10 organizacji apeluje do rządu o przepisy znoszące regułę 10H w energetyce wiatrowej

zk

01.04.2022 21:02 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE 10 organizacji apeluje do rządu o przepisy znoszące regułę 10H w energetyce wiatrowej

Partnerzy portalu

10 organizacji apeluje do rządu o przepisy znoszące regułę 10H w energetyce wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

10 organizacji biznesowych i samorządowych zaapelowało w czwartek do rządu o odblokowanie możliwości rozwoju potencjału lądowej energetyki wiatrowej poprzez zniesienie tzw. reguły 10H. Odpowiednie przepisy czekają na przyjęcie przez Radę Ministrów.

W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja zależności od paliw kopalnych. Takie szanse daje nam szybki i dobrze zaplanowany rozwój OZE, w tym lądowej energetyki wiatrowej, która może uzupełniać źródła węglowe i systemowo w najkrótszym czasie dostarczać potrzebną energię. Żeby ten rozwój nastąpił konieczne jest zniesienie zasady 10H, która w 2016 r. praktycznie zablokowała nowe inwestycje w lądowe farmy wiatrowe – wskazują sygnatariusze apelu.

Podpisało go 10 organizacji, reprezentujących 11,5 tys. firm oraz niemal 700 gmin: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Konfederacja Lewiatan, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa, UN Global Compact Network Poland, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej i Fundacja RE-Source Poland Hub.

Jak piszą w apelu, w najlepiej pojętym interesie narodowym konieczne jest natychmiastowe odblokowanie możliwości rozwoju potencjału lądowej energetyki wiatrowej. „Dynamiczny rozwój tego sektora zapewni dostawy taniej, zielonej energii, pozwalając na przyspieszenie procesu uniezależnienia się od dostaw paliw kopalnych z Rosji. Podnosząc jednocześnie poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski i przynosząc szereg korzyści krajowej gospodarce” – brzmi apel.

Jak wskazują sygnatariusze, obecnie główną barierą dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej w Polsce nie jest brak akceptacji społecznej, finanse czy technologia, tylko "jest nią niezrozumiały brak decyzji o odblokowaniu tego sektora poprzez liberalizację zasady 10H, która od 2016 r. wyklucza 99 proc. obszaru Polski z inwestycji wiatrowych".

Energetyka wiatrowa nie tylko zmniejsza krajowe zapotrzebowanie na import surowców energetycznych, ale również oferuje koszt wytworzenia energii elektrycznej, który jest 3–3,5 krotnie niższy niż z paliw kopalnych - podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki. Energetyka wiatrowa tworzona jako źródła rozproszone jest mniej podatna na zagrożenia fizyczne, a tym samym dużo bezpieczniejsza niż duże i scentralizowane źródła wytwórcze - podkreślił.

Jak przypomnieli sygnatariusze, polski rząd przedstawił plan odejścia od rosyjskich węglowodorów, a Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r, w której zakłada się zwiększenie udziału i dalszy rozwój OZE w miksie energetycznym. "To zapowiedzi – teraz czas na konkretne propozycje działań. Branża czeka na szczegóły, bo zapowiedzi to za mało" - napisano w apelu.

Sygnatariusze wzywają do niezwłocznego sfinalizowania prac i przyjęcia nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zmiany te zakładają właśnie rezygnację z tzw. zasady odległościowej, zakładającej minimalną odległość elektrowni od budynku równą dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej (10H) w sytuacji, gdy lokalna społeczność wyrazi na to zgodę (minimalna odległość nie może być niższa niż 500 m. W przypadku nowelizacji ustawy najważniejsze jest właśnie przesunięcie decyzyjności na poziom lokalny w miejsce, gdzie inwestycje te będą realizowane.

Przygotowane już przed rokiem regulacje nadal nie doczekały się przyjęcia przez Radę Ministrów i skierowania do prac w parlamencie. Obecna regulacja, ograniczając rozwój farm wiatrowych w Polsce, wciąż stoi na drodze do budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreślono w apelu.

W styczniu pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska w odpowiedni na interpelację poselską oceniał, że projekt może zostać przyjęty przez rząd i trafić do Sejmu jeszcze w I kwartale. 15 grudnia 2021 r. uzyskał on pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23100,00 $ tona 0,65% 1 gru
 Cynk 3056,00 $ tona 2,79% 1 gru
 Aluminium 2430,00 $ tona 1,84% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.