Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatycznymi

zk

14.07.2021 11:54 Źródło: PAP
Strona główna EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatycznymi
Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatycznymi - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Miejskie tereny zielone odgrywają ważną rolę w łagodzeniu letnich upałów i ochronie bioróżnorodności. Dlatego miasto Wiedeń zapewnia obecnie wsparcie finansowe na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków dotacją w wysokości od 3.200 do 20.200 euro.

Zazielenianie budynków odgrywa szczególnie ważną rolę w gęsto zabudowanych obszarach miasta, gdzie tworzenie nowych parków często nie jest już możliwe. Miasto Wiedeń wspiera teraz inicjatywy związane z zazielenianiem fasad, dachów i dziedziców w dwojaki sposób: poprzez wiedzę fachową oraz poprzez dofinansowanie. Wstępnego doradztwa w zakresie odpowiednich systemów sadzenia i doboru roślin udziela Umweltberatung Wien w imieniu magistratu. Eksperci z urzędu miasta wspierają koordynację zezwoleń. Zielone dachy są dotowane do 20.200 euro, zielone fasady od strony ulicy do 5.200 euro, a zazielenianie dziedzińców do 3.200 euro. Usługi doradcze i planistyczne również kwalifikują się do finansowania w tych ramach.

Ekologia i oszczędność na kosztach klimatyzacji

"Zazielenianie budynków to nie tylko piękny widok, to raczej skuteczny środek przeciwko letniemu przegrzewaniu się miasta", podkreśla członek zarządu miasta ds. klimatu, Jürgen Czernohorszky. "Dzięki zacienianiu i parowaniu mają one pozytywny wpływ na mikroklimat i pozwalają na oszczędności w energochłonnych systemach klimatyzacyjnych w budynku. Rośliny mają działanie izolacyjne, a także wiążą kurz i CO2", dodaje Czernohorszky.

Istnieje wiele możliwości zazielenienia elewacji, w zależności od konkretnych okoliczności, takich jak istniejące instalacje gruntowe, szerokość chodnika czy powierzchnia elewacji. Można stosować systemy oparte na glebie, systemy rynnowe z lub bez wsporników lub systemy opierające się na elewacjach ze specjalnymi systemami nawadniającymi. Problemem może być również ich późniejsza pielęgnacja i konserwacja. Jednak przy odpowiednim doradztwie i wsparciu można zrobić duży krok w kierunku zielonej elewacji i ubiegać się o dofinansowanie ze strony miasta.

Wymogi dotyczące finansowania zazieleniania budynków obejmują zgodę właścicieli/spółdzielni, kosztorys i faktury za działania w zakresie zazieleniania. Na ten sam projekt nie może być również przeznaczone żadne inne finansowanie unijne ani federalne.

Zwłaszcza w gęsto zabudowanych obszarach miejskich zielone fasady są przyjemną odmianą dla oka i umysłu. Ale nie tylko - stanowią one również kryjówki i pożywienie dla owadów i ptaków. To nie tylko plus dla bioróżnorodności w mieście, ale także dla mieszkańców, którzy mogą obserwować, jak wiele życia rodzi taka pionowa łąka.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.