Energa przygotowała rozwiązania dla samorządów związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej

zk

20.01.2023 16:55 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Energa przygotowała rozwiązania dla samorządów związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej

Partnerzy portalu

Energa przygotowała rozwiązania dla samorządów związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Audyt energetyczny, ograniczenie mocy w ramach usługi DSR, modernizacja oświetlenia czy instalacja fotowoltaiki, to niektóre z tematów konferencji w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej dla samorządów - poinformowała w czwartek Energa.

W czwartek biuro prasowe Energii poinformowało o konferencji pt. "Modernizacja infrastruktury i bilansowanie zużycia energii elektrycznej" zorganizowanej w Warszawie 9 stycznia br. dla samorządów w celu przedstawienie rozwiązań, które mogą być pomocne w zarządzaniu zużyciem energii.

"Na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele 86 gmin miejskich i miejsko-wiejskich z liczbą mieszkańców od 39 tys. do 79 tys. Ostatecznie w konferencji udział wzięli delegaci z blisko 20 samorządów" – przekazał cytowany w komunikacie dyrektor Biura Prasowego Energi Krzysztof Kopeć.

Jak podaje spółka, koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 30 proc. budżetu gminy. Jednym ze skutecznych rozwiązań mających na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej jest modernizacja oświetlenia zewnętrznego, a także tego w budynkach użyteczności publicznej – w urzędach, szkołach czy innych miejskich instytucjach. "Wymiana wciąż jeszcze bardzo popularnych, jednak energochłonnych lamp sodowych i fluoroscencyjnych na nowoczesne oprawy typu LED, pomaga zredukować zużycie energii w ciągu roku nawet o 60 procent" - podaje biuro prasowe firmy.

Kolejny rozwiązaniem prezentowanym podczas konferencji to usługi efektywnościowe, które wykorzystywane są coraz częściej przez przedsiębiorców chcących obniżyć koszty działalności swojej firmy. Eksperci Energii wskazują, że warto zacząć od audytu energetycznego, a więc zaplanowania działań mających na celu ograniczenie kosztów zużycia ciepła, energii, gazu, a także dających możliwość odzysku energii. W pakiecie proponowanych usług jest także optymalizacja kosztów zużycia, czyli analiza zużycia energii elektrycznej, a także wytypowanie rozwiązań mających na celu zmianę parametrów dystrybucyjnych – grupy taryfowej czy mocy umownej.

W komunikacie spółka wskazuje też na korzyści związane z inwestowaniem w odnawialne źródła energii. "To wszystko można osiągnąć z kolei dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynków czy na gminnym gruncie. Dobrze zaplanowana i przygotowana inwestycja zwróci się już w ciągu kilku lat. Wyprodukowana energia, która nie zostanie skonsumowana trafia do sieci i jest kompensowana w rozliczeniu na fakturze" - wskazują eksperci Energii.

Podczas konferencji przedstawiono samorządom także usługę DSR (ang. Demand Side Response). Polega ona na incydentalnym, czasowym obniżeniu przez końcowych odbiorców ich zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Przedsiębiorstwa, które podpiszą umowę DSR, otrzymują wynagrodzenie już za samą gotowość. Rocznie może to być od 120 tys. zł za MW redukcji.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.