Wynik wyszukiwania - " wodór" - Wiadomości

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

Gaz-System opracuje Wodorową Mapę Polski

Spółka zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania rynku realizowanego w ramach projektu „Wodorowa Mapa Polski”. Wyniki badania zostaną uwzględnione przez spółkę w planowaniu infrastruktury przesyłu wodoru i pozwolą na stworzenie wstępnej mapy wodorociągów na terenie kraju.
18.04.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Kongres Wodoru, biogazu i biometanu już 14-15 marca w Gdyni

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się Kongres Wodoru, biogazu i biometanu. Do końca rejestracji zostały już tylko 4 dni. Organizatorem Kongresu jest firma powermeetings.eu.
23.02.2024

Bo do tanga trzeba dwojga. Zielony wodór i handel razem dla transformacji energetycznej

Zielony wodór uznawany jest za możliwą alternatywę dla paliw kopalnych. Potencjał zielonego wodoru rośnie, o czym mówi najnowszy, wspólny raport od Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej oraz Światowej Organizacji Handlu, który jest poświęcony roli zielonego wodoru i handlu dla realizacji celów światowej transformacji energetycznej.
11.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Rozpoczęto prace nad wstępnym studium wykonalności dla Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Europejscy operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gasgrid Finland (Finlandia), Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), GAZ-SYSTEM (Polska) i ONTRAS (Niemcy), zaangażowani w międzynarodowy projekt dotyczący budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego, podpisali umowę na opracowanie wstępnego studium wykonalności dla tego korytarza. Dokument zostanie przygotowany w ciągu sześciu miesięcy, czyli do połowy 2024 roku.
03.01.2024

Chiny zdominują „zielony” rynek stoczniowy?

Chińskie organy regulacyjne ds. przemysłu i gospodarki przedstawiły nowy siedmioletni plan mający na celu przewodzenie na „zielonym” rynku przemysłu stoczniowego, opierając się na chińskiej dominacji w konwencjonalnym przemyśle stoczniowym. Chińskie stocznie obecnie generują połowę światowego tonażu handlowego, co stanowi około 38 milionów ton rocznie.
29.12.2023

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

W świątecznej atmosferze o offshorze i wodorze

Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej zorganizowała 1 grudnia świąteczne spotkanie dla wszystkich swoich sygnatariuszy. Zostało ono podzielone na dwie części. Część prezentacyjna miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, natomiast świąteczny networking przeniósł się do hotelu Almond.
04.12.2023

Międzynarodowa Konferencja – Korytarze Wodorowe już 30 listopada w Legnicy

Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa zaprasza na Międzynarodową Konferencję – Korytarze Wodorowe. To będzie najważniejsze wydarzenie gospodarcze tego roku na styku Polski, Niemiec i Czech. - Chcemy udzielić odpowiedzi na pytanie: jak przygotować się biznesowo do rewolucji i co to właściwie oznacza dla przedsiębiorców, samorządów oraz świata nauki? - mówi Agnieszka Spirydowicz z Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.
15.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłasza plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.
18.10.2023

W 2024 r. Tauron uruchomi nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW

Grupa Tauron, która zakończyła dotąd budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 200 MW, w przyszłym roku zamierza uruchomić nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW – zapowiedział w Karpaczu wiceprezes ds. strategii i rozwoju Taurona Patryk Demski.
06.09.2023

Moskwa: PGE musi się dostosować do polityki energetycznej państwa i umowy społecznej

Dokument, który został ogłoszony, nie jest zgodny z polityką energetyczną państwa i umową społeczną; spółka musi się do nich dostosować - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu Zet, pytana o strategię grupy PGE.
05.09.2023

Poznań gościł 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych [WIDEO]

W dniach 16-17 maja Poznań stał się miejscem spotkania ekspertów i decydentów związanych z rynkiem wodorowym podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie skupiło się na przyszłości technologii wodorowych, które odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu energetycznej niezależności Europy.
06.06.2023

Odmowy przyłączenia do sieci zabiją rozwój zielonych paliw w Polsce?

W ubiegłym roku projekty OZE, które złożyły wnioski o przyłączenie do sieci, o łącznej mocy ponad 50 GW, dostały w tej sprawie odmowy. Stawia to pod znakiem zapytania rozwój w najbliższym czasie inwestycji w "zieloną energię" w Polsce.
24.05.2023

Westcon Design Poland. Projekt na metanol

Westcon Design Poland, jedno z wiodących biur projektowych w branży morskiej, nieprzerwanie inwestuje swoje wysiłki w prowadzenie dyskusji z klientami na temat modernizacji systemów paliwowych w istniejących jednostkach. To integralny element kompleksowego planu przemysłowego, skoncentrowanego na rozwijaniu innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań dla przyszłości żeglugi.
19.05.2023

J. Buzek: Europa boryka się z kumulacją kryzysów. Odpowiedzią jest energetyka odnawialna i zacieśnienie współpracy z USA [WIDEO]

Na zmiany wywołane pandemią COVID-19 Europa zareagowała przyspieszoną cyfryzacją. W tej chwili największym wyzwaniem są dla niej zagrożenia związane z wojną w Ukrainie i bezpieczeństwem energetycznym. UE odpowiada na nie m.in. solidarnością i zacieśnieniem współpracy z USA w obszarze energii. Jednocześnie intensyfikuje plany transformacji zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej – wskazuje poseł Parlamentu Europejskiego i były przewodniczący PE, prof. Jerzy Buzek.
09.05.2023

Port w Walencji testuje zeroemisyjny ciągnik terminalowy zasilany wodorem

W zeszłym tygodniu hiszpański port w Walencji stał się pierwszym portem na świecie, który rozpoczął eksploatację ciągnika 4×4 zasilanego zielonym wodorem do transportu kontenerów na terenie swojego terminala.
05.05.2023

Polska i Japonia wzmocniły współpracę w dziedzinie wodoru

4 maja 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru. Celem porozumienia jest pogłębienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie produkcji odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru oraz rozwoju zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarach: energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.
04.05.2023

Niemcy projektują przyszły system sieciowy. OZE będą zintegrowane z infrastrukturą wodorową

Do 25 kwietnia br. można składać uwagi do najnowszego projektu planu rozwoju sieci w Niemczech w latach 2037-2045. Po raz pierwszy plan uwzględnia system sieciowy będący podstawą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r. Dokument zakłada, że w 2037 r. Niemcy będą dysponować już rozbudowaną infrastrukturę wodorową.
19.04.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Innowacja usprawni rozwiązania oparte na skoncentrowanej energii słonecznej

Największy odbłyśnik słoneczny, jaki kiedykolwiek powstał, charakteryzuje się niezrównaną jakością optyczną oraz trwałością. Co więcej, jego szybki i tani proces produkcji pozwoli na łatwą komercjalizację rozwiązania.
23.03.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
15.03.2023

Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne [WIDEO]

Polska polityka energetyczna zakłada, że wykorzystanie biogazu, biometanu, gazów syntezowych czy wodoru ma w przyszłości pokryć istotną część krajowego popytu na paliwa gazowe, przyspieszając zieloną transformację.
28.10.2022

Amazon inwestuje w firmy zajmujące się zielonym wodorem

Amazon za pośrednictwem swojego funduszu Climate Pledge Fund zainwestował w dwie firmy zajmujące się zielonym wodorem, poszukujące możliwości dekarbonizacji transportu i produkcji stali.
15.07.2022

Zielony wodór to za mało! Grupa Azoty analizuje technologię SMR

Jeśli mamy opierać się na zielonej energii to musimy mieć jej dużo. Zielony wodór to za mało. Potrzebujemy w procesie produkcyjnym pary i energii elektrycznej, które są dostarczane w stabilny sposób. Analizujemy takie rozwiązanie jak małe reaktory atomowe (SMR) - poinformował w środę wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski.
03.06.2022

Polski samochód wodorowy wyjedzie na ulice przed 2030 rokiem. Najbliższy rok będzie poświęcony projektowaniu platformy jezdnej

Wodór coraz częściej jest wymieniany jako paliwo przyszłości i szansa na zmniejszenie emisyjności w motoryzacji, nieograniczanej niedoskonałościami ogniw litowo-jonowych. Obecnie na rynku jest sprzedawanych kilka modeli samochodów osobowych napędzanych wodorem.
23.05.2022

Instalacje wodorowe - ryzyka finansowe, technologiczne, pożarowe i ekologiczne

Właściwe opracowanie studium wykonalności wymaga precyzji na wielu płaszczyznach. O potencjale instalacji wodorowych oraz o uwarunkowaniach branżowych, ekonomicznych, środowiskowych i prawnych pisaliśmy w dwóch ostatnich artykułach (część I i część II). Niniejsza publikacja skupia się na ryzykach związanych z realizacją takiej instalacji.
15.03.2022

Silnik V8 napędzany wodorem?

Czy fani tradycyjnych silników mogą mieć przyszłość neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla?
09.03.2022

Macquarie i Nobian zakładają wspólną spółkę wodorową

Macquarie's Green Investment Group i Nobian połączyły siły w celu uruchomienia wspólnej firmy skoncentrowanej na wodorze – Hydrogen Chemistry Company (HyCC). Każda z firm będzie posiadała 50 proc. udziałów w HyCC.
27.12.2021

ExxonMobil ogłasza cel "2030 zero netto"

Firma naftowo-gazowa chce wdrożyć technologie niskoemisyjne w swojej działalności, aby osiągnąć redukcję emisji i osiągnąć zero netto do 2030 roku, w rejonie basenu Permskiego, który jest zagłębiem łupkowym.
23.12.2021

Wodór zasili "zeroemisyjne" loty z Londynu do San Francisco!

Najnowszy projekt nowego samolotu, wspieranego przez brytyjski rząd 15 milionami funtów, mógłby latać dookoła świata z zerową emisją dwutlenku węgla.
14.12.2021

BP buduje duży zakład produkcji wodoru w Teesside

Firma BP ogłosiła swoje plany budowy zakładu produkcji wodoru w północno-wschodniej Anglii, który mógłby produkować do 500MW wodoru do 2030 roku.
08.12.2021

Niebezpieczne skutki mylenia niebieskiego i zielonego wodoru

Australia jest sztampowym przykładem ignorancji wpływu niebieskiego wodoru na środowisko w porównaniu z jego zieloną alternatywą, twierdzi nowe badanie.
21.11.2021

Lotnisko w Edynburgu współpracuje z Ørsted w celu dekarbonizacji podróży lotniczych

Lotnisko w Edynburgu chce stać się jednym z najbardziej przyjaznych środowisku portów lotniczych na świecie.
09.11.2021

Shell inwestuje w sieć ładowarek do aut elektrycznych i LNG

Do 2035 roku Shell zamierza ograniczyć ślad węglowy netto swoich produktów energetycznych o 30 proc., a do 2050 roku zredukować go o 65 proc. Jednocześnie celem koncernu jest stanie się biznesem energetycznym o zerowej emisji netto do 2050 roku.
12.10.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Zyska zapowiada Polską Strategię Wodorową

– Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową – powiedział w czwartek podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych.
28.08.2021

Śląsk jedną z co najmniej pięciu polskich dolin wodorowych

Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych, gdzie rozwijane będą technologie opartym na tym paliwie; jednym z takich miejsc będzie Śląsk - podała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowana w projekt tworzenia dolin wodorowych.
11.08.2021

Australia wstrzymuje gigantyczny projekt wodorowy z obawy o środowisko

Władze Australii zaskoczyły deweloperów decyzją wstrzymania planu realizacji projektu wodorowego o wartości 36 mld dolarów na terenie Australii Zachodniej. Jeszcze nie tak dawno temu przedsięwzięciu nadano status przyśpieszonej realizacji inwestycji.
24.06.2021

Norwegia. Rząd: stawiamy na zieloną energię, ale ropa i gaz nadal będą ważne

Centroprawicowy rząd Norwegii zaprezentował w piątek długoterminową strategię, w której zapowiedział rozwój energetyki wiatrowej oraz produkcję wodoru. Ropa naftowa i gaz ziemny mają być jednak wciąż wydobywane i poszukiwane.
11.06.2021

Wodór szansą dla Polski: Forum Wizja Rozwoju 26 – 27 sierpnia w Gdyni

Program tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni bardzo mocno akcentuje tematykę rynku energii. Polskę, bazującą od lat na tradycyjnych źródłach, w najbliższych latach czeka w tej kwestii prawdziwa rewolucja technologiczna. I to może być jeden z najgorętszych bloków tematycznych tegorocznego Forum.
18.05.2021

7 wodorowych cudów Europy

Jednym z głównych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej jest osiągniecie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Kluczową rolę w tym procesie ma odegrać zielony wodór.
05.05.2021

Instalacja do produkcji glikolu i wodoru to element nowoczesnej biorafinerii

Glikol propylenowy wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Według płockiego koncernu, to bioprodukt czysty i bezpieczny dla środowiska.
05.05.2021

MAN Energy Solutions przeprowadziła niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi

Firma MAN Energy Solutions, zajmująca się napędami i systemami energetycznymi, zleciła nowe niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi. Na podstawie analizy danych i raportu, wywnioskowano, że aby osiągnąć ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji, przemysł „może być zmuszony do przedyskutowania zakazu używania paliw kopalnych” - i być może wcześniej niż jest to przewidywane.
24.04.2021

Na nowe technologie wodorowe oparte na OZE rząd chce przeznaczyć 20 mld zł

Technologie wodorowe mogą być jednym z elementów transformacji polskiej energetyki, a rodzime firmy mogą się stać elementem światowego łańcucha dostaw dla nowoczesnych pojazdów zasilanych wodorem. W ramach Krajowego Planu Odbudowy na technologie wodorowe rząd chce wydać 800 mln euro, a kolejne 17 mld zł do 2030 roku, jak zakłada Polska Strategia Wodorowa.
15.04.2021

W Szkocji rusza projekt Wind-to-Whisky

Projekt Wind-to-Whisky to wielopoziomowa inicjatywa, która swoim zasięgiem obejmie morski port Cromarty Firth w Szkocji. Plan mający na celu utworzenie centrum pozyskiwania ekologicznego wodoru w regionie Highlands, ma zapewnić Szkocji pozycję światowego lidera w dziedzinie technologii wodorowej.
11.04.2021

W Szwecji rusza kolejny etap pilotażowego projektu produkcji stali bez paliw kopalnych

W północnej Szewcji, w Luleå SSAB, LKAB i Vattenfall rozpoczęły budowę pilotażowego magazynu wodoru. Pilotażowy magazyn do składowania wodoru gazowego umieszczony jest w skalnej komorze, w pobliżu HYBRIT – obiektu przeznaczonego do bezpośredniej redukcji.
07.04.2021

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe,Analizy bezpieczeństwa ,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE

CS Kompozyty Sp. z o.o.

zielone kompozyty,energia z odpadów,zielony wodór,kompozyty,farby,napędy,wodór

Infrastruktura wodorowa wyzwaniem dla bezpieczeństwa krytycznego

W kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych, takich jak ataki na Nord Stream 2 oraz sytuacja na Ukrainie, rozmowa z Mateuszem Romowiczem, radcą prawnym z Legal Marine, podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, rzuca światło na istotne zagadnienia związane z bezpieczeństwem infrastruktury wodorowej.
04.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.