Budowa przyłącza gazowego do elektrowni CCGT Ostrołęka postępuje

Budowa przyłącza gazowego do elektrowni CCGT Ostrołęka postępuje - ZielonaGospodarka.pl
25.08.2023 14:42
Strona główna Energetyka, OZE Budowa przyłącza gazowego do elektrowni CCGT Ostrołęka postępuje

Partnerzy portalu

Budowa przyłącza gazowego do elektrowni CCGT Ostrołęka postępuje - ZielonaGospodarka.pl
Budowa elektrowni CCGT Ostrołęka, fot. Energa

Budowa przyłącza gazowego do powstającej elektrowni CCGT Ostrołęka odbywa się zgodnie z harmonogramem - poinformowała w piątek Energa z Grupy Orlen.

Informując o aktualnym stanie robót obejmujących przyłącze gazowe dla ostrołęckiej elektrowni gazowo-parowej, Energa poinformowała w piątek, że równolegle trwają prace na obiektach Śluzy Nadawczej Tłoka w miejscowości Stare Konopki, Zespołu Zaporowo-Upustowego Łątczyn oraz przy Śluzie Odbiorczej Tłoka zlokalizowanej na terenie budowanego bloku energetycznego.

"Budowa przyłącza gazowego do elektrowni w Ostrołęce odbywa się zgodnie z harmonogramem. Do ułożenia w wykopie pozostało już tylko 7 z 28 km rur" - przekazała spółka Grupy Orlen. Zaznaczyła jednocześnie, że zakończona została rozwózka rur i łuków oraz spawanie liniowe.

Członek Zarządu CCGT Ostrołęka Adam Galanek zapowiedział, że "w nadchodzących tygodniach wykonawca będzie kontynuował prace związane z wykopem, układką i zasypywaniem rur". "Trwać będą prace związane z przejściami bezwykopowymi. Z kolei w sierpniu, po zakończeniu odbudowy sieci drenarskiej, planowane jest wykonanie zahumusowania terenu budowy" - dodał Galanek, cytowany w komunikacie Energi.

Według niego, zakończenie układania gazociągu wraz z zasypaniem spodziewane jest we wrześniu.

Energa przypomniała, że blok energetyczny CCGT w Ostrołęce "to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy Orlen w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE (Krajowy System Elektroenergetyczny - PAP)". "Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski" - podkreślono w informacji.

Jak ogłosiła ostatnio Energa, w ramach budowy ostrołęckiej elektrowni zakończono już betonowanie podziemnej części fundamentu, gdzie stanie turbozespół, składający się z turbiny gazowej, turbiny parowej i generatora, czyli główna część urządzeń odpowiedzialnych za produkcję energii elektrycznej.

Według Energi, turbina gazowa, która zostanie zainstalowana w bloku CCGT Ostrołęka, będzie mogła przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie krótszym niż pół godziny, z kolei już w trakcie pracy, obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę.

"Tak duża elastyczność pozwoli na zmniejszanie ryzyka deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, zależnych w dużej mierze od warunków pogodowych" - wyjaśniła spółka Grupy Orlen.

Energa zwróciła jednocześnie uwagę, że "inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy Orlen". "Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh do 2030 r. oraz do osiągnięcia pełnej neutralności emisyjnej do 2050 r." - wspomniano w komunikacie.

Michał Budkiewicz
mb/ drag/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.