Bank Pekao S.A. na Kongresie 590 – firmy przyszłości stawiają na zrównoważony rozwój

zk

08.10.2021 07:40 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Bank Pekao S.A. na Kongresie 590 – firmy przyszłości stawiają na zrównoważony rozwój

Partnerzy portalu

Bank Pekao S.A. na Kongresie 590 – firmy przyszłości stawiają na zrównoważony rozwój  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/S. Leszczyński - Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

Ostatnie lata przyniosły nowy trend, zgodnie z którym inwestorzy, kredytodawcy i konsumenci na całym świecie oczekują od spółek dodatkowych informacji w zakresie danych środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym (ESG). Również regulacje unijne zmierzają w kierunku ujednolicenia procesu raportowania przez podmioty gospodarcze swych postępów w tych dziedzinach. Wyzwaniom i szansom towarzyszącym wprowadzaniu standardów ESG poświęcona była debata ekspercka z udziałem Magdaleny Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

Udział przedstawiciela największego banku korporacyjnego w Polsce na debacie pt. „Wyzwania zrównoważonego rozwoju – w jaki sposób standardy ESG zmieniają perspektywę biznesową spółek giełdowych?” nie była przypadkowa. Bank Pekao S.A. już od dawna prowadzi szereg projektów realizujących ideę zrównoważonego rozwoju, zaś w czerwcu tego roku ogłosił autorską „Strategię ESG”.

„Przyjęta strategia ESG Banku Pekao do 2024 roku zakłada m.in. zwiększenie zaangażowania w finansowanie projektów zrównoważonych, wsparcie transformacji energetycznej i przejścia na gospodarkę niskoemisyjną klientów oraz dbałość o równouprawnienie pracowników. Do 2030 roku planujemy również osiągnąć własną neutralność klimatyczną” – przypomniała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

Bank postawił sobie cel w postaci organizacji finansowania nowych zielonych projektów na poziomie co najmniej 30 mld zł w perspektywie do 2024 roku. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł.

„Od razu przystąpiliśmy do realizacji tych ambitnych celów, czego przykładem jest wspólny program Banku Pekao S.A. i PFR dotyczący finansowania inwestycji w OZE. Jest on dedykowany projektom niebędącym beneficjentami systemu wsparcia, sprzedającym energię elektryczną na zasadach rynkowych. Połączenie kapitału własnego inwestorów z finansowaniem dłużnym pozyskanym od Banku Pekao S.A. umożliwi stworzenie nowych instalacji fotowoltaicznych” - tłumaczyła Magdalena Zmitrowicz.

Wiceprezes Pekao zauważyła, że wdrażanie standardów ESG nie tylko buduje pozytywny wizerunek firmy wśród klientów, jako transparentnej i zaangażowanej w projekty społeczno-klimatyczne, ale również stanowi istotny element w przyciąganiu bądź utrzymywaniu pracowników.

„Minęły już czasy, w których jedynie wynagrodzenie determinowało zainteresowanie potencjalnych pracowników zatrudnieniem w danym przedsiębiorstwie. Dziś coraz częściej padają pytania o odpowiedzialność społeczną danej marki, jej wartości oraz atmosferę w miejscu pracy. Realizacja założeń ESG oznacza, że deklarujemy szacunek dla każdego pracownika, niezależnie od jego płci czy poglądów, oceniając jego pracę na podstawie talentów i zaangażowania” – mówiła Magdalena Zmitrowicz.

Podczas panelu przypomniano także, że powszechne wdrożenie założeń ESG będzie określać kierunki rozwoju banków oraz wpływać na podejmowane decyzje w ramach oceniania przez nie ryzyka.

„W najbliższej dekadzie wiele sektorów będzie potrzebowało naszego wsparcia w obszarze kredytów i gwarancji w dążeniu do obniżenia emisji. Pamiętajmy, że ponad 70 proc. energii w Polsce wciąż pochodzi z eksploatacji węgla, od którego zobowiązaliśmy się odchodzić” – konkludowała Magdalena Zmitrowicz.

Debata zorganizowana została podczas 6. edycji Kongresu 590. Odbywające się w dniach 5-6 października w warszawskiej hali EXPO XXI wydarzenie stanowi okazję do spotkań i wymiany poglądów między przedsiębiorcami, politykami i naukowcami z całego kontynentu. Honorowy patronat nad Kongresem 590 objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.