Wynik wyszukiwania - "Energa" - Wiadomości

Energa z Grupy Orlen: na budowie elektrowni w Grudziądzu trwa instalacja turbozespołu

Na budowie elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu, należącej do Energi, trwa instalacja turbozespołu; zaawansowanie prac związanych z tą inwestycją, w tym projektowych, zakupów, dostaw i samej budowy zbliża się do 80 proc. - poinformowała spółka z Grupy Orlen.
05.07.2024

Energa: zysk netto w I kw. wyniósł 431 mln zł

Zysk netto Grupy Energa w I kw. 2024 r. wyniósł 431 mln zł i był niższy o 73 proc. niż wynik I kw. 2023 r. – podała spółka w środowym komunikacie.
23.05.2024

145 mln zł dofinansowania z UE na sieci dystrybucyjne PGE i Energi

Operatorzy systemów dystrybucyjnych energii elektrycznej, PGE Dystrybucja i Energa-Operator podpisali w środę z ministerstwem klimatu umowy na 145 mln zł unijnego dofinansowania do projektów modernizacji sieci wartych 220 mln zł.
15.05.2024

Energa: prawie połowa prądu sprzedanego w 2023 r. pochodziła z OZE

Niemal połowa energii elektrycznej, sprzedanej w 2023 r. przez spółkę Energa Obrót została wytworzona w źródłach odnawialnych - poinformowała w czwartek Energa. W 2022 r. wskaźnik ten był na poziomie nieco ponad 40 proc.
04.04.2024

Energa: zakończono nagazowywanie gazociągu do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce

Energa poinformowała w komunikacie, że nagazowywanie gazociągu prowadzącego do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce rozpoczęło się 4 marca i zakończyło po trzech dniach.
25.03.2024

Energa: na plac budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce dotarły kolejne części turbozespołu

Do budowanej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły z fabryk General Electric w Szwajcarii i Niderlandach kolejne części turbozespołu, ważące łącznie ponad 200 ton, w tym wirnik generatora i moduł podgrzewania paliwa gazowego - podała Energa z Grupy Orlen.
06.12.2023

Grupa Orlen wybuduje w powiecie tureckim dwie nowe farmy fotowoltaiczne

Energa z Grupy Orlen zbuduje w powiecie tureckim w Wielkopolsce dwie nowe farmy fotowoltaiczne: PV Mitra (ok. 65,6 MW) i PV Żuki (ok. 2,4 MW). Mają one powstać w drugiej połowie 2024 roku – poinformowała w poniedziałek spółka.
28.08.2023

Budowa przyłącza gazowego do elektrowni CCGT Ostrołęka postępuje

Budowa przyłącza gazowego do powstającej elektrowni CCGT Ostrołęka odbywa się zgodnie z harmonogramem - poinformowała w piątek Energa z Grupy Orlen.
25.08.2023

Zysk Grupy Energa w I półroczu br. wyniósł 1,42 mld zł

Zysk Grupy Energa w I półroczu br. wyniósł 1,42 mld zł, co oznacza wzrost o 35 proc. rok do roku - poinformowała w czwartkowym komunikacie spółka. Przychody w pierwszych sześciu miesiącach br. sięgnęły 13,43 mld zł - dodała.
24.08.2023

PGE, Energa i Tauron mają zgody korporacyjne na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Spółki energetyczne – PGE, Energa i Tauron – poinformowały w czwartek w komunikatach giełdowych o uzyskaniu zgód korporacyjnych na sprzedaż aktywów węglowych do NABE.
10.08.2023

Orlen Projekt przejmuje 100% udziałów Energi Invest

Orlen Projekt zawarł umowę z Energą w celu nabycia wszystkich udziałów w spółce usług inżynierskich Energa Invest. Integracja tych działalności projektowych Grupy pozwoli na wzmocnienie linii biznesowej i pełne wykorzystanie szansy, jaką daje realizowany przez koncern program inwestycyjny o wartości 320 mld zł do 2030 roku.
05.08.2023

Wspólne projekty Energi Wytwarzanie i PZU LAB zwiększą niezawodność offshore

Energa Wytwarzanie i PZU LAB przeprowadzą pilotaż technologii, które pomogą zwiększyć niezawodność morskich farm wiatrowych i usprawnią ich serwis, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego - zapowiedziała we wtorek Energa, spółka Grupy Orlen.
07.03.2023

Ruszają prace nad ujęciem wody dla elektrowni w Grudziądzu

Należąca do Energi z Grupy ORLEN spółka CCGT Grudziądz rozpoczyna prace dotyczące budowy ujęcia i magistrali przesyłowej wody, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania elektrowni. Elektrownia wyposażona zostanie w zamknięty system obiegu, dzięki czemu jej zapotrzebowanie na wodę z Wisły ograniczone będzie do niezbędnego minimum. Wykonawcą ujęcia wody będzie polska firma Budimex SA.
28.02.2023

Rada nadzorcza Energi odwołała wiceprezesa ds. operacyjnych i klimatu

Rada Nadzorcza Energi odwołała wiceprezesa ds. operacyjnych i klimatu Dominika Wadeckiego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie giełdowym.
17.02.2023

Energa: 6 przetargów na techniczną obsługę odbiorców

Energa-Operator dynamicznie zwiększa liczbę liczników zdalnego odczytu zamontowanych w swojej sieci. Ich liczba przekroczyła już ponad 2 miliony. Spółka właśnie ogłosiła sześć przetargów na techniczną obsługę urządzeń pomiarowych w każdym ze swoich oddziałów.
15.02.2023

Więcej potencjału dla OZE w woj. warmińsko-mazurskim

Energa-Operator zmodernizuje stacje elektroenergetyczne – Główne Punkty Zasilania w Kętrzynie oraz Braniewie. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia potencjału przyłączeniowego dla OZE, poprawi także bezpieczeństwo energetyczne oraz pozwoli na zmniejszenie strat związanych z przesyłem energii elektrycznej.
13.02.2023

LOTOS Petrobaltic z energooszczędnym oświetleniem od Energii [WIDEO]

Kolejny obiekt korzysta z energooszczędnych ledów i dzięki ich zastosowaniu redukuje zużycie energii elektrycznej. Energa Oświetlenie wymieniła właśnie stare oprawy sodowe na terenie bazy lądowej spółki poszukiwawczo-wydobywczej z Grupy ORLEN zlokalizowanej przy Nabrzeżu Flisaków w Gdańsku. W LOTOS Petrobaltic zmodernizowane zostały 83 punkty świetlne, w efekcie czego zużycie energii na potrzeby oświetlenia spadnie o ponad połowę.
09.02.2023

Energa Logistyka szuka wykonawcy farmy fotowoltaicznej PV Mitra

Spółka Energa Logistyka ogłosiła zapytanie ofertowe na budowę elektrowni fotowoltaicznej PV Mitra w Wielkopolsce o mocy zainstalowanej 65 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Jak poinformowała w ogłoszeniu spółka zależna Energi, wchodzącej w skład Grupy Orlen, oferty można składać do 7 marca.
07.02.2023

Testy systemu TETRA na farmach wiatrowych pod kątem polskiego offshorewind

Enspirion, Energa Wytwarzanie i firma Motorola Solutions przeprowadziły testy łączności krytycznej w standardzie TETRA. Zostały one wykonane, pod kątem potencjalnej instalacji systemu na farmach wiatrowych zlokalizowanych na Bałtyku.
30.01.2023

Enea Operator buduje nową stację energetyczną z myślą o rozwoju odnawialnych źródeł energii

Enea Operator realizuje kolejną inwestycję w ramach programu modernizacji sieci energetycznej #Poznań2030. Inwestycja obejmie budowę nowej stacji 110/15 kV Szczepankowo wraz z powiązaniami. Nowa stacja przyczyni się do rozwoju energetyki odnawialnej na terenie Poznania i okolic – wzrosną możliwości przyłączenia źródeł OZE.
23.01.2023

Energa przygotowała rozwiązania dla samorządów związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej

Audyt energetyczny, ograniczenie mocy w ramach usługi DSR, modernizacja oświetlenia czy instalacja fotowoltaiki, to niektóre z tematów konferencji w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej dla samorządów - poinformowała w czwartek Energa.
20.01.2023

Pasłęk we współpracy z Energą modernizuje oświetlenie uliczne

Gmina Pasłęk we współpracy z Energą Oświetleniem modernizuje lampy uliczne. Po wymianie przestarzałych lamp sodowych na oprawy ledowe zużycie energii elektrycznej zmniejszy się o połowę - podała w piątek Grupa Kapitałowa Orlen, do której należy Energa.
30.12.2022

Energa Obrót szacuje stratę za energię elektryczną dla gospodarstw domowych w 2023 r. na 930 mln zł

Spółka Energa Obrót dokonała oceny wpływu Nadzwyczajnych Regulacji Rynku Energii i wysokości zatwierdzonej Taryfy na swoją działalność i zidentyfikowała potencjalną stratę za realizację umów z gospodarstwami domowymi w 2023 r. na 930 mln zł - poinformowała spółka Energa w komunikacie giełdowym.
20.12.2022

Energa: PV Gryf zwiększy moc do 26 MW z 20 MW

Farma fotowoltaiczna PV Gryf w Wielkopolsce dzięki zwiększonej do 26 MW z 20 MW mocy będzie mogła zasilić ok. 13 tys. gospodarstw domowych. Umożliwi to współpraca inwestora, Energi Wytwarzania, i inżyniera kontraktu, Energi Green Development - podała w poniedziałek Energa z Grupy Orlen.
29.11.2022

Energa Wytwarzanie popularyzuje wiedzę o pracy w sektorze OZE

Energa Wytwarzanie wzięła udział w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Powiatowym Centrum Edukacyjnym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku. Spółka promowała tam własną działalność i zachęcała do edukacji, a następnie pracy w energetyce wiatrowej.
28.11.2022

Energa buduje elektrownię w Grudziądzu pod okiem przyrodników

Na terenie powstającej elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu zakończono montaż 60 budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. Nad pracami czuwał koordynator o szerokiej wiedzy ornitologicznej i chiropterologicznej (o nietoperzach). Dodatkowo, aby zapobiec ryzyku wtargnięcia na teren budowy małych zwierząt obszar inwestycji ogrodzono ok. trzema kilometrami płotków.
02.11.2022

Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w domu?

Do oszczędzania energii nie powinno się przekonywać nikogo. To nie tylko korzyści dla środowiska, ale również ulga dla domowego budżetu. Wyjaśniamy, na czym polega rozsądne zarządzanie energią elektryczną w domu oraz jak mądrze i bez zbędnych wyrzeczeń można zoptymalizować zużycie prądu.
13.10.2022

Energa z Grupy Orlen: trwa przygotowanie terenu pod budowę elektrowni CCGT w Grudziądzu

Trwają prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę w Grudziądzu elektrowni CCGT o mocy netto ok. 560 MW. Roboty mają potrwać do końca października. Oddanie obiektu do użytku ma nastąpić w 2025 r. Będzie to jedna z najnowocześniejszych takich elektrowni w Europie - podała Energa z Grupy Orlen.
20.09.2022

NFOŚiGW przekaże ponad 15 mln zł na nowoczesne rozwiązania kogeneracyjne

NFOŚiGW dofinansował dwiema niskooprocentowanymi pożyczkami projekty Warmińskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Sp. z o. o. pn. „Budowa biogazowni rolniczej o mocy 0,499 MW wraz z układem wysokosprawnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej” oraz „Budowa układu trigeneracyjnego z amoniakalnym chillerem absorpcyjnym o mocy 0,999 MW”.
09.08.2022

PZU sfinalizowało zakup TFI Energia od PGE

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) nabył 100 proc. akcji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia, które wcześniej należało do Polskiej Grupy Energetycznej - podało we wtorek biuro prasowe ubezpieczyciela.
19.07.2022

Absolutny rekord Energi w ratingu ESG

Energa z Grupy ORLEN po raz kolejny uzyskała rekordowy wynik w ratingu ESG. Najnowsza ocena wyniosła 47 punktów, czyli więcej niż rok wcześniej. Za tak dobry wynik odpowiada przede wszystkim wysoka nota obszaru środowiskowego. Badanie przeprowadziła agencja Moody’s ESG Solutions.
21.06.2022

Kodeksy sieciowe - regulacje na sytuacje awaryjne

System energetyczny to skomplikowana infrastruktura i sieć. Widać to szczególnie podczas rozległych awarii energetycznych, gdzie poszczególne urządzenia należy uruchamiać w odpowiedniej kolejności i zgodnie ze szczegółowymi procedurami. Nie sposób wtedy działać bez komunikacji głosowej. Niezawodnym systemem głosowej łączności dyspozytorskiej jest system TETRA. Tę usługę oferuje Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN.
02.06.2022

Budowa elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu rozpocznie się w tym roku

Spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa wybrała generalnego wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy netto ok. 560 MW. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku. Elektrownia w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest na 2025 r., będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. To istotny element rozbudowy segmentu energetycznego Grupy ORLEN opartego o odnawialne źródła energii, małe reaktory jądrowe i niskoemisyjną energetykę gazową.
18.05.2022

Innowacyjne rozwiązania od Energii usprawnią prognozowanie wydajności OZE

ENERGA-OPERATOR wdraża rozwiązania, które usprawnią prognozowanie wydajności Odnawialnych Źródeł Energii z uwzględnieniem warunków pogodowych. Podczas realizacji tego zadania zautomatyzowany zostanie także proces publikowania ostrzeżeń meteorologicznych. Wszystko to nie tylko ułatwi prace dyspozytorom, ale pozwoli również na szybsze rozpoczynanie przygotowań organizacyjnych, związanych z ryzykiem wystąpienia ewentualnych awarii.
09.05.2022

Prawdziwa sadzonka za wirtualną. Energa wspiera sadzenie lasu

Dbasz o środowisko i starasz się żyć ekologicznie? Masz okazję posadzić wirtualne drzewo, które później zostanie wymienione na prawdziwą sadzonkę. Energa z Grupy ORLEN przyłączyła się do ogólnopolskiego programu "Wirtualne drzewo" prowadzonego przez Fundację Dotlenieni. Fundacja posadzi tyle drzew prawdziwych, ile my posadzimy wirtualnych. Pomóż nam zasadzić 1000 sadzonek.
27.04.2022

Energa przeznaczy zysk za 2021 rok głównie na zero- i niskoemisyjne inwestycje

Rada Nadzorcza Energi pozytywnie oceniła rekomendację Zarządu spółki, aby zysk netto za 2021 rok w wysokości 210 mln zł przeznaczyć w całości na kapitał rezerwowy. W ten sposób zabezpieczone zostaną nakłady na kluczowe dla dalszego dynamicznego rozwoju Grupy Energa inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze. To umożliwi wzrost zysku operacyjnego spółki EBITDA w 2030 roku o ponad 60% w porównaniu do 2 mld zł osiągniętych w 2020 roku.
25.04.2022

Blisko 200 tysięcy mikroinstalacji w sieci Energi Operatora

Niemal 30 tysięcy nowych mikroinstalacji, o łącznej mocy ponad 255 MW, zostało przyłączonych do sieci Energa-Operator w I kwartale 2022 roku. Warto zauważyć, że tylko w ciągu dwóch ostatnich lat liczba tego rodzaju źródeł, na terenie działania Spółki, wzrosła niemal sześciokrotnie.
25.04.2022

Energa - w Przywidzu powstaje wyspa energetyczna

W ramach projektu SERENE, finansowanego z programu UE Horyzont 2020, zostaną opracowane oraz zademonstrowane opłacalne i zorientowane na konsumenta/prosumenta energii elektrycznej i cieplnej rozwiązania, umożliwiające miejscowym społecznościom zaspokojenie ich potrzeb energetycznych z lokalnych źródeł odnawialnych. Celem projektu jest utworzenie zintegrowanych tzw. „wysp energetycznych” w trzech lokalizacjach w Europie: Skanderborg (Dania), Olst (Holandia) i Przywidz (Polska).
13.04.2022

Iwona Waksmundzka-Olejniczak nowym prezesem PGNiG

PGNiG poinformowało, że w wyniku rozstrzygniętego postępowania kwalifikacyjnego, 7 kwietnia Rada Nadzorcza Spółki powołała na stanowisko prezesa zarządu PGNiG Iwonę Waksmundzką-Olejniczak. Obejmie ona stanowisko 9 kwietnia.
08.04.2022

Energa Green Grupy ORLEN rozpoczyna trzecią dużą inwestycję OZE w Wielkopolsce

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, uzyskała warunki przyłączenia do sieci oraz pozwolenie na budowę dla pierwszego etapu inwestycji budowy farmy fotowoltaicznej PV Mitra w gm. Przykona.
06.04.2022

Energa uruchomiła w Braniewie stację ładowania elektryków [WIDEO]

W Braniewie działa już stacja łącząca oświetlenie uliczne z usługą ładowania pojazdów elektrycznych. To technologiczna nowość na polskim rynku. Stację uruchomiła Energa Oświetlenie, spółka Energi z Grupy ORLEN.
25.03.2022

Energa: blok Ostrołęki C umożliwi bilansowanie energii z odnawialnych źródeł

Należąca do Energi spółka celowa CCGT Ostrołęka przekazała generalnemu wykonawcy polecenie rozpoczęcia prac przy budowie gazowego bloku energetycznego Ostrołęka C - poinformowała w czwartek Energa. Generalnym wykonawcą jest GE.
25.03.2022

PKN ORLEN potwierdza zaangażowanie w rozwój technologii gazowej w Gdańsku

PKN ORLEN, wspólnie z Energą i Grupą LOTOS, kontynuuje prace nad projektem związanym z budową elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku. Spółki podpisały aneks do listu intencyjnego, przedłużając jego obowiązywanie do końca 2022 roku, zgodnie z którym będą kontynuowały analizy możliwości i warunków realizacji wspólnego projektu. Inwestycja, której moc elektryczna szacowana jest na ok. 450 MW, będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem energii cieplnej i elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii z OZE i w
30.12.2021

PGE, ZE PAK, Energa z kontraktami mocowymi z aukcji na rok dostaw 2026

PGE, ZE PAK i należąca do PKN Orlen Energa poinformowały o zawarciu umów mocowych w efekcie przeprowadzonej w czwartek aukcji głównej rynku mocy na rok 2026. Aukcję przeprowadziły PSE, cena zamknięcia wyniosła 367,05 do 400,40 zł/kW/rok.
17.12.2021

Pomorscy samorządowcy o rosnących cenach energii elektrycznej

Czy niedługo staną pociągi, a szpitale nie będą leczyć? Wydatki jednostek samorządu terytorialnego na prąd w 2022 roku wzrosną nawet o 45 proc. „Tak drastycznych wzrostów cen nie było od dawna” – oburzają się samorządowcy. I twierdzą, że to efekt złych decyzji i działań rządu.
24.10.2021

Kilkanaście spółek Grupy Energa kolejny rok w "zielonym" rejestrze EMAS

Kilkanaście spółek Grupy Energa, która jest częścią Grupy Orlen przeszło zewnętrzny audyt zarządzania środowiskowo-energetycznego, przedłużając na kolejny rok swą obecność w "zielonym" rejestrze EMAS, który promuje Komisja Europejska. Pierwsze spółki Grupy Energa zostały tam wpisane w 2016 r.
15.10.2021

Grupa ORLEN inwestuje w niskoemisyjne źródła wytwarzania

PKN ORLEN i Energa, należąca do Grupy Orlen, zawarły porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. To kolejny krok w realizacji strategii ORLEN2030 zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych i zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.
01.09.2021

Warmińsko-mazurskie/ Energa Operator rozbuduje sieć energetyczną

Energa Operator, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, rozbuduje i zmodernizuje swoją sieć energetyczną w powiatach działdowskim i kętrzyńskim (woj. warmińsko-mazurskie). Zwiększy to potencjał przyłączeniowy dla odnawialnych źródeł energii na tym obszarze.
30.06.2021

Pomorskie: Energa Oświetlenie zmodernizuje lampy uliczne w Tczewie

Energa Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie uliczne w Tczewie (Pomorskie). Spółka zależna Energi z Grupy Orlen wymieni ponad 1650 sztuk, działających w mieście, opraw sodowych na nowoczesne oprawy LED.
02.03.2021

Pomorskie: modernizacja oprawy lamp ulicznych w gminie Puck

Energa Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w gminie Puck (Pomorskie). Wymieniono ponad 3,3 tys. szt. opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED - podało we wtorek biuro prasowe Grupy Energa.
23.02.2021

Energa z procedurą wcześniejszego raportowania działań wpływających na środowisko

Energa z Grupy Orlen wprowadziła procedurę zobowiązującą jej spółki zależne do wcześniejszego raportowania m.in. samorządom i organizacjom ekologicznym planowanych działań, np. modernizacji, które mogą wywołać widoczne zmiany w środowisku. Podobnie będzie w przypadku awarii - podała Energa.
19.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.