W 2024 r. Grupa Energa osiągnęła zysk netto na poziomie 0,3 mld zł i był on niższy o 56 proc. rok do roku - poinformowała Energa w komunikacie. Jak dodano, ubiegły rok zamknięto rekordowym wynikiem EBITDA na poziomie 3,3 mld zł (wzrost o 14 proc. r/r.). Rosła produkcja z OZE, spadało zużycie węgla.
Spółka przekazała we wtorek, że w 2024 roku przychody Grupy Energa wyniosły 22,8 mld zł i były niższe o 13 proc. r/r. Oprócz rekordowej EBITDY na poziomie 3,3 mld zł, rekordowy był też wynik Linii Biznesowej Dystrybucja, wypracowany na poziomie 2,8 mld zł, co oznacza wzrost o 45 proc. r/r. Zysk netto tej Linii wyniósł z kolei ok. 1,2 mld zł. Poprawę wyniku EBITDA o 5 proc. r/r zanotowała także Linia Biznesowa Wytwarzanie.
W komunikacie dodano, że w 2024 r. zwiększono moc zainstalowaną w źródłach odnawialnych o ponad 40 proc. r/r, do 890 MW. "Po raz pierwszy w historii było jej więcej niż mocy zainstalowanej w źródłach konwencjonalnych" - podkreślono. Odnawialne źródła odpowiadały za 55 proc. łącznej produkcji brutto energii elektrycznej (w porównaniu do 46 proc. rok wcześniej). Nakłady inwestycyjne wzrosły o 14 proc. r/r do ok. 5,1 mld zł, co - jak podkreślono - odzwierciedla aktywność Grupy w obszarze inwestycji. W raportowanym okresie Grupa Energa wyprodukowała łącznie 2,7 TWh i przesłała 22,7 TWh energii elektrycznej, a jej sprzedaż detaliczna wyniosła 16,7 TWh.
"W 2024 roku Grupa Energa utrzymała stabilną pozycję finansową, pomimo wpływu zróżnicowanych, a przede wszystkim dynamicznych czynników zewnętrznych. Wypracowaliśmy też rekordowy w historii Grupy wynik EBITDA. Jednocześnie miniony rok był dla nas bardzo intensywny ze względu na wyraźnie narastający impet inwestycyjny" - wskazał prezes Energi Sławomir Staszak, cytowany w komunikacie.
Wiceprezes Energi ds. finansowych Magdalena Kamińska tłumaczy, że ubiegłoroczne wyniki Grupy kształtowane były w dużej mierze przez Linię Biznesową Dystrybucja, która odnotowała m.in. wyższą niż rok wcześniej marżę, jednocześnie korzystając z niższych cen zakupu energii elektrycznej na pokrycie strat sieciowych. "Pozytywny wpływ miało też zwiększenie wolumenu usługi dystrybucyjnej w porównaniu do 2023 roku. Dla wyników Grupy korzystnym czynnikiem była też EBITDA Linii Biznesowej Wytwarzanie. Kształtowały ją m.in. niższe koszty zużycia kluczowych paliw i zakupu uprawnień do emisji CO2, a także brak konieczności dokonywania wpłat na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny przez wytwórców energii. Pozwoliło to na osiągnięcie w 2024 roku rekordowego skonsolidowanego wyniku EBITDA i utrzymanie stabilnej pozycji finansowej, pozwalającej na dalszą realizację naszych strategicznych inwestycji i celów" - wyjaśniła.
W komunikacie dodano, że istotny wpływ na całoroczne wyniki Grupy miało jednorazowe zdarzenie bezgotówkowe – "rozpoznanie konieczności dokonania odpisów na aktywa odnawialne, co do akwizycji których wiążące decyzje transakcyjne podejmowane były do października 2023 roku". "Oprócz tego, na wyniki Grupy wpływ miała też m.in. mniej korzystna niż rok wcześniej marża sprzedażowa w obrocie energią elektryczną. W 2024 roku łącznie o 53 proc. spadły przychody Grupy z tytułu rekompensat wypłacanych przez Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, pokrywających ubytek przychodów od klientów objętych regulowanymi ustawowo (tzw. +mrożonymi+) cenami energii. Spadek ten spowodowany był m.in. koniecznością wprowadzenia na drugą połowę roku zmian w stawkach taryfowych, które służą jako podstawa do naliczania wspomnianych rekompensat" - przekazano.
Spółka dodała, że procentowo najwyższy wzrost nakładów inwestycyjnych (o 84 proc. r/r) miał miejsce w Linii Biznesowej Wytwarzanie, dzięki czemu zwiększono moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach o 43 proc. do 890 MW. Teraz ponad połowa (53 proc.) mocy zainstalowanej we wszystkich aktywach wytwórczych Energi (wynoszącej łącznie 1,68 GW) pochodziła z OZE. Dodatkowo również ponad połowa (55 proc.) wyprodukowanej w zeszłym roku energii elektrycznej pochodziła z OZE.
W komunikacie zwrócono uwagę, że wzrost znaczenia odnawialnych źródeł wiąże się ze spadkiem zużycia węgla (o 34 proc. mniej r/r i o blisko 40 proc. niższa produkcja energii z tego paliwa niż rok wcześniej). "Wynika to przede wszystkim z niższej generacji w Elektrowni Ostrołęka B, kształtowanej przez zawarte kontrakty rynkowe, poziom pracy w wymuszeniu na rzecz Operatora Systemu Przesyłowego oraz dyspozycyjności samych bloków" - wyjaśniono.
Grupa Energa kontynuowała w ub.r. inwestycje w elektrownie gazowo-parowe w Grudziądzu i Ostrołęce, które wchodzą w ostatni, najbardziej wymagający etap realizacyjny.
Kontrolowana przez Orlen Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, sprzedażą i dystrybucją energii elektrycznej. Jej sieć dystrybucyjna pokrywa ok. jednej czwartej powierzchni Polski, liczy 200 tys. km linii. Firma obsługuje ok. 3,4 mln odbiorców końcowych.
W kwietniu 2020 roku Orlen przejął Grupę Energa, a w 2022 roku Grupy Lotos i PGNiG. (PAP)
mick/ malk/
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 75 $ | baryłka | 2,12% | 26.06.2026 01:05 |
| Cyna | 49525 $ | tona | -4,57% | 26.06.2026 01:05 |
| Cynk | 3436.5 $ | tona | -1,89% | 26.06.2026 01:05 |
| Aluminium | 3149 $ | tona | -3,50% | 26.06.2026 01:05 |
| Pallad | 1188 $ | uncja | 0,89% | 26.06.2026 01:05 |
| Platyna | 1596.85 $ | uncja | 0,90% | 26.06.2026 01:05 |
| Srebro | 57.89 $ | uncja | 0,70% | 26.06.2026 01:05 |
| Złoto | 4041.75 $ | uncja | 0,63% | 26.06.2026 01:05 |