Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

zk

15.03.2022 08:05 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

Partnerzy portalu

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektowanej nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Rząd zamierza ją przyjąć w trzecim kwartale br. - wynika z wpisu.

W wykazie wyjaśniono, że proponowane zmiany dotyczą przede wszystkim przepisów ustawy o obszarach morskich, które dotyczą sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń oraz kabli lub rurociągów. "W związku z wejściem w życie w lutym 2021 r. ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, zwanej dalej ustawą offshore oraz zauważalnym w ciągu ostatnich lat ogromnym wzrostem zainteresowania przedsiębiorców morską energetyką wiatrową, administracja morska dostrzegła pewne braki regulacyjne oraz problemy z interpretacją przepisów, które rozwiązywane są w proponowanej ustawie zmieniającej. Przedmiot nowelizacji to m.in. regulacja sytuacji wystąpienia remisu w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich" - wskazano.

Dodano, że projektodawcy przewidują w nowelizacji doprecyzowanie procedury związanej z uzyskiwaniem pozwoleń lub uzgodnień, planują ograniczyć nadmierne obciążenia dla wnioskodawców w przypadku realizacji drobnych, nieskomplikowanych inwestycji.

"Nowelizacja (...) rozwiązuje kwestię wystąpienia remisu w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich i ewentualny brak możliwości wyłonienia zwycięzcy tego postępowania" - wskazano w wykazie, nie informując jednak jak to będzie rozwiązane.

W wykazie dodano, że nowelizacja części artykułów ustawy o obszarach morskich ma odzwierciedlać zasadę, że morskie badania naukowe są prowadzone wyłącznie w celach pokojowych.

Nowe przepisy mają również usprawnić procedury wyznaczania i określania granicy pasa technicznego i ochronnego, a także opiniowania projektów zarządzeń dyrektorów urzędów morskich. Uproszczone będą też procedury wydawania pozwoleń lokalizacyjnych dla sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń.

Projektowana nowelizacja ma również zapewnić możliwość nakazania usunięcia nielegalnie wzniesionych i wykorzystywanych konstrukcji, urządzeń i elementów infrastruktury oraz ułożonych i utrzymywanych kabli i rurociągów.

Wnioski o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń oceniane są pod różnymi kryteriami i odpowiednio punktowane. Kryteriami oceny wniosków są: zgodność planowanych przedsięwzięć z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej; proponowane przez wnioskodawców okresy obowiązywania pozwolenia, w tym daty rozpoczęcia i zakończenia budowy i eksploatacji planowanych farm, przy czym kryterium szczegółowym jest stopień dostosowania planowanych dat do interesu gospodarki narodowej, w tym do realizacji polityki energetycznej państwa.

Oceniane są też m.in. sposoby finansowania planowanych przedsięwzięć, możliwości stworzenia zaplecza kadrowego, organizacyjnego i logistycznego, wkład planowanych przedsięwzięć w realizację unijnych i krajowych polityk sektorowych. Dodatkowymi kryteriami oceny są projekty towarzyszące, polegające na magazynowaniu energii elektrycznej, efektywność wykorzystania akwenu objętego wnioskiem, projekty wykorzystujące wodór.

Jak wcześniej informował resort infrastruktury, najistotniejszym kryterium oceny wniosków jest sposób finansowania. Kryteriami szczegółowymi są: możliwość realizacji z własnych środków wnioskodawcy, możliwość realizacji ze środków pochodzących z kredytów lub pożyczek oraz możliwość realizacji z dostępnych środków publicznych, w tym dotacji ze środków UE.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Państwa morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Morza Bałtyckiego w 2040 r. mają mieć moc 8-11 GW.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.