Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii

zg

18.10.2023 12:49
Strona główna Energetyka, OZE Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii

Partnerzy portalu

Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Respect Energy

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłasza plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.

Planowana inwestycja zlokalizowana będzie u wybrzeży Estonii na obszarze Wind Energy Innovation Area. Morska farma wiatrowa o mocy 820MW wyposażona zostanie w pływające turbiny wiatrowe, a jej planowane uruchomienie przewidziane jest na 2032 rok. Przewidywana roczna produkcja energii po osiągnięciu operacyjności, wyniesie 3,75 TWh.

Wraz ze złożeniem aplikacji oraz odpowiednich wniosków rozpoczynamy wieloetapowy projekt, którego celem jest budowa innowacyjnej farmy morskiej u wybrzeży Estonii.  Pływające turbiny morskie, dzięki swojej unikalności, stanowić będą o przyszłości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Budowa pilotażowej infrastruktury do produkcji wodoru i amoniaku, zlokalizowanej na morzu, dodatkowo czyni z estońskiego projektu jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie w tej części Europy. To kolejna – po projekcie u wybrzeży Australii – inwestycja Respect Energy Holding w morską energetykę wiatrową – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy. Mamy wstępne warunki przyłączenia. Podpisaliśmy również umowy o współpracy z lokalnymi partnerami z Estonii, co umożliwi nam stworzenie lokalnego łańcucha dostaw – dodaje Sebastian Jabłoński.

Ogłoszony projekt realizowany będzie przez Grupę Kapitałową Respect Energy przy współpracy z firmą BaltiConnect, zajmującą się rozwojem projektów offshore. Dodatkowo Grupa Kapitałowa Respect Energy podpisała umowę o współpracy z: Portem Tallinn. dotyczącą użytkowania infrastruktury portu wymaganej do wsparcia produkcji, montażu i obsługi farmy; Uniwersytetem Technicznym w Tallinie (TalTech), dotyczącą współpracy badawczo-rozwojowej oraz pozyskiwania pracowników do projektu oraz LTH-Baas, globalnym dostawcą usług z zakresu wyposażania, konserwacji i modernizacji statków z siedzibą w Estonii, odpowiedzialnym w projekcie za instalację turbin i infrastruktury do produkcji wodoru i amoniaku.

Grupa Kapitałowa Respect Energy to międzynarodowa spółka z siedzibą w Warszawie z całkowicie polskim kapitałem i wiodącą pozycją rynkową w Polsce. Obecna na większości europejskich rynków energii i realizująca plany ekspansji w ponad 30 krajach. To pierwszy w Polsce podmiot oferujący klientom w 100% zieloną energię. Spółka jest nabywcą, producentem, dostawcą i sprzedawcą energii z odnawialnych źródeł. Działalność Respect Energy opiera się na kilku filarach, m.in.: międzynarodowym obrocie energią elektryczną, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia, a także sprzedaży energii do odbiorców końcowych i działaniach promujących dostęp do czystej energii. Respect Energy inwestuje w infrastrukturę służącą do wytwarzania zielonej energii, głównie w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, poszerzając w ten sposób własne portfolio odnawialnych źródeł energii i rozbudowując ofertę dla klientów. Firma działa obecnie na 24 rynkach i współpracuje z grupą ponad 600 wytwórców energii.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.