KG o giełdzie: ułatwić inwestycje pasywne i proekologiczne oraz uprościć regulacje

zk

23.09.2021 11:03 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja KG o giełdzie: ułatwić inwestycje pasywne i proekologiczne oraz uprościć regulacje

Partnerzy portalu

KG o giełdzie: ułatwić inwestycje pasywne i proekologiczne oraz uprościć regulacje - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/S. Leszczyński (4)

Na warszawskiej giełdzie nastąpiła korzystna zmiana w strukturze reprezentowanych sektorów gospodarki. Żeby podtrzymać pozytywne dla inwestorów trendy, trzeba obecnie postawić na bezpieczne i pasywne formy inwestowania, położyć akcent na działania proekologiczne notowanych spółek oraz uprościć regulacje – uznali uczestnicy debaty o rynku kapitałowym podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (20-22 września 2021 r.).

„Nastąpiła pozytywna zmiana w strukturze branż reprezentowanych na GPW. Na giełdę wchodzą silniejsze firmy z obszaru nowych technologii i firmy przemysłowe, a zmniejsza się udział sektorów bankowego, surowcowego i energetycznego” – powiedział w trakcie dyskusji w Katowicach Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju. Według niego, jest to szansa na dywersyfikację aktywów i dobre stopy zwrotu dla inwestorów.

„Mamy korzystny miks podmiotów na giełdzie” – potwierdził Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zwrócił uwagę, że warszawski parkiet jest numerem jeden na świecie pod względem liczby spółek w sektorze gier wideo, który był branżą korzystającą na pandemii. „Nawet globalne banki prosiły o dostęp do naszego rynku NewConnectu” – powiedział Marek Dietl.

Katarzyna Szwarc, pełnomocnik ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów, podkreślała, że aby przyciągać kolejnych inwestorów należy rozwijać m.in. możliwości tzw. pasywnego inwestowania w fundusze ETF, które odzwierciedlają zachowania się danego indeksu giełdowego, a nie poszczególnych spółek.

„To rozwiązanie dla osób, które chcą zainwestować np. w spółki technologiczne czy zieloną energię, ale nie mają czasu lub umiejętności, aby zajmować się analizą fundamentalną poszczególnych spółek” – powiedziała Katarzyna Szwarc.

Według niej, trzeba też brać pod uwagę prognozy, m.in. agencji Bloomberg, z których wynika, że w 2025 roku 30 proc. globalnych aktywów będą stanowić aktywa o charakterze zrównoważonym – uwzględniające zainteresowanie inwestorów kwestiami klimatu, spraw społecznych czy ładu korporacyjnego w spółkach.

Przypomniała, że w ramach przyjętej w 2019 r. strategii rozwoju rynku kapitałowego rząd prowadzi zaawansowane prace, których celem jest m.in. zidentyfikowanie i likwidacja nadmiarowych regulacji prawnych.

Paweł Borys dodał, że strategię rozwoju rynku kapitałowego i kwestię upraszczania prawa uwzględniono również w rozwiązaniach w ramach Polskiego Ładu. Według niego, dalszych zmian wymaga funkcjonowanie funduszy inwestycyjnych, w tym szersze umożliwienie polskim inwestorom lokowania oszczędności w REITy.

Katarzyna Szwarc wskazała, że Polski Ład przewiduje też ulgi podatkowe – zarówno dla emitentów debiutujących na giełdzie, jak i dla długofalowych inwestorów.

Paweł Borys wyraził nadzieję, że kolejne zasilenie rynku kapitałowego nastąpi w 2023 roku, kiedy to zaplanowany jest ponowny proces autozapisu Polaków do Pracowniczych Programów Kapitałowych. „Obecnie w systemie PPK i PPE mamy 3 mln uczestników oraz 7 mld aktywów w PPK. Ten strumień oszczędności stabilnie będzie rósł. Jeżeli wyniki PPK nadal będą stabilne, wzrośnie zaufanie do programu” – zapowiadał szef PFR.

Jak dodał, Polski Fundusz Rozwoju kładzie nacisk na to, aby rynek kapitałowy był kompletny: żeby firmy miały finansowanie na każdym etapie rozwoju. „Dlatego aktywnie działamy na rynku venture capitals i private equity, a jest to dobry przedsionek, by tworzyć kandydatów na rynek giełdowy” – powiedział Paweł Borys.

Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej mBanku, wskazywał, że biura maklerskie mają w planach wiele debiutów, a przełom roku będzie kolejnym okresem wzrostu liczby podmiotów wchodzących na giełdę, które liczą na zainteresowanie inwestorów, zwłaszcza wobec niskich stóp procentowych.

Zdaniem Waldemara Markiewicza, prezesa Izby Domów Maklerskich, piętą achillesową strategii rozwoju rynku jest brak zachęt podatkowych premiujących inwestowanie. Zwrócił uwagę, że opodatkowanie zarówno lokat, jak i ryzykownych inwestycji jest na tym samym poziomie. „Powinniśmy premiować inwestycje w polskie przedsiębiorstwa” – powiedział Waldemar Markiewicz.

Z kolei January Ciszewski, prezes JR Holding ASI, apelował o edukację przyszłych inwestorów na wczesnym etapie – jeszcze nawet w szkołach średnich, żeby nie musieli się uczyć wyłącznie na własnych błędach.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.