Wynik wyszukiwania - "badania naukowe" - Wiadomości

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

Uruchomiono stronę promującą parki narodowe

Wszystkie informacje o 23 polskich parkach narodowych będzie można znaleźć w jednym miejscu, na portalu ppn.gov.pl - poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska. Serwis ma ułatwić m.in. zakup biletów on-line do parków.
30.04.2024

Idzie wiosna, wraca problem deficytu wód podziemnych

Zimowe miesiące, obfite w opady deszczu i śniegu, są jak premia, która wprawdzie polepsza bieżącą sytuację hydrologiczną w kraju, ale wciąż nie pozwala na spłacenie długu, jakim jest wieloletni deficyt wód podziemnych – ocenia ekohydrolog dr Sebastian Szklarek.
09.03.2024

Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”. To inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Program skierowany jest do osób w wieku 18–35 lat, które chcą angażować się w działania na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości energetycznej Polski i świata.
29.02.2024

PGE wspiera już 11 parków narodowych w całej Polsce

PGE Polska Grupa Energetyczna rozszerza współpracę z polskimi instytucjami przyrodniczymi, obejmując wsparciem dwa nowe parki narodowe - Ojcowski Park Narodowy i Woliński Park Narodowy. Łącznie PGE wspiera już 11 parków w całej Polsce, z którymi w 2024 roku zrealizuje ponad 70 nowych projektów, m.in. z zakresu czynnej ochrony przyrody i badań naukowych. Realizacja projektów jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE.
14.02.2024

Do 500 euro kary w Benewencie we Włoszech za balony i plastikowe konfetti

Do 500 euro kary grozi w mieście Benewent na południu Włoch tym, którzy podczas przyjęć w miejscach publicznych i różnych imprez, także zabaw karnawałowych. używać będą balonów i plastikowych konfetti. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał burmistrz Clemente Mastella.
23.01.2024

Grupa organizacji społecznych chce realnej walki ze smogiem transportowym w Warszawie

Temat strefy czystego transportu połączył warszawskich rodziców, ruchy społeczne i organizacje walczące o zielone i bardziej przyjazne miasto. 5 inicjatyw wspólnie obala mity na temat strefy i apeluje do radnych Warszawy o jak najszybsze przyjęcie uchwały w tej sprawie. Wszystko po to, by lepiej zadbać o zdrowie mieszkańców Warszawy.
07.12.2023

Resort klimatu o raporcie NIK: minister zapewniła realizację zadań dot. zagrożeń związanych z jakością wód

Minister Klimatu i Środowiska zapewniła realizację obligatoryjnych zadań ustawowych będących w jej właściwości, dotyczących ochrony środowiska, w odniesieniu do zagrożeń związanych z jakością wód - przekazali przedstawiciele resortu klimatu, odnosząc się do raportu NIK w sprawie Odry.
22.11.2023

PGE i PAN z umową o współpracy nad innowacyjnymi projektami w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Centrum Badań i Rozwoju GOZ Grupy PGE oraz nowo otwarte Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Współpraca umożliwi prowadzenie wspólnych projektów badawczych, które przyczynią się do większego wykorzystania w różnych branżach gospodarki surowców antropogenicznych, czyli ubocznych produktów spalania, powstających w procesie spalania paliw stałych.
26.10.2023

Ekspert: tworzenie baz danych roślin z bezpłatnym dostępem kluczowe dla rozwoju nauki

W ciągu czterech lat zdigitalizujemy 7 mln okazów roślin zielnikowych i udostępnimy je za darmo w internecie. Mamy nadzieje, że zadziała to jak spirala i inne kraje też będą chciały iść naszym śladem. Tworzenie baz danych z bezpłatnym dostępem jest kluczowe dla rozwoju nauki – powiedział PAP dr Alan Paton, opiekun kolekcji roślin zielnikowych w Ogrodach Królewskich Kew w Londynie.
23.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
02.10.2023

Islandczycy znów będą polować na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Papierowe słomki mogą szkodzić ludziom zamiast pomagać środowisku

Papierowe słomki do napojów mogą być szkodliwe dla ludzi, nie będąc przy tym lepszymi dla środowiska niż słomki plastikowe – informuje pismo „Food Additives & Contaminants”.
26.08.2023

Niemiecka Strategia Wodorowa: Czy rewolucja wodorowa wydarzy się za Odrą?

Niemiecka Strategia Wodorowa (National Wasserstofstrategie) została zaktualizowana w lipcu 2023 po długich debatach niemieckiego rządu. Zarysowuje ona śmiały plan dotyczący najważniejszych wyzwań związanych z energetyką, dekarbonizacją przemysłu, transportu drogowego i ogrzewania.
02.08.2023

Międzynarodowy handel wodorem - wyzwania i perspektywy dla Unii Europejskiej

27.06.2023

3 Seas Hydrogen Council: Czas, by wodorowa Europa usłyszała głos naszego regionu

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych, certyfikacja wodoru, wypracowanie jednolitego stanowiska w zakresie regulacji UE, wybór transgranicznych projektów wodorowych – to priorytetowe działania 3 Seas Hydrogen Council, pierwszej w Europie platformy zrzeszającej kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
26.06.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
25.06.2023

NCBR podpisało Kartę Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor działu krajowego punktu kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska i Marcin Sadowski z dyrekcji generalnej ds. gospodarki morskiej KE.
02.06.2023

PGE wspiera Magurski Park Narodowy oraz Narwiański Park Narodowy

PGE nawiązała współpracę z Magurskim Parkiem Narodowym oraz Narwiańskim Parkiem Narodowym. W ramach wspólnych działań w 2023 roku zostaną zrealizowane m.in. projekty edukacyjne, inicjatywy z zakresu czynnej ochrony przyrody oraz badania naukowe. Realizacja projektów jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE.
31.05.2023

Dwóch na trzech konsumentów chce ograniczyć sprzedaż produktów w plastiku

Większość Polaków chce, aby ustawowo zmniejszyć ilość produktów dostępnych w plastikowych opakowaniach. Austriacka marka Waterdrop stara się przeciwdziałać problemowi nadmiernego spożywania cukru oraz produkcji plastiku. Firma przedstawia nową edycję microdrinków Ice Tea. Są one rozwiązaniem dla osób aktywnych, które szukają orzeźwienia w postaci zdrowego i niskokalorycznego napoju. Ponadto dostępna będzie butelka Ice Tea, wykonana z wysokiej jakości szkła borokrzemowego wolnego od BPA – szkodliwego tworzywa sztucznego.
23.05.2023

Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. Ponadto w plastikowych butelkach uwalnia się pod wpływem ciepła. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa do pięciu gramów tworzyw sztucznych. Austriacka marka Waterdrop przedstawiła edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Uniwersalna butelka termiczna utrzymuje zimno napojów przez 24 godziny, oraz ciepło przez 12. To rozwiązanie dla osób chcących żyć zdrowo i ekologicznie.
12.05.2023

Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych

Polska ma uzasadnione wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych - zauważyła minister klimatu Anna Moskwa. W czwartek rozmawiała z unijnym komisarzem ds. środowiska Virginijusem Sinkevičiusem o legislacji UE i sytuacji na Odrze z ub.r.
21.04.2023

Naukowcy opracują strategie utrzymaniowe dróg. Pomoże w tym unikatowy pojazd badawczy

Politechnika Gdańska pozyskała samochód badawczy wyposażony w system laserowy umożliwiający zaawansowane pomiary stopnia zużycia nawierzchni drogowych, autostradowych oraz lotniskowych. To unikatowy sprzęt na polskich uczelniach. Nowe narzędzie badawcze ma pomóc w opracowywaniu wytycznych dla zarządców dróg, które pozwolą ograniczyć remonty i związane z nimi utrudnienia w ruchu.
29.03.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
16.01.2023

Ministerstwo Infrastruktury Q&A: regulacje dla inwestorów offshore

Ministerstwo Infrastruktury w związku z ogromnym zainteresowaniem inwestorów w sektorze offshore przygotowało szereg informacji dotyczących procedury składania wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych po wejściu w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234), zwanej dalej ustawą offshore.
09.01.2023

Jeden z najdoskonalszych bioreaktorów świata znajduje się w Polsce! [GALERIA]

Niewielka firma z Wielkopolski opracowała prototypowy bioreaktor, pozwalający na przekształcanie małowartościowych odpadów pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego w wysokiej jakości białko. Technologia opracowana przez HiProMine angażuje Hermetię illucens – owada potocznie nazywaną „czarnym żołnierzem” w przetwórstwo, które rewolucjonizuje produkcję białka, w tym branżę petfood (karmy dla kotów i psów).
05.12.2022

Grupa Azoty zaangażowana w utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupa Azoty Polyolefins i Port Morski Police znalazły się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Tym samym spółki wyraziły wolę nawiązania współpracy i podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem województwa zachodniopomorskiego. To kolejna inicjatywa z obszaru budowy gospodarki wodorowej, w którą angażuje się Grupa Azoty – jedna z kluczowych grup kapitałowych
28.11.2022

Sejm za nowelą ustawy o obszarach morskich RP, która uprości procedury dla offshore

Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
28.10.2022

Elektromobilność jedyną drogą? Czas to przemyśleć

Zaniepokojeni sytuacją na świecie producenci samochodów, producenci części motoryzacyjnych, producenci paliw oraz stowarzyszenia branżowe wzywają do negocjacji trójstronnych w celu pełnego wdrożenia wyników ogólnego podejścia Rady, by umożliwić korzystanie z pojazdów z silnikiem spalania wewnętrznego z wykorzystaniem paliw neutralnych pod względem emisji CO2.
30.09.2022

Golińska: 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przeznaczą 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
22.09.2022

Spółka JA Solar otrzymała najwyższą ocenę AAA w rankingu wiarygodności kredytowej PV ModuleTech

13 września firma JA Solar otrzymała najwyższą możliwą ocenę AAA, wydaną przez PV Tech w ramach rankingu wiarygodności bankowej PV ModuleTech za trzeci kwartał 2022 roku. W zestawieniu uwzględniono wiodącą przewagę produkcyjną JA Solar i stabilną pozycję finansową, która znajduje odzwierciedlenie w kluczowych wskaźnikach, takich jak dostawy, plan mocy produkcyjnych, plan technologii i wyniki finansowe. Według raportu JA Solar jest jednym z najbardziej konsekwentnych dostawców klasy A pod względem wszystkich najważniejszych wskaźn
19.09.2022

We wtorek rząd będzie obradował nad nowelizacją ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej

We wtorek Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, która m.in. odzwierciedla zasadę, że morskie badania naukowe są prowadzone wyłącznie w celach pokojowych.
13.09.2022

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację?
21.08.2022

Biden podpisał ustawę zakładającą największe w historii inwestycje w walkę ze zmianą klimatu

Prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek ustawę Inflation Reduction Act, zakładającą m.in. wydatek ok. 370 mld dol. na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną oraz drugie tyle na wydatki związane ze służbą zdrowia. Ustawa ustanowi też minimalny 15-proc. podatek dla największych korporacji.
17.08.2022

Pierwsza w Polsce regionalna strategia energetyczna

Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska podjął wyzwanie opracowania regionalnej strategii energetycznej. Dokument, przyjęty przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego Uchwałą nr 5662/VI/22 z dnia 19 lipca 2022 r., zatytułowany „Strategia Energetyczna Dolnego Śląska – kierunków wsparcia sektora energetycznego oraz prognozy oddziaływania na środowisko”, został właśnie poddany konsultacjom społecznym.
05.08.2022

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
15.03.2022

IPCC: zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych już dziś powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi

Zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi. Powodują różne ryzyka, m.in. zgonów, strat w produkcji żywności, dewastację przyrody i ograniczenie wzrostu gospodarczego - podkreśla IPCC w nowym podsumowaniu raportu nt. zmian klimatycznych i ich konsekwencji.
01.03.2022

Szczyt „One Ocean” w Breście - Unia Europejska chce być liderem w zakresie ochrony oceanów

Podczas szczytu „One Ocean” zorganizowanym w francuskim Breście Komisja Europejska przedstawiła bardzo ambitne inicjatywy na rzecz ochrony oceanów. UE chce pełnić wiodącą rolę w kompleksowym pokonywaniu wyzwań związanych z oceanami. W swoim wystąpieniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła trzy kluczowe inicjatywy wspierające wspólne działania na rzecz ochrony oceanów i przywrócenia ich dobrego stanu już do 2030 roku.
16.02.2022

MFW a ocena bezpieczeństwa morskich obszarów RP (nowe regulacje od 06.01.2022 roku)

W swoich dotychczasowych publikacjach, tematycznie związanych z inwestycjami w morską energetykę wiatrową na polskich obszarach morskich, autorzy zwrócili uwagę czytelników na pewne pułapki prawne, które mogą czyhać na podmioty gospodarcze upatrujące w polskich MFW potencjał biznesowy.
08.02.2022

Zrównoważony ekosystem edukacji klimatycznej – potrzebny od zaraz! [ZDJĘCIA]

Kryzys energetyczny, ekonomiczny, wojna na Ukrainie czy kolejne fale pandemii Covid-19, spowodowały, że zarówno kwestie klimatyczne, jak i edukacyjne zeszły na dalszy plan. Świat jednak stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i to od najmłodszych pokoleń zależy, jak będzie wyglądać w przyszłości.
01.02.2022

Porozumienie uczelni na rzecz MEW

Dziewięć pomorskich uczelni podpisało podczas XII posiedzenia Konwentu Morskiego porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
24.11.2021

RWE i Uniwersytet Gdański łączą siły, aby napędzać rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Współpraca dotyczyła będzie szczególnie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych oraz wymiany wiedzy nt. morskiego środowiska naturalnego.
04.11.2021

O ekologicznym budownictwie drogowym na Politechnice Warszawskiej. Sympozjum dostępne online

Wyzwania i możliwości wynikające z dążenia do zeroemisyjności, gospodarka w obiegu zamkniętym oraz polskie i unijne regulacje środowiskowe dotyczące budownictwa drogowego – to tematy Sympozjum „Budownictwo drogowe w kontekście wyzwań klimatycznych i gospodarczych”.
24.10.2021

Spór Leszka Balcerowicza z młodzieżą o ocieplenie klimatu

Utworzenie internetowego pręgieża dla najbardziej skompromitowanych dziennikarzy zaproponował podczas spotkania z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości prof. Leszek Balcerowicz. Wdał się też w gwałtowny spór ze zgromadzoną młodzieżą na temat ocieplenia klimatu.
31.08.2021

Szef MEiN złożył podpis pod porozumieniem z UNESCO o Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył podpis pod treścią porozumienia polskiego rządu z UNESCO, przedłużającego umowę o działalności Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk.
27.07.2021

Ekspert XJTLU: Unia Europejska i Chiny otwarte na współpracę w dziedzinie zarządzania klimatem

Dr Evans Fanoulis, adiunkt na uczelni Xi'an Jiaotong-Liverpool University w zakresie stosunków międzynarodowych, w swojej prezentacji na temat unijnych priorytetów innowacji w trakcie 3. Światowego Szczytu Outsourcingu Produkcji w Chinach (19-20 lipca), odniesie się do działań UE w odpowiedzi na zmiany klimatu.
16.07.2021

Polscy naukowcy współpracują nad czujnikami do badania wody - do zanieczyszczeń i COVID-19

Pogarszająca się jakość wody to jedno z największych globalnych wyzwań, a co za tym idzie – także obszar zainteresowania naukowców. Europejski projekt Aquasense ma na celu stworzenie nowego – samowystarczalnego i autonomicznego – systemu monitorowania jakości wody w czasie rzeczywistym. Uczestniczą w nim również badacze z Polski.
30.06.2021

Rada UE przyjęła wart 17,5 mld euro Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Rada Unii Europejskiej (państwa członkowskie UE) przyjęła w poniedziałek rozporządzenie ustanawiające fundusz o wartości 17,5 mld euro na rzecz sprawiedliwej transformacji ekologicznej. To jeden ze środków, dzięki którym UE zamierza zmniejszyć o 55 proc. emisję gazów cieplarnianych do 2030 r. oraz osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
07.06.2021

Stratofsfera zmniejsza się z prędkością 100 metrów na 10 lat. Czy warstwa ozonowa zniknie?

Stratosfera z roku na rok się zmniejsza – alarmują naukowcy. Tymczasem to w niej znajduje się warstwa ozonowa, chroniąca nas przed promieniowaniem UV. Jej zubożenie może nieść za sobą zwiększenie liczby zachorowań na poważne choroby skóry, takie jak czerniak czy łuszczyca. Konsekwencją zmian może być także zakłócenie działania urządzeń wykorzystujących komunikację radiową i satelitarną. Aby zapobiec ubytkowi kolejnego kilometra stratosfery do 2080 roku, ludzkość musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
28.05.2021

KGHM dla klimatu - miedź kluczowym elementem polityki klimatycznej na świecie

Być może wielu nie zdaje sobie sprawy, ale dziś jeden z najbardziej strategicznych surowców na świecie ma kolor nie tyle miedziany, co coraz bardziej zielony. Dlaczego? Miedź to metal kluczowy dla prowadzenia procesów związanych z Green Deal. A sam proces wydobycia surowca również staje się coraz bardziej ekologiczny.
22.04.2021

UE: ponad 1 miliard euro dotacji na innowacyjne start-upy oraz MiSP

Start-upy mogą teraz zacząć ubiegać się o dotacje i inwestycje kapitałowe od akceleratora Europejskiej Rady Innowacji (EIC), funduszu Horizon Europe - uruchomionego w ubiegłym miesiącu. Dostępne finansowanie zadeklarowane na 2021 rok to ponad 1 miliard euro.
13.04.2021

Wygrał recycling - młodzi ludzie z całego świata poszukujący rozwiązań globalnych problemów zwycięzcami konkursu NFTE World Series of Innovation sponsorowanego przez Mary Kay Inc.

NFTE's World Series of Innovation Challenge, międzynarodowa akcja edukacyjna i wspierająca przedsiębiorczość, zaprasza młodych ludzi do wspólnego podejmowania największych wyzwań stojących przed naszym światem i wspierania realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
01.04.2021

KE: uprawy ekologiczne mają objąć 25% użytków rolnych do 2030 roku

Komisja Europejska opublikowała w czwartek plan działań na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jego ogólnym celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych oraz zajęcie do 2030 roku pod uprawy ekologiczne 25 proc. użytków rolnych.
25.03.2021

R/V Polarstern bada rejon oderwanej góry lodowej

Zdjęcia satelitarne góry lodowej A74, wycielonej z szelfu Brunt na Antarktydzie 26 lutego 2021 roku, wzbudzają niemałe zainteresowanie. Powierzchnia ma 1270 kilometrów kwadratowych, co odpowiada obszarowi dwukrotnie większemu od powierzchni Berlina.
19.03.2021

Startupy. Młodzi przedsiębiorcy z głowami pełnymi „eko” pomysłów. Jak je realizują i kto im pomaga?

Znamy najlepsze pomysły na biznes z łódzkiego, opolskiego i małopolskiego. Laureaci ogólnopolskiego konkursu Warm Up Your Business mówią nam o swoich startupach oraz tym, jak ich działalność wpłynie na środowisko i otoczenie.
28.02.2021

Guterres: Raport klimatyczny ONZ „czerwonym alarmem” dla naszej planety

Szef ONZ Antonio Guterres uznał w piątek rok 2021 za przełomowy, aby stawić czoła globalnemu kryzysowi klimatycznemu. Przekonywał, że raport Narodów Zjednoczonych w tej sprawie jest „czerwonym alarmem” dla naszej planety.
27.02.2021

Organizacje ekologiczne chcą wstrzymania prac nad S16 przez Mazury i Biebrzański PN

Kilkanaście organizacji ekologicznych domaga się wstrzymania prac nad trasą S16 przez Mazury i Biebrzański Park Narodowy, przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla tej drogi i wypracowania nowego wariantu jej przebiegu.
18.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.