierwszych 500 MW nowych instalacji fotowoltaicznych zbudowanych w oparciu o rynkowe ceny
09.09.2021

PSE: kolejna szansa dla samorządów na granty w programie „WzMOCnij swoje otoczenie”

Do 30 września samorządowcy i organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o otrzymanie grantu w wysokości 20 tys. zł w ramach ostatniej tury tegorocznej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Grant może być przeznaczony na realizację projektów, które przyczynią się do poprawy życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Laureaci zostaną wyłonieni w październiku.
02.09.2021

Organizacje branżowe sektora rolno-spożywczego łączą siły na rzecz rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego

Towarowa Giełda Energii powołała Radę Rynku Rolnego, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji reprezentujących sektor rolno-spożywczy. Ponadto w radzie znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Grupy Kapitałowej GPW. Celem Rady jest wypracowywanie rekomendacji dotyczących między innymi strategii rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego.
25.08.2021

Zielony transport miejski we Wrocławiu

Bank Pekao S.A. organizuje emisję obligacji na finansowanie komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Inwestycje przewidziane na lata 2021-2025 obejmują m.in. modernizację używanych tramwajów i zakup nowych dla stolicy Dolnego Śląska.
19.08.2021

Co wpływa na ceny polskiego gazu?

Ceny gazu na rynkach światowych są najwyższe od 2008 r. i rosną nawet 15 proc. na tydzień. Nic na razie nie wskazuje na zahamowanie tego trendu: najniższe od 10 lat stany wypełnienia magazynów, niska podaż i bardzo wysoki popyt na gaz w 2021 r. powodują narastającą nerwowość i obawę przed dalszym wzrostem cen. Do tego wszystkiego wmieszana jest geopolityka i pokerowe zagrania największych graczy.
11.08.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: obecny system ROP doprowadził do zapaści w branży odpadowej

Obecnie obowiązujący system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w Polsce, bazujący na organizacjach odzysku opakowań, powołany do istnienia niemalże 20 lat temu, jest dysfunkcyjny i doprowadził do zapaści w gospodarce odpadami opakowaniowymi.
03.08.2021

Droga kolejowa w strefie czarnobylskiej gotowa do przewozu zużytego paliwa jądrowego

Zakończono remont torów do strefy wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie. Droga kolejowa będzie wykorzystywana do przewozu zużytego paliwa jądrowego z elektrowni atomowych na Ukrainie, które dotychczas w większości trafiało do Rosji.
30.07.2021

Grupa PGE największym płatnikiem podatków w Polsce

Grupa PGE w ubiegłym roku była największym płatnikiem podatków w Polsce. Według analizy przeprowadzonej przez Business Insider Polska, Grupa PGE w 2020 r. wpłaciła blisko 11 mld zł do budżetu Państwa. Była to kwota o ponad 50 proc. większa w porywaniu z ubiegłym rokiem.
28.07.2021

ONDE debiutuje na GPW: chce być liderem w budowie farm wiatrowych i fotowoltaicznych

W poniedziałek 19 lipca na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutuje spółka ONDE. W ramach grupy kapitałowej firma prowadzi działalność w segmencie budownictwa dla OZE (w obszarze farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych) oraz w branży budownictwa drogowo-inżynieryjnego. Ponadto od marca 2021 r. spółka zaczęła samodzielnie projektować instalacje do produkcji energii odnawialnej.
17.07.2021

Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatycznymi

Miejskie tereny zielone odgrywają ważną rolę w łagodzeniu letnich upałów i ochronie bioróżnorodności. Dlatego miasto Wiedeń zapewnia obecnie wsparcie finansowe na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków dotacją w wysokości od 3.200 do 20.200 euro.
14.07.2021

W kierunku zielonej energii – PKN ORLEN zbuduje elektrownię gazową w Ostrołęce

W Ostrołęce do 2025 roku powstanie nowoczesna elektrownia gazowa. Będzie to możliwe dzięki podpisanemu przez Grupę ORLEN oraz firmę GE Power aneksowi do umowy na budowę elektrowni Ostrołęka C. Szacowana na ok. 2,5 mld zł inwestycja - to element długofalowej strategii ORLEN2030, której celem jest rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz umocnienie Grupy ORLEN na pozycji lidera sektora energetycznego w tej części Europy.
30.06.2021

Gwarancje BGK - o „Czyste Powietrze” będzie łatwiej

Połowa z nas (46 proc.) twierdzi, że smog jest poważnym problemem w naszej okolicy. Jak wynika z badań, zła jakość powietrza przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
28.06.2021

BOŚ: strategia rozwoju 2021-2027 zbudowana wokół zielonej transformacji

Strategia rozwoju Banku Ochrony Środowiska na lata 2021-2027 zbudowana jest wokół zielonej transformacji. Naszą misją jest innowacyjnie i skutecznie wspierać zieloną transformację – powiedział podczas prezentacji dokumentu prezes BOŚ S.A. Wojciech Hann.
23.06.2021

Polskie smart city staną się bardziej ekologiczne i przyjazne dla mieszkańców

Inteligentne parkingi i oświetlenie miejskie, zarządzanie ruchem drogowym w czasie rzeczywistym, monitoring przestrzeni publicznej czy zdalny odczyt liczników – to rozwiązania z obszaru smart city najczęściej wdrażane przez polskie miasta, które jednak wciąż napotykają przy tym wiele barier.
21.06.2021

Ekologia i zrównoważone finansowanie tematem „Czerwca z bankiem spółdzielczym”

Już niedługo rozpocznie się kolejna edycja kampanii edukacyjnej „Czerwiec z bankiem spółdzielczym”. Tegoroczny temat przewodni to ekologia oraz zagadnienia związane ze zrównoważonym finansowaniem. Organizatorem trwającego cały czerwiec wydarzenia jest Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz banki spółdzielcze.
31.05.2021

Liderzy żeglugi chcą przerabiać istniejące statki na spalanie paliw bezwęglowych

A.P. Moller – Maersk, ABS, MAN Energy Solutions, Mitsubishi Heavy Industries, NYK Line, Seaspan Corporation oraz Total łączą siły za pośrednictwem Centrum Żeglugi Zeroemisyjnej Mærsk Mc-Kinney Møllera, aby ocenić techniczny, finansowy i środowiskowy potencjał konwersji istniejących statków na paliwa i technologie o zerowej emisji dwutlenku węgla.
17.05.2021

Pakiet Fit-for-55. Cele nie wystarczą do rozwoju OZE, potrzebne są regulacje

W ostatnim czasie z ust europejskich decydentów i ekspertów nie schodzi określenie pakiet Fit-for-55. Jest to pakiet regulacji i działań, które będą niezbędne na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 roku. Branżowe organizacje wskazują, że Europa wyznaczaniem samych celów nie zbliży się do neutralności klimatycznej.
14.05.2021

5. edycja Kongresu 590 „Polska/świat startujemy” zakończona

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji byli m.in. politolog i futurolog dr George Friedman, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii dr Jacek Bartosiak oraz ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej Parag Khanna.
14.05.2021

Kurtyka: w połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii

W połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii. Problem ubóstwa energetycznego dotyczy kilku procent polskich rodzin - powiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
23.04.2021

TAURON Polska Energia S.A. ma nowego Prezesa Zarządu

Rada Nadzorcza TAURON Polska Energia S.A. powołała 1 kwietnia 2021 r. Pawła Strączyńskiego na stanowisko prezesa zarządu. Nowy prezes zapowiada zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania i odblokowanie potencjału rozwojowego Spółki.
01.04.2021

Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat

ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania. W tym roku duże polskie spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu
18.01.2021

Polacy nie zawsze potrafią być eko. Problemem finanse?

Większość Polaków uważa, że żyje ekologicznie, jednak nasze działania zazwyczaj sprowadzają się do tych podstawowych, jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody i papieru czy niemarnowanie jedzenia. Te wymagające większego zaangażowania są już zdecydowanie rzadziej spotykane.
09.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.